Skąd czerpać wiedzę o języku? Interesujesz się poprawnością językową, szukasz wiarygodnych źródeł, ale nie wiesz, którym możesz zaufać?Wydaje się, że dostęp do informacji jest ogromny i jest sporo możliwości. Jednak niektóre miejsca w sieci przekazują błędne informacje.W tym artykule przedstawiam kilka wiarygodnych źródeł. Zapoznaj się z nimi i korzystaj w razie potrzeby.

Słowniki i publikacje branżowe
Wydaje się, że jest to oczywiste. Specjalistycznej wiedzy należy szukać w specjalistycznej literaturze. Czy jednak wiesz, jakie mamy rodzaje słowników? Gdzie szukać wartościowych artykułów? Umiejętność prawidłowego wykorzystywania źródeł w codziennej pracy jest bardzo ważna i… dosyć trudna.
Lubię czytać słowniki i często z nich korzystam. W mojej biblioteczce znajdują się słowniki ortograficzne, poprawnościowe, etymologiczne, frazeologiczne, słowniki wyrazów trudnych, onomatopei i „czułych słówek”. Jedne są niezbędne w pracy, inne traktuję jako źródło ciekawostek językowych. Polecam Ci szczególnie te wydane przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
Poza słownikami w formie książkowej z chęcią sięgam do źródeł internetowych. Korzystam z poradni językowych i ze słowników w wersji online. Wiarygodne strony to: sjp.pwn.pl, wsjp.pl i dobryslownik.pl – o tych miejscach po prostu musisz wiedzieć!
Konferencje językoznawcze
Inspirującym źródłem wiedzy mogą być dla Ciebie konferencje językoznawcze. W wielu miejscach organizowane są spotkania, których celem jest promocja języka polskiego i poprawności językowej. Naukowcy pochylają się nad różnymi zagadnieniami językowymi dotyczącymi poszczególnych dziedzin.
Pandemia przyczyniła się do tego, że wiele konferencji przeniosło się do sieci – dzięki temu, bez względu na Twoje miejsce zamieszkania, możesz w nich uczestniczyć.
Polecam Ci stronę Rady Języka Polskiego – znajdziesz tam konferencje i dyskusje naukowe oraz oraz Forum Kultury Słowa, czyli cykl ogólnopolskich interdyscyplinarnych konferencji dotyczących komunikacji językowej organizowany przez Radę Języka Polskiego we współpracy z m.in. Polską Akademią Nauk, Fundacją PRO.PL oraz Narodowym Centrum Kultury.
Kanały na YouTubie
Ta forma nauki języka polskiego jest jedną z najłatwiejszych w odbiorze. Wśród polskich youtuberów znajdziesz takich, którzy z pasją opowiadają o zawiłościach języka w bardzo przystępny sposób. Przy śniadaniu, obiedzie lub kawie możesz śmiało poszerzać swoją wiedzę. Myślę, że warto to robić, zwłaszcza że wiedza i życie – w tym przypadku – mogą iść w parze. Jedną z najbardziej znanych autorek publikujących na YouTubie jest Paulina Mikuła. Ale znajdziesz tam również filmy z udziałem Jerzego Bralczyka czy Jana Miodka.
Media społecznościowe – czy to miejsce, z którego możesz czerpać wiedzę o języku?
Czy media społecznościowe mogą nauczyć Cię czegoś nowego o poprawności językowej? Jak najbardziej. Niektórzy twórcy w swoich postach lub relacjach omawiają wybrane zagadnienia językowe.
To może być dla Ciebie szansa na powtórkę informacji lub zdobycie konkretnej wiedzy. Czasem znajdziesz u nich gotowe notatki wizualne, quizy, dzięki którym utrwalisz zdobyte wcześniej wiadomości lub nauczysz się czegoś nowego. Każda forma nauki jest dobra. Nigdy o tym nie zapominaj. Zachowaj jednak ostrożność. W mediach społecznościowych pojawia się wielu domorosłych polonistów, którzy przepisują informacje z niewiarygodnych lub nieaktualnych źródeł albo wyciągają błędne wnioski z lektury publikacji naukowych. Co Ci polecę w tej kategorii? Na przykład konto Ojczysty – dodaj do ulubionych.
Kurs korekty tekstu
Jeśli swoje zamiłowanie do poprawności językowej chcesz przekuć w sposób na zarabianie pieniędzy lub w konkretną umiejętność podnoszącą Twoje kwalifikacje, zastanów się nad kursem korekty tekstu online. Jest to specjalistyczne, trwające kilka tygodni szkolenie, zwykle certyfikowane, które dogłębnie przeprowadzi Cię przez proces korekty i redakcji tekstu.

Wyposaży Cię w wiedzę i narzędzia niezbędne do wykonywania tego zawodu. W ramach kursu korekty tekstu Zostań korektorką swoje umiejętności zdobyło już prawie 700 osób. Wiele z nich prowadzi dziś własne biznesy. Inni uzyskaną wiedzę wykorzystują w codziennej pracy: w biurach obsługi klienta, w agencjach reklamowych, w bankach, w wydawnictwach i wszędzie tam, gdzie liczy się słowo.
Chcesz się dowiedzieć, jak zdobyć nowy zawód i pracować zdalnie? Szukasz dla siebie pomysłu na biznes online?
Zapisz się na kurs Zostań korektorką. Zdobądź zawód przyszłości! Zyskaj niezależność i zacznij zarabiać na czytaniu!
Blogi i Google
Źródłem informacji mogą być też blogi i inne miejsca w sieci. Wielu językoznawców, polonistów i korektorów pisze artykuły, które wprowadzają w świat poprawności językowej. Im więcej czytasz, tym więcej wiesz.
Autorzy blogów o tematyce językowej często wyjaśniają zawiłości związane z wybranymi zasadami pisowni, interpunkcji, odmiany, składni. Pokazują i utrwalają właściwe wzorce. Bez wątpienia ich praca stanowi ważny i godny polecenia kanał informacji związany z językiem polskim.
Tu jednak też musisz zachować ostrożność. Dlaczego? Jestem zwolenniczką propagowania dobrych wzorców, a nie piętnowania złych przykładów, ale – ku przestrodze – polecam Ci artykuł Łukasza Szałkiewicza Pułapka Google. Staraj się weryfikować w aktualnych źródłach zdobywaną w sieci wiedzę.
Audycje radiowe i podcasty
Jeśli lubisz słuchać podcastów, warto to wykorzystać. Bez problemu znajdziesz audycje poświęcone tematyce związanej z poprawnością językową. Wielu twórców opowiada i uczy o języku. Dzięki temu, nawet jadąc samochodem, możesz szlifować swoje kompetencje.
Polecam Ci audycję Katarzyny Kłosińskiej oraz podcast Język polski bez granic prowadzone w Polskim Radiu.
Klub Korektorów
Kto powiedział, że nauka nie może być łatwa i przyjemna?
W Klubie naprawdę wiele się dzieje. To przestrzeń, która daje ogrom wiedzy i umożliwia stały rozwój, ale nie tylko, bo przede wszystkim jest to miejsce, w którym korektorzy i redaktorzy nieustannie się wspierają. Razem uczą się nowych rzeczy, rozwiązują zagwozdki językowe i podnoszą swoje kompetencje. To miejsce godne polecenia!
Skąd czerpać wiedzę o języku?
Przede wszystkim z wiarygodnych źródeł. Ucz się, z radością odkrywaj tajemnice języka. Zdobyte umiejętności szybko zaowocują w Twoim życiu – w pracy, w rozmowach zawodowych, a nawet w sytuacjach prywatnych.
Ucząc się czegoś nowego, zdobędziesz wiedzę i pewność siebie, którą – jak się okazuje – możesz nawet przekuć w dobrze płatny zawód.