#2 Na czym polega self-publishing? Sprawdź!
Czym jest self-publishing? W tym artykule postaram się rzucić nieco światła na ten model wydawania książki, wyjaśnię, na czym on polega i dla kogo jest to dobre rozwiązanie.
Autor niezależny. Czym jest self-publishing?
Boom na self-publishing trwa w najlepsze. I nic dziwnego! Autor, który decyduje się na wydanie swojej książki w takiej formie, ma znacznie większy wpływ na ostateczny kształt publikacji.
Self-publishing istnieje od lat. Do XVII wieku częstą praktyką było, że autorzy sami wydawali swoje dzieła, a następnie prezentowali je podczas spotkań dla znajomych i sporządzali tyle kopii, ilu było chętnych.
W tym modelu wydali swoje książki Virginia Woolf, Mark Twain, James Joyce, William Blake. Wszystkie swoje dzieła własnym sumptem wydawał Juliusz Słowacki. Również Adam Mickiewicz, Aleksander Fredro czy Witold Gombrowicz finansowali druk niektórych swoich utworów. Sukces wydawniczy odniósł także Michał Szafrański, który wydał w tym modelu swoją książkę Finansowy ninja.
Ponieważ obecnie znalezienie się na liście wydawców tradycyjnych jest tak trudne, wielu autorów decyduje się na samodzielne wydanie swojej książki. Wysokiej jakości niezależnie wydana książka pokazuje, że autor jest ambitny, zorganizowany i poważny.
Już w 2007 r., kiedy self-publishing w Polsce dopiero raczkował, przeprowadziłam klientkę przez cały proces wydawniczy. Przez kolejne lata pomogłam wydać kilkaset różnych książek.
Sprawdź, czym jest self-publishing i czy to rozwiązanie jest dla Ciebie!
Na czym polega self-publishing? Krótka definicja
Czym jest self-publishing?
W gruncie rzeczy to po prostu samodzielne wydawanie książki. Autor działa niezależnie, bez angażowania standardowego wydawnictwa. W praktyce to wcale nie oznacza, że musi robić wszystko sam (np. zajmować się korektą, redakcją, składem i projektem okładki). Wiadomo, że znacznie lepiej oddać większość zadań w ręce profesjonalistów, by maksymalnie zadbać o jakość treści.
Autor koordynuje jednak proces wydawniczy, a później osobiście zajmuje się reklamą, sprzedażą, dystrybucją i magazynowaniem swojego dzieła.
W modelu self-publishingowym możesz wydać zarówno e-book lub audiobook, jak i książkę papierową. Masz do wyboru kilka rozwiązań. Najpopularniejsze z nich to:
Istnieje jeszcze vanity publishing – pokrywasz wszystkie koszty procesu wydawniczego. Jednak to rozwiązanie okryte bardzo złą sławą, głównie z powodu niskiej jakości publikacji.
Jeśli ciekawi Cię, jak samodzielnie wydać książkę, to posłuchaj 3. odcinka mojego podcastu Czy self-publishing się opłaca. Rozmawiam w nim z Kasią Szulik o procesie powstawania książki, współpracy z korektorem i pomysłach na promocję.
Dla kogo jest self-publishing?
Anna Winnicka, dyrektorka rozwoju biznesu w Empik Go, w rozmowie z Business Insider Polska powiedziała, że w USA co trzeci e-book jest wydawany w modelu self-publishing. W Polsce z tej opcji najczęściej korzystają osoby, które mają już wokół siebie zbudowaną społeczność, np. influencerzy i eksperci, a także twórcy internetowi i znani autorzy. Znacznie łatwiej dotrzeć im ze swoją publikacją do potencjalnych czytelników.
Jednak ten model wydawania książek staje się coraz bardziej popularny również wśród debiutujących autorów. Zainteresowanie w Polsce będzie jeszcze większe, szczególnie dzięki rozwiązaniu Empik Selfpublishing.
Moja firma jest partnerem Empik Selfpublishing. Jeśli planujesz opublikować swoją książkę na platformie Empik.com, to chętnie nawiążę z Tobą współpracę. Najlepsze tytuły mają szansę na szczególne wsparcie promocyjne oraz pomoc w opracowaniu redakcyjnym i korektorskim.
Dla wielu autorów self-publishing to doskonała opcja. Pozwala na zachowanie właściwie całkowitej kontroli nad swoim dziełem, a także pełnej swobody w zakresie podejmowania decyzji.
Co w szczególności zachęca do skorzystania z tego rozwiązania?
O czym musisz pamiętać, jeśli chcesz samodzielnie wydać książkę?
Chociaż self-publishing ma naprawdę mnóstwo zalet, pewne elementy tego procesu mogą być problematyczne. Czytelnicy szybko wyłapią ewentualne błędy, a każde niedociągnięcie zmniejsza szansę na sukces. Żeby Twoja książka była chętnie czytana, profesjonalne wsparcie jest właściwie konieczne. Najważniejsze kroki to:
Jeżeli marzy Ci się wydanie papierowe, pamiętaj też o wyborze dobrej drukarni, a także odpowiedniego gatunku papieru, oprawy i rodzaj druku. Więcej o ostatnim etapie procesu wydawniczego piszę w artykule Self-publishing krok po kroku – druk książki.
Rzeczywiście proces wydawniczy może na początku wydawać się skomplikowany – ale spokojnie! Przy wsparciu doświadczonego zespołu wydasz bezbłędną i efektowną publikację. Wspólnie przygotujemy książkę, która podbije serca czytelników! Pomimo tego, że wydawaniem zajmujemy się od 16 lat, wciąż się uczymy czegoś nowego, rozwijamy nasze kompetencje. Jestem pewna, że dzięki temu Twoja książka trafi w dobre ręce.
Chcesz samodzielnie wydać książkę?
Spełnij swoje marzenia o własnej książce i powierz swój tekst profesjonalistom.
W jednym miejscu otrzymasz wszystko, czego potrzebujesz.
Porozmawiajmy o Twoim projekcie.
Źródła
Regulamin usługi Empik Selfpublishing: https://selfpublishing.empik.com/regulations.pdf
Anna Anagnostopulu, Już co trzeci e-book w Stanach autorzy wydają samodzielnie. Teraz rewolucja dotarła do Polski, Business Insider [dostęp: 3 lipca 2023].