9 sposobów na dodatkowe zarobki dla korektorów

Poznaj skuteczne sposoby na dywersyfikację źródeł dochodu jako korektor. Od korekty po copywriting i wirtualną asystencję – odkryj 9 sprawdzonych metod, które pomogą Ci zwiększyć swoją niezależność finansową. Zdobądź stabilność i zabezpiecz swoją przyszłość już dziś!

Dywersyfikacja źródeł dochodu w pracy korektora – jak to zrobić?

Już 28% osób ma więcej niż jedno źródło dochodu – tak wynika z badania Santander Consumer Bank z 2023 roku. Czy również Ty należysz do tej grupy i łączysz pracę korektora z innym zajęciem, np. copywritingiem czy wirtualną asystą?

Jeśli nie, warto pomyśleć o rozwoju swoich kompetencji i zwiększeniu swoich dochodów, łącząc różne zajęcia z korektą. Mam dla Ciebie 9 propozycji na dywersyfikację źródeł dochodu, które pomogą Ci cieszyć się większą stabilnością nawet podczas kryzysów!

Zastój u największego klienta, zawirowania w branży, choroba, nieoczekiwana sytuacja na świecie… Dziś w biznesie trzeba być przygotowanym na wszystko. Nie stawiaj więc tylko na jedną kartę – czyli jedynie na korektę!
Dywersyfikacja źródeł dochodu to sposób na to, żeby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i zadbać o niezależność finansową. A to szczególnie istotne, jeśli prowadzisz własną działalność lub pracujesz jako freelancerka.

Popularnym dodatkowym źródłem dochodu jest wynajem mieszkania lub garażu. Nie każdy ma jednak możliwość, żeby zastosować to rozwiązanie również w swoim życiu.

Na szczęście istnieją jeszcze inne możliwości na dywersyfikację źródeł dochodu. Pracę korektora możesz zgrabnie połączyć przede wszystkim z innymi działaniami zawodami wymagającymi znajomości języka. Chociaż nowe przedsięwzięcia mogą wymagać od Ciebie zdobycia kilku dodatkowych kompetencji (np. na kursie lub studiach podyplomowych) – ten wysiłek na pewno Ci się opłaci!

1. Prowadzenie szkoleń

Wiedza i umiejętności praktyczne są w cenie bez względu na wszystko. Jeśli masz więc doświadczenie w korekcie, pomyśl o swoim własnym kursie na żywo, np. prowadzonym online. Możesz oferować też mentoring i pracować z początkującymi korektorami 1:1, pomagając im w szlifowaniu umiejętności. Inną ciekawą propozycją na dodatkową pracę jest prowadzenie zajęć podczas kursów zawodowych czy w zakładach pracy.

2. Skład / self-publishing

Wydanie własnej książki jest teraz prostsze niż kiedykolwiek! Autorzy potrzebują jednak nie tylko korektorów i redaktorów, lecz także składaczy i grafików. A gdyby tak… Nauczyć się poprawnie składać publikacje i zaoferować te umiejętności klientom? Możesz też pójść o krok dalej i zająć się koordynacją całego procesu wydawniczego.

Szukasz sposobu na skuteczną dywersyfikację źródeł dochodu? Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Już niedługo przedstawię Ci nowość – kurs składu książek. W jego trakcie zdobędziesz niezbędne umiejętności, by zawodowo zająć się składaniem publikacji!

3. Tłumaczenia

Inna dodatkowa praca dla korektora? Wielu freelancerów łączy ten zawód z przygotowywaniem tłumaczeń. Jeśli doskonale znasz język obcy (np. jesteś absolwentką filologii) – być może to branża dla Ciebie. Profesjonalni tłumacze są na wagę złota!

4. Copywriting

Korekta + copywriting to kolejna niemal nieodłączna para, dzięki której zdobędziesz różnorodne zlecenia. Skoro na co dzień pracujesz z językiem, zasady poprawnej polszczyzny masz w małym palcu. Chociaż pisanie na zlecenie różni się od tego w szkole czy na uczelni, daje sporo satysfakcji. A sama wiedza marketingowa i copywriterska jest na wyciągnięcie ręki.

5. Sprzedaż produktów cyfrowych

E-book poradnikowy, szkolenie, plansza do druku – to tylko wybrane produkty cyfrowe, które możesz przygotować, wydać, a później na nich zarabiać. Chociaż takie rozwiązanie na początku wymaga sporego zaangażowania, później zapewni Ci dodatkowy dochód. Dużą popularnością cieszą się też kolorowanki czy proste bajki dla dzieci, które możesz sprzedawać np. w systemie druku na żądanie.

6. Wirtualna asysta

Inną opcją na dywersyfikację źródeł dochodu i pozyskanie dodatkowych klientów (lub zaoferowanie aktualnym nowych usług) jest praca w zawodzie wirtualnej asystentki na zasadzie wirtualnej asysty. To stosunkowo nowy zawód, który jednak szybko zyskuje na popularności. Wielu właścicieli mniejszych firm potrzebuje czasowego wsparcia w prowadzeniu biznesu, szczególnie w kwestiach technicznych czy administracyjnych. W ten sposób nie tylko zarobisz, lecz także też zdobędziesz nowe kontakty, które na pewno przydadzą Ci się w przyszłości.

7. Recenzowanie książek

W środowisku tzw. booktuberów, bookstagramerów i booktokerów wciąż jest znajduje się jeszcze miejsce dla kolejnych twórców. Jeśli lubisz dzielić się przemyśleniami w internecie, być może to dobry moment na założenie swojego konta. W przyszłości masz szansę na naprawdę dobre współprace z wydawnictwami. Możesz również zająć się profesjonalnym recenzowaniem książek i przygotowywać feedback np. dla początkujących autorów, by podkręcić potencjał i zwiększyć ich szanse na sukces.

8. Abonament

Jeśli chcesz pozostać w branży korektorskiej, ale jednocześnie szukasz większej stabilności finansowej – porozmawiaj z klientami o umowach abonamentowych. Możesz umówić się np. na konkretną liczbę znaków, stron czy arkuszy wydawniczych i stałą miesięczną opłatę. Dzięki temu unikniesz przestojów finansowych.

9. Etat

Dobrą opcją na dywersyfikację źródeł dochodu korektora jest połączenie działalności gospodarczej i etatu. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest rozwiązanie dla każdego – w końcu zależy Ci na możliwie dużej elastyczności, a etat bywa ograniczeniem. Możesz jednak poszukać dodatkowej pracy jedynie na część etatu. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe źródło dochodu (zadbaj jednak o odpowiednie zapisy w umowie, szczególnie jeśli chcesz współpracować B2B).


Rozwój w tych obszarach może wymagać dodatkowego szkolenia lub certyfikacji, ale stanowi świetną okazję do wykorzystania istniejących umiejętności w nowych, dochodowych projektach.

Jak widzisz, istnieje sporo sposobów na dywersyfikację źródeł dochodu w pracy korektora. O zdobyciu nowych umiejętności lub przygotowaniu produktów warto pomyśleć już teraz – żeby poczuć się po prostu spokojniej. W końcu niepewne czasy wymagają pewnych rozwiązań! Nie pozwól, aby Twoja finansowa przyszłość była zależna od jednego źródła dochodu. Wykorzystaj swoje umiejętności jako korektor do rozwoju w innych dziedzinach i zabezpiecz swoje finanse na przyszłość.

Zapisz się do #booklettera, aby otrzymywać informacje o najnowszych poradach i strategiach dla korektorów poszukujących nowych możliwości zawodowych!

Patrycja Bukowska