fbpx

Świąteczny quiz. Czy znasz te zwyczaje?

Święta Bożego Narodzenia trwają tylko dwa dni, ale związanych z nimi zwyczajów jest mnóstwo. Wydaje Ci się, że wszystkie masz w małym palcu? Przygotowałam wyjątkowy świąteczny quiz. Jeśli chcesz się sprawdzić, zapraszam do zabawy!

quiz świąteczny

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas w roku. Zwykle spędzamy je w gronie najbliższych nam osób. W tych dniach staramy się odpoczywać, rozmawiać i wspólnie przeżywać tę piękną uroczystość. Poza wymiarem religijnym i rodzinnym te święta mają jeszcze jeden ważny aspekt — zwyczaje.

Jacek Malczewski, Wigilia na Syberii, 1892

Czy wiesz, że wiele naszych zwyczajów związanych z tymi świętami pochodzi z czasów wczesnochrześcijańskich, a nawet prasłowiańskich? Kiedyś były nieodłącznym elementem świętowania, jednak obecnie wiele z nich zanika. A szkoda, bo są one częścią naszej kultury.
Jeśli chcesz je poznać lub masz ochotę na dobrą zabawę, mam coś dla Ciebie! 

Świąteczny quiz

Wiem, że wszyscy teraz mówią o piernikach, uszkach i prezentach. Co powiesz na to, by podarować sobie chwilę relaksu? Jestem przekonana, że niewiele rzeczy tak odpręża, jak gry i quizy (nie licząc oczywiście książek).

Ciekawa jestem, czy znasz zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem.

Przed Tobą wyjątkowy świąteczny quiz!

Sprawdź swoją wiedzę i koniecznie daj mi znać, jak Ci poszło. Podziel się quizem w mediach społecznościowych i zaproś innych do zabawy!

A jeśli temat zwyczajów interesuje Cię również od strony językowej, to przeczytaj artykuł poświęcony pisowni nazw świąt i zwyczajów.
Polecam Ci też tekst o językowych dylematach ze Świętym Mikołajem.

Zasady

Quiz składa się z 10 pytań. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Możesz też sprawdzić, jaka jest prawidłowa wersja. Jednak wtedy nie otrzymasz punktu za to pytanie.

Trzymam kciuki i życzę Ci spokojnych świąt!

A jeśli masz jeszcze chwilę, to posłuchaj też odcinka podcastu Audycje Kulturalne, w którym Bratek Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie opowiada o spędzaniu świąt po swojemu, prezentach (oraz ich braku) i sajgonkach podanych podczas wigilijnej kolacji.

Patrycja Bukowska