
Leon XIV czy Leon 14? Jak poprawnie zapisywać imiona papieży
Czy „Leon XIV” i „Leon 14” to to samo? W tym artykule pokazuję, dlaczego zapis imion z liczbami rzymskimi nie jest przypadkowy i jaką rolę pełni w języku.
Czy „Leon XIV” i „Leon 14” to to samo? W tym artykule pokazuję, dlaczego zapis imion z liczbami rzymskimi nie jest przypadkowy i jaką rolę pełni w języku.
Sztuczna inteligencja coraz odważniej wkracza w nasze życie i rewolucjonizuje wiele dziedzin, w tym także branżę wydawniczą. Jednym z narzędzi, które zyskuje na popularności, są programy do korekty tekstów oparte na sztucznej inteligencji. Czy jednak mogą one zastąpić ludzi? A może stanowią dla nich wartościowe wsparcie?
Dzień Pisarzy i Pisarek to doskonała okazja, by docenić wszystkich, którzy przelewają swoje myśli na papier i tworzą historie, które inspirują, uczą i wzruszają. Ale to także moment, by powiedzieć głośno: Twoja historia zasługuje na to, by ujrzeć światło dzienne!
W dobie klawiatur, ekranów dotykowych i sztucznej inteligencji pisanie piórem może wydawać się anachronizmem, ale dla wielu osób to nie tylko sztuka, ale także źródło ogromnej satysfakcji.
12 lutego obchodzimy szczególne święto – Dzień Pisania Piórem. To moment, który skłania do refleksji nad sztuką pisania odręcznego i jej miejscem we współczesnym świecie.
Korpomowa – język, który fascynuje profesjonalizmem, ale irytuje nadmiarem anglicyzmów. Czy rzeczywiście ułatwia komunikację, czy raczej wprowadza chaos? Poznaj jej cechy, przykłady i dowiedz się, dlaczego budzi tak skrajne emocje w biurowej rzeczywistości.
Jak poprawnie zapisać okrzyk Mikołaja? Jaka pisownia będzie właściwa – nowo narodzony czy nowonarodzony? Dziś przychodzę z garścią okołogrudniowych ciekawostek. Co prawda Mikołaj raczej przyniesie prezenty wszystkim, nie tylko tym, którzy znają poprawną pisownię jego okrzyku, ale… po co kusić los. Lepiej się dowiedzieć!
Czy zastanawialiście się, jak będzie wyglądać świat książek w 2025 roku? Przygotowałam dla Was zestawienie najważniejszych trendów w branży wydawniczej, które już wkrótce mogą zrewolucjonizować nasz sposób czytania i tworzenia książek. Zapraszam do lektury!
Praca korektora to nie tylko dbanie o jak najlepszą jakość tekstów, lecz także umiejętność przyjmowania opinii i uwag klientów. Dowiedz się, jak wykorzystać konstruktywną krytykę do swojego rozwoju zawodowego i utrzymania wysokiej motywacji w pracy.
Poznaj 18 cennych lekcji, które wyciągnęłam z 18 lat prowadzenia własnej firmy. Odkryj, jak osiągnąć spokój, pewność siebie i wolność w biznesie. Ucz się na moich doświadczeniach.
Kojarzysz długi ciąg cyfr, który znajduje się na okładce książki tuż pod kodem kreskowym? To numer ISBN służący do identyfikacji publikacji w konkretnej formie. Chociaż nadanie numeru ISBN wcale nie jest obowiązkiem prawnym, to wielu dystrybutorów wciąż go wymaga, by włączyć daną publikację do sprzedaży. Dowiedz się, co zrobić, jeśli zajmujesz się self-publishingiem i wydajesz własną książkę!