Kategoria Wszystkie

Rewolucja w polskiej ortografii: nowe zasady już od 2026 roku!

Przygotujcie się na rewolucję w polskiej ortografii! Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN ogłosiła zmiany w zasadach pisowni, które wejdą w życie już od 1 stycznia 2026 roku! Ta informacja obiegła środowisko korektorów jak błyskawica. Jakie będą konsekwencje tej decyzji? Co musisz wiedzieć, aby nie popełniać błędów w pisowni?
Dowiedz się więcejRewolucja w polskiej ortografii: nowe zasady już od 2026 roku!

Majówka – jak się zmieniało znaczenie tego słowa w polszczyźnie?

Majówka jest dla większości Polaków synonimem długiego majowego weekendu, który wypada w okolicy świąt obchodzonych 1 i 3 maja. Czy jednak wiesz, że wciąż wiele słowników nie notuje najpopularniejszego znaczenia tego słowa? W tym artykule opowiem Ci o tym, skąd się wzięło to słowo w języku i jak się zmieniało jego znaczenie.
Dowiedz się więcejMajówka – jak się zmieniało znaczenie tego słowa w polszczyźnie?

Jak poprawnie zapisywać i odmieniać nazwy geograficzne – poradnik na wakacje

Zbliżają się wakacje – czas planowania, podróżowania i niekiedy... drobnych kłopotów językowych. Nawet jeśli nie wybieramy się daleko, nazwy miejscowości mogą nam sprawić problem – znamy je, ale tylko w formie mianownikowej. Często także nie wiemy, czy istnieje spolszczenie i jak ono brzmi. Oto przewodnik, który pomoże Ci płynnie nawigować przez językowe wody.
Dowiedz się więcejJak poprawnie zapisywać i odmieniać nazwy geograficzne – poradnik na wakacje