Wirtualny coworking dla ludzi słowa

Dlaczego współpraca online jest tak ważna? Bo o sukcesie świadczą nie tylko kompetencje i zarobki, lecz także relacje, które udaje nam się nawiązać. Jeśli pracujesz zdalnie i szukasz miejsca wymiany myśli, być może wirtualny coworking dla ludzi słowa jest dla Ciebie!

Szukasz platformy wymiany myśli i doświadczeń z innymi? A może potrzebujesz wsparcia w pracy? Jeśli chcesz porozmawiać o książkach, języku, pracy ze słowami (i nie tylko), wymienić się doświadczeniami z redaktorami, korektorami, copywriterami, tłumaczami, wydawcami, pisarzami, transkrybentami, blogerami, to przyłącz się do nas! Stworzyłam na Discordzie coworking dla ludzi słowa. Jestem przekonana, że niezwykle Ci się spodoba!

Czym jest coworking?

Praca zdalna od czasów pandemii stała się normalnym trybem dla przedsiębiorców, freelancerów, a nawet etatowych pracowników. Ale to, co kiedyś było traktowane jako przywilej, stało się uciążliwością. Szczególnie dla tych, którzy chcą i lubią pracować z innymi.

Odpowiedzią na samotność w pracy zdalnej były od wielu lat coworkingi. Wspólne biuro dawało szansę na poznanie innych profesjonalistów i nawiązanie zawodowych kontaktów.

Coworking (z ang. praca razem) często jest określany jako wspólna przestrzeń do pracy. Zwykle jest nią wynajmowane przez freelancerów biuro lub inna powierzchnia, która umożliwia zbiorową aktywność zawodową. Jest skierowany do tych, którzy – pracując zdalnie – chcą nawiązywać relacje z innymi ludźmi. Nie każdy potrafi i może pracować w kawiarni czy w domu.

Gdy w 2020 roku cały świat został zamknięty w domach, pojawiły się wirtualne coworkingi. Po raz pierwszy zetknęłam się z nimi w hiszpańskim internecie. I wtedy wpadłam na pomysł, żeby stworzyć taką przestrzeń dla społeczności korektorów.

Coworking – korzyści

Zanim opowiem o wirtualnym coworkingu, wyjaśnię, czym jest coworking stacjonarny. W stacjonarnym biurze możesz wynająć biurko na godziny, na miesiąc albo zarezerwować je na stałe (co oznacza, że konkretne miejsce przypisane jest do Ciebie, dopóki opłacasz abonament). W ramach przestrzeni do wspólnej pracy często dostępne są też sale konferencyjne i wirtualne adresy. To świetne rozwiązanie z kilku powodów:

  • atmosfera pracy  coworking pozwala skupić się na indywidualnych celach zawodowych, a jednocześnie zaspokoić naturalną potrzebę kontaktów społecznych; ponadto towarzystwo osób aktywnych i pełnych energii sprzyja zwiększaniu wydajności własnej pracy;
  • tańsze rozwiązanie – wynajem biurka w przestrzeni coworkingowej jest tańsze niż wynajem biura;
  • dzielenie się wiedzą  coworking wybierają zazwyczaj osoby ukierunkowane na osiąganie sukcesów, będące specjalistami i pasjonatami w swoich branżach; chętnie dzielą się wiedzą i wymieniają poglądy, co sprawia, że w dobrze działającej przestrzeni coworkingowej trwa nieustająca burza mózgów, rodzą się nowe koncepcje i pomysły na rozkręcenie wspólnych przedsięwzięć biznesowych; nie trzeba w pojedynkę mierzyć się z wyzwaniami i problemami wynikającymi z pracy na swoim;
  • oddzielenie pracy od życia zawodowego  z coworkingu korzystają nawet te osoby, które mają doskonałe warunki do pracy zdalnej w domowym zaciszu; oddzielenie sfery zawodowej i prywatnej wzmacnia motywację, poprawia wydajność, a przede wszystkim pozwala zarządzać swoim czasem w taki sposób, aby zachować równowagę pomiędzy karierą i rozwojem wewnętrznym (work-life balance);
  • duża mobilność, stymulacja kreatywności iwzrost wydajności – Amerykański badacz Clay Spinuzzi określa coworkerów jako ludzi pracujących indywidualnie, ale razem (working alone together). I to oddaje istotę pracy w Klubie Korektorów.

Historia coworkingu

Idea coworkingu – jak wiele przełomowych koncepcji – powstała w piwnicy. Jesienią 1995 roku siedemnastu inżynierów stworzyło w Berlinie hakerspace o nazwie C-Base. Informatycy wspólnie pracowali nad kodowaniem projektów – dzielili się zarówno przestrzenią, jak i wiedzą. Potem zaczęli organizować dodatkowo seminaria i wydarzenia towarzyskie. Pod koniec 1995 roku w San Francisco, Santa Clara i Brooklynie istniały już amerykańskie wersje hackerspaces, a trend szybko się rozwijał.

W 1999 twórca gier Bernard DeKoven ukuł termin coworking. Zdefiniował to pojęcie jako współpracę na równi, czy współpracę osób równych sobie (working together as equals). Termin ten nie odnosił się więc do koncepcji coworkingu, którą mamy dzisiaj – nawiązywał do sposobu, w jaki ludzie pracują, a nie do samej przestrzeni. DeKoven szukał sposobów pracy, które koncentrowałyby się na współpracy i zanikaniu hierarchii. Traktował wszystkich pracowników jak równych sobie. Freelancerzy mogli współpracować i dzielić się swoimi pomysłami.

coworking-na-Discordzie

W 2002 roku dwóch austriackich przedsiębiorców uruchomiło w starej fabryce w Wiedniu centrum biznesowe Schraubenfabrik. Inicjatywa ta była skierowana głównie do przedsiębiorców i oferowała im przestrzeń, w której mogli współpracować z innymi osobami o podobnych profilach zawodowych. Ta przestrzeń była prekursorem współczesnego coworkingu.

Natomiast 9 sierpnia 2005 roku Brad Neuberg tworzy pierwszą przestrzeń coworkingową w San Francisco. Koncepcja budynku polegała na utrzymaniu swobody samozatrudnienia, przy jednoczesnym zapewnieniu jego użytkownikom struktury i społeczności. Chociaż projekt początkowo nie cieszył się zainteresowaniem, w końcu pojawił się pierwszy użytkownik – sportowiec i promotor startupów Ray Baxter. Rok później Neuberg współpracował już z dziesięcioma innymi osobami, w tym Chrisem Messiną (wynalazcą hashtagu na Twitterze) i Tarą Huntzamyka. Zdecydował się jednak zamknąć tę przestrzeń i otworzył Hat Factory – przestrzeń roboczą poświęconą wynajmowi miejsc pracy w systemie coworkingowym.

W 2007 roku słowo coworking po raz pierwszy pojawiło się w Google i od razu zyskało ogromną popularność.

Dzień utworzenia coworkingu w San Francisco (9 sierpnia) stał się w 2010 roku oficjalnie dniem coworkingu (#CoworkingDay). Obecnie Międzynarodowy Dzień Coworkingu obchodzony jest co roku we wszystkich przestrzeniach coworkingowych na świecie.

Discord – najlepsze narzędzie do wirtualnego coworkingu

Coworking nie musi być stacjonarny. Można też pracować online. Wirtualne przestrzenie coworkingowe przynajmniej częściowo zaspokajają potrzebę kontaktu z ludźmi, którzy mają różne wyzwania zawodowe. To zamknięte, prywatne społeczności online dla osób pracujących zdalnie. Dzięki narzędziom do zdalnej komunikacji służą jako miejsca pracy, wymiany doświadczeń, ale często rozrywki i nauki, jednocześnie dając poczucie wspólnoty.

Jednym z takich narzędzi jest Discord. Od wielu miesięcy obserwuję rosnące zainteresowanie taką formą komunikacji. Dowiedziałam się o nim w 2019 roku od mojej córki (dobrze mieć w domu nastolatkę). Szukałam wtedy platformy wymiany myśli i doświadczeń dla reaktywowanego Klubu Korektorów. Córka usłyszała moją rozmowę z mężem i zaproponowała, że pokaże mi Discorda. Wtedy przepadłam – wiedziałam już, że to jest to!

Jeśli jeszcze nie znasz Discorda, to się nie przejmuj. Jest darmowy i bardzo intuicyjny (przypomina trochę fora internetowe) i – co najważniejsze – jest niezależny od nieprzewidywalnych algorytmów.

Discord daje szansę na szybki kontakt (czat w formie tematycznych kanałów tekstowych, głosowych i wideo) oraz możliwość udostępniania ekranu. Wierzę, że i Ciebie przekonają łatwość obsługi, intuicyjność, możliwość samodzielnego hierarchizowania tematów i wątków. Są też boty, które pomagają uporządkować i uatrakcyjnić serwer. Możesz się zalogować z poziomu przeglądarki lub zainstalować aplikację na komputerze albo na komórce. Potem śmiało śmigaj po serwerach. Tylko uważaj – Discord uzależnia. Aby dołączyć do serwera, musisz kliknąć link z zaproszeniem (większość serwerów to platformy prywatne, ale znajdziesz też publiczne serwery tematyczne).

Wirtualny coworking w Klubie Korektorów

W Klubie Korektorów od 2020 roku budujemy pierwszy w Polsce wirtualny coworking dla społeczności korektorów. To miejsce dla tych, którzy chcą zwiększać swoją produktywność, pracować mądrzej.

Zbudowaliśmy społeczność na Discordzie, by nie zmuszać nikogo do przebywania na Facebooku i by dać dużo więcej możliwości do produktywnej pracy i rozmów.

Discord błyskawicznie stał się bardzo ważnym miejscem w Klubie i zwyczajnie skradł nasze serca. Zawładnął naszą komunikacją. Od rana do późnej nocy wymieniamy się komentarzami, odpowiadamy na pytania, prosimy o pomoc w rozwiązywaniu językowych dylematów. Gdybyśmy zsumowali liczbę znaków ze spacjami, wyszłaby z tego obszerna publikacja.

Dołącz do Klubu Korektorów już dziś

Pracujesz jako korektorka lub redaktorka?
Szukasz ciekawych ofert pracy?
Chcesz podnosić swoje kompetencje?
Potrzebujesz wsparcia i motywacji?
Marzysz o przestrzeni, w której razem z innymi będziesz poznawać tajemnice języka i rozmawiać o wszystkim, co jest związane z zawodem i prowadzeniem biznesu?

Dołącz do naszej społeczności. To miejsce, w którym rozwiniesz skrzydła!

Dwa razy w tygodniu spotykamy się na wspólnej pracy online. Celem tych oficjalnych „focusów” jest nawiązanie relacji i wzrost efektywności podejmowanych przez nas działań.

Wspólna praca na żywo to koncept zaczerpnięty z terapii osób z ADHD. Partner towarzyszy takiej osobie podczas wykonywania przez nią różnych trudnych czynności. Wspólna praca redukuje poczucie samotności, które może bardzo obniżać produktywność, bo nasze mózgi są stadne, nawet jeśli na co dzień jesteśmy introwertykami. Są badania, które pokazują, że gdy pracujemy sami, zadania wydają się dużo trudniejsze niż w rzeczywistości i częściej prokrastynujemy.

Oprócz tego organizujemy comiesięczne spotkania klubowe. Cały czas można zadawać pytania, pomagać innym rozwiązywać językowe dylematy. Spotykamy się ze znajomymi z Klubu na luźnych pogawędkach po pracy.

Więcej o naszej społeczności przeczytasz w artykule O co chodzi z tym Klubem Korektorów?

Sprawdź, jak wygląda Klub Korektorów w praktyce!

Nie wiesz, czy Klub Korektorów jest dla Ciebie?
Zapisz się na Drzwi Otwarte i przez dwa tygodnie testuj zupełnie za darmo.

    Klikając przycisk, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości od Bookowska.pl. Możesz ją w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności i regulaminie.


    Zapanuj nad słowami – coworking dla ludzi słowa

    Jeśli nie należysz do Klubu Korektorów, też możesz pracować w ten sposób. Serwer Zapanuj nad słowami zaprasza Cię w swoje gościnne progi! Pytaj, dziel się wątpliwościami, wspieraj innych. Wszyscy, którzy się interesują poprawnością językową, są tu mile widziani.

    Chcę, byśmy wspólnie stworzyli grupę wsparcia dla ludzi słowa. Czekają tam na Ciebie fantastyczni ludzie! Copywriterzy, korektorzy, redaktorzy, asystentki, wydawcy, składacze, tłumacze i pasjonaci słowa! Jeśli masz jakieś pomysły – koniecznie się nimi podziel na kanale #sugestie. Wspólnie tworzymy to miejsce! Będziemy się razem uczyć, jak panować nad słowami!

    Może chcesz do nas dołączyć?

    coworking-przestrzen-wspolnej-pracy

    Nawet jeśli myślisz, że nic nie pomożesz, bo nie jesteś specjalistą od języka, to masz na pewno jakieś doświadczenia z innych dziedzin (korektorzy, tłumacze, copywriterzy potrzebują czasem konsultacji z ekspertami z różnych branż). Śmiało zadawaj pytania – dzięki temu inni też się czegoś dowiedzą. Dziel się swoim doświadczeniem. Wspierajmy się nawzajem.

    Wszyscy się od siebie uczymy, czasem szukamy odpowiedzi w różnych źródłach, by pomóc komuś. Wydaje się, że dostęp do informacji jest ogromny i jest sporo możliwości. Jednak niektóre miejsca w sieci przekazują błędne wskazówki. Dlatego zebrałam na blogu te najważniejsze miejsca, z których możesz czerpać wiedzę o języku. Przeczytaj artykuł i korzystaj. Szukając odpowiedzi na pytania innych, zdobędziesz wiedzę i pewność siebie, którą – jak się okazuje – możesz nawet przekuć w dobrze płatny zawód.

    Do zobaczenia na Discordzie!

    Patrycja Bukowska