Zastanawiasz się, czym się różni whiskey od whisky? W tym wpisie wszystko Ci wyjaśnię. Koniecznie przeczytaj, bo nawet doświadczeni korektorzy wpadają w tę pułapkę. Whiskey whisky nierówna.
Czy wiesz, jak zapisywać nazwy świąt, obrzędów i zwyczajów? W ciągu roku mamy mnóstwo okazji, by o nich wspominać: walentynki, tłusty czwartek, Wielkanoc, Boże Narodzenie, Dzień Matki, andrzejki, mikołajki, adwent. Każdy miesiąc obfituje w inne uroczystości. Jakie święta piszemy małą literą, a jakie należy zapisać wielką? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, który z zapisów jest poprawny.
Święta Bożego Narodzenia trwają tylko dwa dni, ale związanych z nimi zwyczajów jest mnóstwo. Wydaje Ci się, że wszystkie masz w małym palcu? Przygotowałam wyjątkowy świąteczny quiz. Jeśli chcesz się sprawdzić, zapraszam do zabawy!
Jak pisać życzenia świąteczne? To pytanie zaczyna nas nurtować już na początku grudnia. Czasem życzenia to zaledwie dwa słowa, w najlepszym wypadku parę zdań, a błędów może być sporo… Jak napisać życzenia świąteczne na Boże Narodzenie? Przyjrzyjmy się pokrótce kilku najczęstszym usterkom językowym.
W 2007 roku po wielu latach zmieniono w Warszawie nazwę ulicy z Barburki na Barbórki. I zrobiło się gorąco. Jak powinno się poprawnie zapisywać nazwę święta górniczego: Barburka czy Barbórka? A może poprawny jest zapis małą literą? Dzień Górnika zachęca do tego, by przyjrzeć się tej sprawie.
Co ma wspólnego sławna chemiczka z problemami językowymi? No ma, i to całkiem sporo. Gdy kilka lat temu na ekrany kin wszedł film Maria Skłodowska-Curie, coraz częściej zaczęło się pojawiać pytanie o poprawną kolejność członów jej nazwiska. Jak więc jest poprawnie: Curie-Skłodowska czy Skłodowska-Curie?
Pisownia nazw nagród może wzbudzać wątpliwości. Znajdziesz zarówno wielowyrazowe, jak i jednowyrazowe określenia. Czy w każdym przypadku obowiązują te same zasady? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jaka pisownia nazw nagród jest poprawna.
Czy czasem się zastanawiasz, co zrobić, gdy w tekście musisz wstawić liczbę? Jak ją zapisać – słownie czy cyfrowo? Od tych wątpliwości może zakręcić się w głowie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zapisywania liczb.
Jadę na Hel czy do Helu? Na Ukrainę czy do Ukrainy? Jedną z trudniejszych kwestii jest stosowanie przyimków „do” i „na” w odniesieniu do nazw geograficznych. Jeśli masz wątpliwości, to zapraszam w językową podróż po Polsce i Europie.
Jak poprawnie zapisać nazwę postaci obdarowującej dzieci prezentami 6 grudnia? W internecie spotykamy różne formy zapisu. Która z nich jest poprawna? O zamieszaniu, jakie zrobił św. Mikołaj w języku polskim, przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Spróbujmy się rozprawić z tym tematem raz na zawsze. Zapraszam do lektury!