fbpx

Dlaczego warto być freelancerem? 4 najważniejsze korzyści

Czujesz, że masz dość etatu, szefa nad głową, proszenia się o urlop? Chcesz wreszcie odzyskać kontrolę i rozwijać się zawodowo? Sprawdź, dlaczego warto być freelancerem!

Nie doświadczyłam „rzucenia etatu” osobiście, bo nigdy nie pracowałam na etacie, ale na swojej drodze spotykam inne korektorki, absolwentki kursu Zostań korektorką, które postawiły wszystko na jedną kartę. I to naprawdę im się opłaciło! Elastyczne godziny pracy, działalność na własnych zasadach, stały rozwój.

Poznaj najważniejsze korzyści z bycia freelancerem!

Możesz pracować elastycznie 

Standardowo praca zajmuje aż 1/3 roku. Warto więc zrobić wszystko, aby ten czas był jak najbardziej dopasowany do Twojej wizji życia, prawda? Jasne, początki na swoim nie są łatwe. Ale elastyczność to prawdziwy game changer!

Po pierwsze – masz pełną dowolność godzinową. Samodzielnie ustalasz swój grafik. I chociaż zlecenie ma być zrobione, nie musisz na siłę pracować od 8.00 do 16.00. Masz wizytę u lekarza, chcesz się wybrać do urzędu lub po prostu dzieci nie pozwalają się skupić? Nie ma sprawy, popracujesz później. 

Po drugie – pracujesz tam, gdzie masz ochotę. Przy własnym biurku, na kanapie, w coworkingu, a może w kawiarni? To zależy od Ciebie! Bez problemu możesz też żonglować różnymi lokalizacjami, np. w zależności od pogody. A jeśli tylko chcesz, pakujesz plecak i bookujesz domek w głuszy (byle z internetem…).

O wadach i zaletach pracy podczas wakacji przeczytasz w artykule Workation. Korekta tekstów pod palmami.

Etat też może być dość elastyczny. Niektórzy pracodawcy nie narzucają konkretnych godzin. Inni pozwalają na chwilę wyjść w środku dnia, np. do lekarza lub odebrać dziecko z przedszkola.

Praca zdalna to również żadna nowość. Jednak jako freelancer nigdy nie musisz być w konkretnym miejscu o danej godzinie – a ta wolność jest naprawdę orzeźwiająca!

Dzięki takiemu modelowi biznesowemu mogłam spełnić swoje marzenie i zamieszkać w słonecznej Walencji.

Jesteś niezależna i sama podejmujesz decyzje

Niezależność to bez wątpienia kolejna zaleta bycia freelancerem. Nie przyjmujesz zlecenia, bo po prostu nie czujesz stylu klienta? Chcesz skupić się tylko na jednej branży? A może wiesz, że dana praca zajmie Ci sporo czasu, dlatego ustalasz znacznie wyższą stawkę? Nie ma sprawy!


Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega bycie soloprzedsiębiorcą, przeczytaj poradnik, który przygotowała Natalia Dołżycka.

Przy własnej działalności podejmujesz wszystkie decyzje tak, aby dopasować sposób pracy do swoich potrzeb i możliwości. Pamiętaj jednak, że taki etap zwykle przychodzi z czasem, wraz ze zdobytym doświadczeniem i sporą bazą klientów. 

Chciałabyś właśnie tak żyć, ale trochę się boisz i nie wiesz, od czego zacząć? Już 25 września rozpoczyna się kolejna edycja mojego kursu Zostań korektorką. Poznasz skuteczne sposoby m.in. na szukanie klientów oraz negocjowanie najlepszych dla siebie warunków. 

Praca dla pasjonatów poprawności językowej!

Chcesz się dowiedzieć, jak zdobyć nowy zawód i pracować zdalnie?
Zapisz się na kurs Zostań korektorką.
To jedyny na rynku certyfikowany kurs online kompleksowo przygotowujący do pracy w zawodzie korektora.

W ciągu czterech miesięcy możesz opanować podstawy zawodu, który otworzy przed Tobą wiele nowych możliwości. Dołącz już dziś i zacznij zarabiać na czytaniu!


Ciągle się rozwijasz

Znasz ten stan, gdy wszystkie obowiązki wykonujesz już automatycznie, a praca ciągnie się w nieskończoność? Masz wrażenie, że wiesz już wszystko i codziennie przeżywasz na nowo swój „dzień świstaka”? 

W tej pracy nigdy się nie nudzisz. Zlecenia są różnorodne – nie ma dwóch takich samych tekstów. Codziennie uczysz się też czegoś nowego, poznajesz kolejne zasady. Dodatkowo język ewoluuje i trzeba być na bieżąco. Zdobywasz też wiele innych umiejętności, m.in. z zakresu prowadzenia marki osobistej, marketingu, komunikacji z klientami.


Zarabiasz na tym, co lubisz

Nie oszukujmy się – jeśli coś jest Twoją pracą (musisz to robić, by zarobić na życie), zawsze zdarzy się moment, gdy będziesz miała dość. Nawet jeśli zarabiasz na czytaniu, które jest jednym z Twoich ulubionych zajęć. Błędy, które popełnisz, pewnie będą Cię zniechęcać, przytłoczy Cię ilość pracy, zarządzanie, księgowość i te zadania, których tak bardzo nie lubisz w swoim biznesie.

Na szczęście przez większość czasu będą towarzyszyć Ci pozytywne odczucia, takie jak satysfakcja i ciekawość. To bez wątpienia jedna z najważniejszych zalet bycia freelancerem. Życie jest za krótkie, aby tkwić w pracy, której naprawdę nie lubisz. Zajmij się tym, co sprawia Ci przyjemność!

Już wiesz, dlaczego uważam, że warto być freelancerem. Te 4 zalety cenię najbardziej. A Ty? Za co lubisz swoją pracę?

Patrycja Bukowska