9 błędów początkujących przedsiębiorców

Każdy kiedyś zaczynał. Prowadzenie własnego biznesu online jest równie ekscytujące, co trudne. Bardzo szybko uświadamiasz sobie, że aby prowadzić firmę, musisz zacząć zajmować się zadaniami, które z Twoją branżą nie mają wiele wspólnego. Jakie błędy popełniają początkujący przedsiębiorcy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

1. W biznesie online nie bądź jak zosia samosia!

Łatwo powiedzieć, ale skąd wziąć ludzi, którzy pomogą Ci w budowaniu Twojego lokalnego imperium, skoro ani nie masz na to środków, ani nie wiesz, gdzie znaleźć odpowiednich specjalistów. Nie oszukujmy się, jeśli chcesz zacząć pracę jako korektor tekstów, copywriter lub wirtualna asystentka, prędzej czy później zmierzysz się z listą piętrzących się zadań.

Często okazuje się, że niewiele wiesz o marketingu, a zbudowanie własnej strony internetowej wydaje Ci się zbyt wymagające (zarówno z finansowych, jak i z edukacyjnych względów). Pojawiają się kwestie związane z księgowością, RODO, płatnościami, zdobywaniem klientów, utrzymywaniem relacji itd. 

Zamiast podnosić swoje kwalifikacje, zaczniesz tracić czas na dokształcanie z dziedziny, która nie jest Ci potrzebna. Więcej! Może i zdobędziesz ogólną wiedzę na temat identyfikacji wizualnej albo polityki prywatności, ale powiedz – tak szczerze – czy warto tracić zasoby na działanie, które w ostateczności nie będzie rozwijać Twojej firmy? Zdobędziesz pobieżną wiedzę i, niestety, takie też mogą być efekty Twojej pracy. Budowanie biznesu online dla początkujących to żonglowanie między inwestowaniem a zarabianiem. Zwykle, ten pierwszy element jest pomijany, zwłaszcza na początku. Nie popełnij tego błędu! Jeśli możesz, szukaj podwykonawców i nie trać czasu. Co możesz jeszcze zrobić?

2. Deleguj zadania

Oczywiście nie wszystkie. Ważne, by zachować pewną harmonię. Wiedz, że nie musisz wszystkiego robić samodzielnie. Poniżej przedstawiam Ci kilku przedsiębiorców, którzy mogą Ci pomóc:

3. Znajdź swoją niszę

Wielu przedsiębiorców nigdy nie zadaje sobie tego pytania. W kursie korekty tekstu pokazuję, jak wielką siłę ma określenie swojej niszy. Pamiętaj, że to nie oznacza rezygnacji z multipotencjalizmu. Wręcz przeciwnie! Umiejętność odnalezienia się na rynku, wypełnienie luki i odpowiedź na realne potrzeby Twoich klientów są fundamentem, na którym warto budować. Gdy boli Cię serce, idziesz do kardiologa. Butów sportowych nie szukasz w sklepie ze szpilkami, a książek w sklepie zoologicznym. Nie licz na to, że inni będą decydowali się na usługi kogoś, kto nie potrafi się zdecydować lub jest dla wszystkich. To trudna i bardzo ważna lekcja!

4. Ustalaj cele

Jakie są błędy początkujących przedsiębiorców? Często jest to bezcelowe dryfowanie na morzu ofert. Musisz wiedzieć, gdzie płyniesz. Nawet jeśli zdecydujesz się zmienić kierunek, to Ty trzymaj stery w dłoni! Inaczej wiatr, większe łodzie i silne fale będą decydowały za Ciebie. Tego, gwarantuję Ci, nie chcesz.

5. Działaj elastycznie i intuicyjnie

No właśnie. W biznesie nic nie jest proste. Z jednej strony musisz ustalać cele, z drugiej nie warto się zbytnio do nich przywiązywać. Ostatnie lata pokazały nam, jak wiele zewnętrznych czynników wpływa na naszą codzienność. COVID był tego najlepszym przykładem. Z dnia na dzień wiele osób musiało się całkowicie przebranżować. Ci, którzy okazali się elastyczni, wyszli na tym dobrze. Pielęgnuj w sobie tę cechę i nie bądź więźniem swoich przekonań.

Shrek, ja w dół patrzę! – jak zmierzyć się z tym, co się nie udało?

Pamiętasz tę scenę z bajki, gdy Shrek z Osłem przedzierają się do zamku, krocząc po drewnianym moście nad rzeką pełną lawy? To mógłby być kadr z horroru. W biznesie online czasem trzeba się po takiej ścieżynce przespacerować. To są dość bolesne chwile. Dlatego, gdy pęknie deska, a Ty musisz swojemu strachowi spojrzeć prosto w oczy, zrób to, by móc pójść dalej! Chcesz konkretnego przykładu? Wyobraź sobie, że nie poszła Ci sprzedaż jakiegoś produktu, albo reklama Twoich usług miała minimalne zasięgi. Co zrobić?

6. Analizuj dane

Wiem, niewiele osób lubi się tym zajmować. Gwarantuję Ci jednak, że w ten sposób możesz wyciągać trafne wnioski. Inaczej bawisz się w gdybanie. Zobacz – powiedzmy, że masz sklep z jabłkami. W lutym sprzedaliście 2000 czerwonych jabłek i 300 zielonych (celowo nie podaję nazw gatunkowych). Rok później o tej samej porze sprzedaż wzrosła trzykrotnie. W takiej sytuacji niewiele osób szuka przyczyny. A szkoda! Warto przemyśleć, co takiego się wydarzyło, że ludzie zaczęli kupować Twój produkt. Gdyby sprzedaż znacznie spadła, pewnie wydałoby Ci się to bardziej zasadne. Wiedz, że myślenie strategiczne i poświęcanie czasu na analizę danych pozwoli Ci uniknąć wielu niepotrzebnych błędów. Do tego ukierunkowuje działania i ułatwia ustalanie celów.

Praca dla pasjonatów poprawności językowej!

Chcesz się dowiedzieć, jak zdobyć nowy zawód i pracować zdalnie?
Zapisz się na kurs Zostań korektorką.
To jedyny na rynku certyfikowany kurs online kompleksowo przygotowujący do pracy w zawodzie korektora.

W ciągu czterech miesięcy możesz opanować podstawy zawodu, który otworzy przed Tobą wiele nowych możliwości. Dołącz już dziś i zacznij zarabiać na czytaniu!

7. Zadbaj o poduszkę finansową

Pomyślisz może, że oszalałam! Z jednej strony wspominam o inwestowaniu, delegowaniu zadań i do tego proszę Cię o odkładanie zarobionych pieniędzy. Nie trzeba być magistrem matematyki, by zauważyć, że w tym rozrachunku niewiele zostaje. To prawda. Na początku może być to trudne. Jednak regularne odkładanie funduszy na rzecz prowadzenia własnego biznesu online dla początkujących jest równie ważne, co prowadzenie kanałów w social mediach i przesyłanie ofert do zainteresowanych Twoimi usługami klientów.

8. Uważaj na syndrom oszusta

Ten błąd dotyczy nie tylko początkujących przedsiębiorców, ale także tych, którzy na rynku działają od dawna. Syndrom oszusta dotyka wielu branż, również korektorskiej. Ważne, by temu wyzwaniu stawić czoła. Nigdy się nie poddawaj! Nawet najlepszy biznes online to jedynie forma pracy. Działaj #bezpresji!

9. Walcz o siebie!

– Puk, puk! 
– Kto tam? 
– To ja, Twoje wypalenie zawodowe…

Czy początkujący przedsiębiorca może mieć z nim coś wspólnego? Może. Dlatego bardzo ważne jest, by zachować balans między pracą a życiem prywatnym. To dla właścicieli firm często jest najtrudniejsze. Ustal ze sobą zasady gry i wiernie się ich trzymaj. Na moim blogu znajdziesz artykuł o tym, jak organizuję pracę zdalną. Mam nadzieję, że zawarte w nim wskazówki będą dla Ciebie inspiracją.

Wierzę, że ten wpis ułatwi Ci start i unikniesz błędów początkujących przedsiębiorców! 

Gdziekolwiek jesteś i cokolwiek teraz robisz, życzę Ci powodzenia!

Patrycja Bukowska