17 pomysłów na prezent dla osoby pracującej ze słowami

Czy łatwo kupić prezent marzeń dla humanistów, którzy na co dzień pracują ze słowami? Z tym bywa różnie. Przedstawiam Ci listę 17 użytecznych prezentów. Ucieszą się z nich wszyscy, dla których język polski jest ważny. Zobacz!

Gdy ktoś mnie pyta, co chcę otrzymać w prezencie, zawsze odpowiadam: „Hm, nie wiem, przecież wszystko mam”. A po chwili dodaję: „To może jakąś książkę”. Zostało już niewiele czasu. Czy na Twojej liście obowiązków majaczy wciąż nieskreślona pozycja pt. „kupić prezenty”? Na szczęście jeszcze jest czas, by wybrać upominek marzeń dla bliskiej Ci osoby. Chyba że lubisz w ostatniej chwili biegać po sklepach lub nerwowo przeszukiwać internet? Przygotowałam krótki przewodnik po ciekawych prezentach, które na pewno ucieszą korektorów, redaktorów, tłumaczy, copywriterów, pisarzy i wszystkich miłośników poprawności językowej. Przed Tobą 17 pomysłów na wyjątkowe podarunki. Częstuj się!

Słowne gry planszowe

Listę pomysłów na uniwersalne prezenty last minute rozpoczynam od czegoś, co uprzyjemni czas spędzony z dala od zawodowych obowiązków. Planszówki to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i z przyjaciółmi. Jako osoba pracująca ze słowami szczególnie lubię gry słowne. Na szczęście jest ich na rynku całkiem sporo. Przeczytaj recenzje wybranych planszówek i wybierz coś odpowiedniego.

  • Najbardziej znane są oczywiście Scrabble. To klasyczny pojedynek intelektualny, w którym orężem są litery. A liczy się każde słowo! Nikogo chyba nie muszę przekonywać do tej gry. To doskonała opcja dla amatorów dobrej zabawy. Sprawdzi się również jako prezent dla mężczyzny! W końcu słowami nie zajmują się jedynie kobiety, choć muszę przyznać, że częściej spotykam korektorki niż korektorów.
  • Na końcu języka – to szansa dla nas, ludzi słowa, bo przecież nikt w rodzinie nie przyjaźni się ze słowami tak jak my. O co chodzi w tej zabawie? Każdy gracz stara się o to, by jak najszybciej podać słowo z kategorii znajdującej się na karcie przeciwnika. Powstała też wersja Na końcu języka 2 – na kartach zamiast kategorii znajdują się litery. Podczas pojedynku należy jak najszybciej podać słowo zawierające litery z kart graczy! Tę grę poznałam dzięki wychowawczyni mojego syna. Szybko znalazła się na naszej półce. Może to być ciekawa propozycja na prezent dla polonistki.
  • Znasz Taboo? To popularna gra drużynowa, rodzaj kalamburów, w których musimy przedstawić słowami jak najwięcej haseł swojej drużynie. Na każdej karcie hasła znajdują się też słowa zakazane, których nie wolno użyć podczas opisywania właściwej odpowiedzi. Gra uczy słowotwórczej inwencji! Będą z niej zadowoleni copywriterzy i korektorzy.
  • Moim odkryciem podczas wakacyjnego urlopu była gra Tajniacy. Gracze muszą znaleźć skojarzenia, które łączą jak najwięcej ich haseł jednocześnie, ale nie naprowadzają na nienależące do ich drużyny karty. Powstała również dwuosobowa wersja gry – Tajniacy: Duet. Wydawca: Rebel. To doskonała propozycja dla miłośników dobrej zabawy.
  • Ojczysty – rozgrywka polega na odgadywaniu ukrytych słów przy pomocy widocznych na planszy podpowiedzi. Przy okazji gracze uczą się nowych (lub archaicznych!) wyrazów. Gra została wydana w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Ojczysty – dodaj do ulubionych, prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury. To może być idealna opcja na prezent dla osoby pracującej zdalnie.

Na jakie propozycje prezentowe warto jeszcze zwrócić uwagę?

Czy książki, czytniki i słowniki to dobry prezent?

Czy wspominałam już, że książki i słowniki to doskonały prezent dla osoby pracującej ze słowami i dla miłośników poprawności językowej?

Nie jestem w stanie polecić tu wszystkich ciekawych publikacji, dlatego wybrałam te, które mam i z czystym sumieniem mogę zarekomendować. To może być prezent dla przyjaciółki, która jest korektorką, lub dla znanych Ci humanistów lub językoznawców.

  • Wielki słownik języka polskiego PWN w wersji elektronicznej z pendrive’em – z tego prezentu ucieszy się każdy, kto zawodowo zajmuje się słowami (pamiętaj, że słownik jest kompatybilny tylko z systemem Windows). Jest to połączenie kilku najważniejszych słowników – podręczne narzędzie nie tylko dla korektorów.
  • Subskrypcja Dobrego słownika – to kompendium dobrej polszczyzny (reguły językowe i słownik poprawnej polszczyzny). Subskrybenci otrzymują nieograniczony dostęp do pełnych opracowań haseł (wszystkie informacje są w jednym miejscu). Każdy ma możliwość zadać pytania – odpowiedzi na 2 pytania szybkie (odpowiedź do 24 godzin) i 5 pytań zwykłych na miesiąc. Będę wdzięczna, jeśli podczas rejestracji wpiszesz adres osoby polecającej: patrycja@bookowska.pl.
  • Czytnik książek wraz z abonamentem (Legimi lub EmpikGo) – to znakomite rozwiązanie dla osób, które uwielbiają czytać, a nie mają już w domu miejsca na kolejne regały. Dla tych, którzy mieszkają za granicą, to szansa na zapoznanie się z nowościami na polskim rynku. Nie podpowiem Ci, który czytnik będzie najlepszy. Są zwolennicy Kindle’a i PocketBooka. Mam oba i jestem z obu zadowolona.

Książki o poprawności językowej

Znakomicie sprawdzą się tu publikacje autorstwa Bralczyka, Miodka, Markowskiego, Rusinka, np.

  • Trzy po 33 – trzej profesorowie pokazują czytelnikom ciekawe słowa, dawne i nowe. W książce pełno jest anegdotek i zabawnych przykładów.
  • Wszystko zależy od przyimka – pełna humoru rozmowa trzech językoznawców z dziennikarzem. Mierzą się oni z problemami współczesnej polszczyzny i próbują odpowiedzieć na pytanie, jak mówić po ludzku i po polsku w epoce internetu.
  • Lepiej po polsku – profesor Markowski ciekawie opowiada o języku. Znakomita lektura dla dociekliwych, którzy chcą wiedzieć nie tylko jak, lecz także dlaczego.
  • Pypcie na języku – anegdotki opowiadane przez Michała Rusinka są urocze i kulturalne. Sekretarz Szymborskiej jest mistrzem pióra – jego opowieści są obrazkami naszej codzienności wplecionej w język.

Gadżety, czyli dlaczego warto inwestować w kubki lub torby

Mała rzecz, a cieszy. Lubimy gadżety, bo to niezobowiązujące prezenty. Mogą być śmieszne, designerskie, praktyczne. Każdy z nich dobrze dobrany może sprawić wiele radości. Kubek, szalik, zakładki do książek, skarpetki, torba. Na mojej liście są dwie pozycje, ale możliwości jest naprawdę wiele.

  • Kubek ceramiczny lub torba na zakupy. Bo bez kawy ani rusz. Pełno jej na korektorsko-pisarskich kontach w mediach społecznościowych. Jeśli osoba, którą pragniecie obdarować, swój dzień zaczyna od kawy, najlepszym prezentem, jaki możesz jej sprawić, jest oryginalny kubek. Jeśli dołożysz do tego wygodną i użyteczną torbę materiałową z intrygującym hasłem – sukces murowany!
  • Planner czytelnika – to może być idealny prezent dla przyjaciółki, która uwielbia czytać książki. Można w nim prowadzić recenzje, tworzyć opisy oraz robić notatki. Zawiera strony personalizowane i może pełnić funkcję kalendarza. Jest niesamowity!
  • Stylowe skarpetki ze znakami interpunkcyjnymi. Producent powołuje się na „rzetelne i nigdy nieprzeprowadzone badania”, które dowodzą, że o większości znaków interpunkcyjnych się nie pamięta lub stawia się je w przypadkowym miejscu. Osoby panujące nad interpunkcją mogą nosić je z dumą, a jeśli mają problemy ze znakami przestankowymi, to mogą je nosić jako ściągę – dzięki nim nie zapomną o przecinku, a może przy okazji odkryją, że istnieje średnik? To dobry pomysł na prezent dla mężczyzny.

Pakiet Netfliksa, HBO Go lub Disney+

  • Subskrypcja może być ciekawym prezentem dla osób, które po całodziennym ślęczeniu nad literkami i skupianiu się są już zmęczone. Wtedy lekki serial będzie idealną odskocznią. Wiem – sprawdzałam na sobie. To nie musi być prezent last minute, choć jego zakup nie pochłania zbyt wiele czasu.

Kurs korekty tekstu

Żyjemy w takich czasach, że paradoksalnie trudno jest podarować komuś coś wyjątkowego. Wszystkiego mamy w sklepach pod dostatkiem, sprzedawcy walczą o nasza uwagę, zasypują wyjątkowymi ofertami i rabatami. Dlatego coraz popularniejsze robią się prezenty personalizowane. Nie musi być to prezent fizyczny, lecz coś, co pomoże spełnić marzenie.

Chcesz sprawić komuś prezent, który odmieni jego życie? Sprezentuj udział w kursie Zostań korektorką. Inwestycja w rozwój to najlepsze, co można zrobić. To doskonały prezent dla żony, siostry, pracownicy, mamy lub przyjaciółki, która chce zmienić branżę lub rozwinąć językowe kompetencje. Voucher jest ważny do 31 grudnia 2024 roku.

Kurs korekty tekstu

Podsumowanie

Wierzę, że w tym zestawieniu znajdziesz coś dla swoich najbliższych. Większość tych rzeczy przetestowałam sama i bardzo je polecam. Czy w tym zestawieniu znalazł się mój prezent marzeń? Być może. Ja już swój list napisałam! Grzecznie poprosiłam Świętego Mikołaja o pozytywne rozpatrzenie moich prezentowych próśb i teraz czekam. Mam nadzieję, że przeczytał mój list.
Korzystaj, inspiruj się. Podziel się tym artykułem z innymi. Czy któryś z wymienionych pomysłów szczególnie przypadł Ci do gustu?

Patrycja Bukowska