fbpx

Co jest potrzebne w pracy korektora?

Chcesz zdobyć nowy zawód i zarabiać na czytaniu. Masz jednak sporo pytań i wątpliwości. W tym artykule znajdziesz na nie odpowiedź.

co jest potrzebne w pracy korektora

Decyzja podjęta. Chcesz zdobyć nowy zawód i zarabiać na czytaniu. W głowie jednak kłębią Ci się myśli: „jak zacząć?”, „co jest potrzebne w pracy korektora?”, „czy ja się do tego nadaję?”. Na te pytania odpowiadam bardzo często w mailach lub podczas konsultacji, a przed startem każdej edycji kursu korekty tekstu Zostań korektorką – certyfikowanego kursu online przygotowującego do pracy w tym zawodzie – pojawiają się one w mojej skrzynce kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Czas najwyższy zmierzyć się z tymi pytaniami.

Korekta jest trochę jak szukanie grzybów w lesie. Najpierw oko ich nie widzi. Musi się przyzwyczaić do odróżniania borowików od podobnie wyglądających opadłych liści albo znajdowania młodych kurek ukrytych w wysokiej trawie. Później poszukiwania idą znacznie łatwiej. Podobnie jest z korektą. Na początku nie dostrzegasz wielu błędów. Po jakimś czasie wyłapujesz ich coraz więcej.

Jak znaleźć błędy w tekście
Jak znaleźć błędy w tekście

Ale czy wystarczy wprawne oko?

Doświadczeni grzybiarze wiedzą, że do lasu należy przyjść w odpowiednim obuwiu, ubraniu, najlepiej z nożykiem i koszem.

Co jest niezbędne, gdy chcesz rozpocząć przygodę z korektą?

Lista rzeczy, które warto mieć, nie jest aż tak długa, a większość z nich pewnie masz w domu.

 • Po pierwsze, potrzebny Ci jest komputer stacjonarny albo przynajmniej laptop z legalnym systemem operacyjnym. Polecam klawiaturę numeryczną (szczególnie jeśli pracujesz w systemie Windows), o wiele łatwiej się wtedy nanosi poprawki. Zadbaj też o dostęp do internetu, dzięki któremu łatwiej Ci będzie wyszukiwać informacje i kontaktować się z klientami. Żyjemy w takich czasach, że bez tego ani rusz!
 • Po drugie, musisz zaprzyjaźnić się z Wordem, a przede wszystkim opanować funkcję śledzenia zmian. Program ten jest niezbędny do wykonywania redakcji tekstu. Jeśli nie chcesz jeszcze inwestować (choć prawdopodobnie szybko się przekonasz, że Word jest konieczny), możesz zacząć pracę w Dokumentach Google. Ten format jest coraz bardziej popularny, szczególnie upodobali go sobie blogerzy.
 • Po trzecie, naucz się pracować w programie Adobe Acrobat Reader (od lat z niego korzystam i polecam go kursantom). Jest bardzo wygodny, intuicyjny, a jego darmowa wersja w zupełności wystarcza do nanoszenia korekty na PDF-ach. Korekta na wydruku za pomocą znaków korektorskich jest już rzadko spotykana, więc się nie przejmuj, że ich nie znasz. Ja od wielu lat nie pracuję w taki sposób. Czasem jednak drukuję sobie końcową wersję tekstu, żeby spojrzeć z innej perspektywy na całą publikację.

Umiejętność obsługi tych programów jest podstawą w pracy korektora. Ale nie przejmuj się – trochę praktyki i bez problemu będziesz w nich pracować.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o moich początkach w tym zawodzie i o wnioskach po 15 latach prowadzenia działalności, zapraszam Cię do wysłuchania 5. odcinka mojego podcastu Zapanuj nad słowami. Znajdziesz go we wszystkich popularnych aplikacjach.

Przydatne narzędzia w pracy korektora

Oczywiście programy to nie wszystko. Gdy myślisz o prowadzeniu własnego biznesu, będziesz potrzebować wielu narzędzi, aplikacji.

Najważniejsze na liście początkującego korektora powinny być:

 • program pocztowy – może to być darmowy Gmail lub dowolny program do obsługi e-maili; pamiętaj jednak, by Twój adres wyglądał profesjonalnie – składał się z Twojego imienia i nazwiska (bez cyfr i pseudonimów);
 • długopisy, markery, zakreślacze, karteczki i notatniki – przede wszystkim do robienia notatek (nie zawsze warto odkładać pracę na bok i szukać odpowiedzi na językowe dylematy) – notuj wszystko, co wzbudza Twoje wątpliwości: wypisuj nazwy własne, skróty, niespójności;
 • drukarka – czasem musisz coś wydrukować (choćby umowę dla klienta; na szczęście większość dokumentów można przesłać online, więc wydrukowany i podpisany dokument możesz zeskanować i przesłać mailem);
 • telefon – niektórzy klienci lubią porozmawiać o swoich projektach; ja preferuję kalendarz konsultacji i korzystam z dostępnych komunikatorów.

A skoro wspomniałam o komunikatorach, to niektórzy uważają, że trzeba się oswoić z mediami społecznościowymi. Znam jednak osoby, które znakomicie sobie radzą poza wirtualną rzeczywistością. Można jednak opanować WordPressa, by prowadzić blog. Stronę internetową możesz zrobić samodzielnie na darmowym szablonie lub zlecić specjaliście jej stworzenie. Konta w mediach społecznościowych najlepiej prowadzić osobiście (przynajmniej na początku) – to świetne miejsce na nawiązywanie relacji z potencjalnymi klientami. Nie bój się!

Biblioteczka korektora

Kolejnym niezbędnym narzędziem są słowniki. Korektor musi być na bieżąco z najważniejszymi zasadami poprawności językowej. Śmiało korzystaj z darmowych źródeł dostępnych online i z publikacji papierowych. Nie musisz jednak kupować od razu tylu książek, by potrzebny był w domu kolejny regał.

Od czego zacząć?

 • Moją ulubioną publikacją jest Polszczyzna na co dzień pod redakcją Mirosława Bańki. To była pierwsza książka branżowa, którą kupiłam po założeniu firmy. Ukazało się niedawno trzecie wydanie, na szczęście tym razem wydawcy zadbali o aktualizację treści.
 • Mówi się, że Edycja tekstu Adama Wolańskiego to biblia korektorów. Moim zdaniem książka ma kilka wad (coraz więcej informacji staje się nieaktualnych, brakuje indeksu, jest tam też kilka błędów merytorycznych i literówek). Niestety nie ma na razie na rynku lepszego kompendium edytorstwa, więc nadal pozostaje nam z niej korzystać. Są oczywiście znakomite pozycje dotyczące składu książek, ale pisane są z perspektywy specjalisty od DTP.
 • I ostatnia publikacja papierowa, bez której nie przeżyłabym na początku pracy w zawodzie, to Słownik interpunkcyjny pod redakcją Jerzego Podrackiego i Aliny Gałązki. Ta miniaturowa pozycja nieustannie mi towarzyszyła na początku mojej korektorskiej drogi. Nadal z niej korzystam.

Ciekawych i wartościowych słowników oraz innych publikacji jest wiele. Co jakiś czas pojawia się na rynku coś nowego. Staram się na bieżąco recenzować ważniejsze pozycje. Temu zagadnieniu poświęcam całą lekcję w kursie korekty tekstu Zostań korektorką. Wyjaśniam, do czego służą poszczególne słowniki, doradzam, które trzeba mieć, o których wystarczy wiedzieć.

Na szczęście na rynku znajdziesz również wiele doskonale opracowanych i stale uaktualnianych słowników online. Jeśli szukasz wiarygodnych źródeł, ale nie wiesz, którym możesz zaufać, zapoznaj się z artykułem Skąd czerpać wiedzę o języku.

Pamiętaj, najważniejsza jest praktyka! Ucz się, zdobywaj wiedzę i pewność siebie, którą – jak się okazuje – możesz nawet przekuć w dobrze płatny zawód.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy korekta to zawód dla Ciebie, zapisz się na listę zainteresowanych kursem. Otrzymasz wtedy wiele przydatnych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie właściwej decyzji.

Praca dla pasjonatów poprawności językowej!

Chcesz się dowiedzieć, jak zdobyć nowy zawód i pracować zdalnie?
Zapisz się na kurs Zostań korektorką. Zdobądź zawód przyszłości!
Zyskaj niezależność i zacznij zarabiać na czytaniu!

Jakie są cechy dobrego korektora

Jako korektor musisz mieć opanowane konkretne umiejętności.

Ważne są duża sprawność językowa oraz przynajmniej podstawowa znajomość zasad poprawnościowych. Wszystkiego możesz się nauczyć – samodzielnie lub na specjalistycznych kursach i szkoleniach. Z pomocą przyjdą podręczniki, artykuły na blogach korektorów i słowniki.

Pamiętaj jednak, że żadne studia edytorskie nie zastąpią dobrego oka i intuicji językowej, czyli pewnych wrodzonych i nabytych wraz z doświadczeniem predyspozycji. Najwięcej na temat edycji, redakcji i korekty tekstu możesz się nauczyć w praktyce oraz od doświadczonych koleżanek i kolegów. Dlatego stworzyłam Klub Korektorów. To społeczność, która będzie Cię wspierać w codziennej pracy.

Sprawdź, jak wygląda Klub Korektorów w praktyce!

Nie wiesz, czy Klub Korektorów jest dla Ciebie?
Zapisz się na Drzwi Otwarte i przez dwa tygodnie testuj zupełnie za darmo.

  Klikając przycisk, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości od Bookowska.pl. Możesz ją w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności i regulaminie.


  Korektor powinien też być dociekliwy i podejrzliwy. Dlatego nie bój się pytać. Szukaj odpowiedzi na nurtujące Cię problemy językowe. Wątpliwości rozwiewaj, sugerując się opiniami autorytetów i opracowaniami poprawnościowymi. Możesz szukać wsparcia w grupach korektorskich i w językowych poradniach internetowych. Korektor zdobywa wiedzę przez całe życie. Każdego dnia, w każdym poprawionym tekście, odkrywa coś nowego.

  Doświadczenie przychodzi z czasem. Dlatego trzeba ćwiczyć swoją spostrzegawczość – musisz dostrzegać drobne usterki w tekście (na przykład podwójne spacje), niespójności (na przykład oboczne formy tego samego wyrazu). Wielu profesjonalistów sugeruje stosowanie różnych technik, takich jak czytanie tekstu od tyłu, czytanie na głos lub na wydruku. Więcej o tym, jak poprawiać teksty, opowiadam w 6. odcinku mojego podcastu.

  Jakie cechy charakteru są pomocne w pracy korektora?

  Błędy zdarzają się każdemu, nawet doświadczonym korektorom. Jeśli się z tym nie pogodzisz, korekta stanie się dla Ciebie zmorą. Perfekcjonizm to choroba zawodowa większości osób pracujących w tym zawodzie. Dążą do doskonałości, ale nigdy jej nie osiągną. Dlatego musisz się nauczyć pokory.

  Zbytnia pewność siebie to najgorszy z doradców w tym zawodzie. Często kryje się za nią nieświadomość własnej niewiedzy. Korektor musi wątpić. Wątpliwości motywują do działania, zachęcają do samodzielnych poszukiwań, dzięki którym dowiadujemy się wciąż czegoś nowego. Język się zmienia, dlatego nigdy nie można sobie ufać, nieustannie trzeba aktualizować swoją wiedzę i się rozwijać.

  Praca korektora to prawdziwa przygoda, pełna niespodzianek i różnorodnych zwrotów akcji. Ten, kto potrafi dobrze pisać, odpowiednio formułować myśli i poprawiać (a więc redagować) treści innych osób, ma wyjątkową moc. By móc wykonywać ten zawód, trzeba zaprzyjaźnić się z czytaniem. Trzeba też wyposażyć swój korektorski plecak.

  Doświadczenie zdobywamy na szlaku, ale przygotowanie wyprawy jest równie istotne.

  Jakich zasobów potrzebujesz, by wyruszyć drogę? Czy chcesz zacząć zarabiać na czytaniu?

  Żeby zacząć, potrzebujesz kilku prostych rzeczy, które pewnie masz w domu. I kilku umiejętności, które możesz zdobyć. Więc do dzieła!

  Patrycja Bukowska