#1 Self-publishing krok po kroku
Self-publishing staje się coraz bardziej popularny. Ale na czym polega ten model wydawania książki? Ten wpis rozpoczyna kilkuodcinkowy cykl, w którym postaram się rzucić nieco światła na ten proces i pokażę jego poszczególne etapy.
Proces drukowania książki to moment, na który czeka każdy autor. I to właśnie wtedy książka zaczyna naprawdę żyć. Świeżo wydana książka ma w sobie coś magicznego – to chyba ten szelest papieru, dobrze zaprojektowana okładka… Wszystkie egzemplarze są identyczne i pachną nowością. Później każdy z nich nabiera jednak indywidualnych cech. Poprzez zagięcia kartek, zarysowania na okładce, zapisane ołówkiem notatki czy plamy z kawy opowiada kolejne historie.
Jak wydałam pierwszą książkę?
Pierwszy proces wydawniczy przeprowadziłam w 2007 roku, zanim self-publishing stał się modny w Polsce.
Zgłosiła się do mnie autorka z prośbą o redakcję i korektę swojej autobiografii. Gdy otrzymała ode mnie gotowy tekst, poprosiła o pomoc w wydaniu książki. Nie miałam pojęcia, jak się to robi. Podjęłam jednak wyzwanie. Moja koleżanka pracowała w branży poligraficznej, więc mogłam liczyć na jej pomoc. Mąż zajął się składem, ja zrobiłam redakcję i korektę.
Powieść Marioli Dębickiej W objęciach mgły ukazała się w niewielkim nakładzie, ale podbiła serca czytelników. I tym sposobem w mojej ofercie pojawiła się usługa polegająca na wspieraniu self-publisherów. Ten sposób wydawania książek w Polsce jeszcze raczkował, ale stopniowo pojawiali się kolejni klienci.
W moim portfolio jest kilkaset książek wydanych w formie self-publishingu. Opiekowałam się publikacjami, które są teraz bestsellerami w Empiku.
Jeśli ciekawi Cię, jak samodzielnie wydać książkę, to posłuchaj 3. odcinka mojego podcastu Czy self-publishing się opłaca. Rozmawiam w nim z Kasią Szulik o procesie powstawania książki, współpracy z korektorem i pomysłach na promocję.
Współpraca z self-publisherami
W 2019 roku pracowałam nad poradnikiem Krystyny Bezubik Jak wydać i skutecznie wypromować książkę? – oprócz opieki językowej wsparłam też autorkę jako konsultantka merytoryczna.
To pierwsza w Polsce tak kompleksowo opracowana publikacja dotycząca wydawania książek. Zostały w niej opisane wszystkie etapy procesu wydawniczego i inne zagadnienia, które mogą sprawiać problemy początkującym pisarzom (prawne aspekty współpracy z wydawnictwem, sposoby promocji, organizacja spotkań z czytelnikami). Jeśli się zastanawiasz, co trzeba zrobić, aby rozwijać się jako autor w dzisiejszym świecie wydawniczym, to polecam tę książkę.
Do wyjątkowych klientów na pewno mogę zaliczyć Marka Kamińskiego, którego książki mają fantastyczne recenzje na portalach czytelniczych. Więcej o tej książce możesz przeczytać w artykule na moim blogu.
Jednak moją największą dumą jest książka Grzegorza Skalmowskiego Ślimaka kulinarna podróż – o tym, co zapomniane, a przypomnienia warte. Zdobyła ona pierwsze miejsce w Gourmand World Cookbook Awards 2017 w Chinach w kategorii książki kucharskie.
Publikacja zawiera 120 oryginalnych receptur stworzonych przez 64 mistrzów kulinarnych – znane gwiazdy kuchni, szefów kuchni najlepszych polskich hoteli i restauracji, uczestników Top Chef, MasterChef i Hell’s Kitchen. Książka uzupełniona jest wieloma zdjęciami i liczy ponad 250 stron. Pomysłodawcą i współautorem jest Grzegorz Skalmowski, twórca firmy Snails Garden, największego w Polsce hodowcy ślimaków mięsnych. Ideą, jaka przyświecała twórcom książki, było przywrócenie ślimaka na polskie stoły.
Chcesz samodzielnie wydać książkę?
Spełnij swoje marzenia o własnej książce i powierz swój tekst profesjonalistom.
W jednym miejscu otrzymasz wszystko, czego potrzebujesz.
Porozmawiajmy o Twoim projekcie.
Razem z mężem koordynowaliśmy cały proces wydawniczy. Kontaktowaliśmy się z kucharzami, fotografami, nadzorowaliśmy kwestie prawne (licencje, umowy).
Premierze książki towarzyszyły pierwsze Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaka. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęli: Ambasador Francji, Polskie Polska Akademia Sztuki Kulinarnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierników.
Obecnie razem z moim zespołem przeprowadzam autorów przez cały proces wydawniczy. Współpracuję z grafikami, składaczami, redaktorami i korektorami o różnych specjalnościach. Możemy też w imieniu autora rozmawiać z drukarzami. Mamy kilka zaufanych drukarni, za których jakość możemy ręczyć.
Cykl #self-publishing krok po kroku
Postanowiłam przedstawić Ci proces samodzielnego wydawania książki w serii artykułów. Postaram się jak najdokładniej opisać poszczególne etapy procesu wydawniczego: