fbpx

5 sposobów na dobrą organizację pracy

Zastanawiasz się, jak pracuje korektor? A może za Tobą pierwsze zlecenia. Z wypiekami na twarzy podejmujesz kolejne wyzwania. Zauważasz, że obowiązków jest coraz więcej. Z jednej strony bardzo Cię to cieszy. Nowe zamówienia bezpośrednio wpływają na wyższe zarobki. Z drugiej – nie wiesz, jak to wszystko ogarnąć. Pomogę Ci. Poznaj moje sposoby na dobrą organizację pracy.…

Praca korektora dla początkujących

Zastanawiasz się, jak pracuje korektor? A może za Tobą pierwsze zlecenia. Z wypiekami na twarzy podejmujesz kolejne wyzwania. Zauważasz, że obowiązków jest coraz więcej. Z jednej strony bardzo Cię to cieszy. Nowe zamówienia bezpośrednio wpływają na wyższe zarobki. Z drugiej – nie wiesz, jak to wszystko ogarnąć. Pomogę Ci. Poznaj moje sposoby na dobrą organizację pracy.

1.  Lista zadań

Jeśli nie wiesz, dokąd zmierzasz, nie wiesz, dokąd dotrzesz. Spisuj swoje cele. Nawet jeśli uważasz, że masz niewiele do zrobienia – powinnaś to robić. Regularnie. Zawód korektora wymaga dyscypliny. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Ja też. Z czasem, zdałam sobie sprawę, że bez odpowiedniego planu, nie dam rady.

Tworzenie list zadań może być bardzo proste. Uwzględniaj wszystko, co chcesz i musisz zrobić.Tyle wystarczy, by osiągnąć sukces. Ta prosta czynność pozwoli Ci zrealizować działania krok po kroku. Bez przerażenia, spoconych dłoni i zadyszki. O niczym nie zapomnisz. Będziesz świetnie przygotowana. Kolejne – dodatkowe zlecenia – po prostu wpiszesz w swój kalendarz. Brzmi banalnie, ale w gruncie rzeczy to podstawa dobrej organizacji pracy.

Po każdym wykonanym zadaniu, odhaczaj lub skreślaj to, co już zrobiłaś. Dzięki temu zobaczysz, jak wiele udało Ci się osiągnąć. Z przyjemnością zaczniesz planować kolejne aktywności. Sposobów jest wiele. Możesz użyć kalendarza lub notatnika. Jeżeli chcesz, wykorzystaj różne urządzenia i aplikacje. Opowiem Ci o nich w dalszej części artykułu. Ważne, żebyś konsekwentnie spisywała priorytety i spokojnie je realizowała.

2. Dobra organizacja pracy

Zdradzę Ci pewien sekret. Możesz zarządzać czasem. 

Określ godziny, w jakich pracujesz. Nie żartuję. Oczywiście, pojawią się projekty wymagające wytężonego wysiłku. Nawet wielu nieprzespanych nocy. Taka jest prawda o zawodzie korektora. Jednak, czy zastanawiałaś się kiedyś, co zrobisz, gdy skrzynka pocztowa będzie milczeć? Co w sytuacji, gdy przez siedem dni nie otrzymasz żadnego zlecenia?

W biznesie online ważne jest wykorzystywanie każdej sytuacji. Regularność, pewna powtarzalność i schematy ułatwią Ci planowanie. Zdolność do zarządzania sobą w czasie nauczy Cię radzenia sobie w różnych okolicznościach. Również tych trudniejszych. Co zrobić, gdy brakuje klientów? Możesz włączyć TV, ale możesz też ten czas wykorzystać na własny rozwój. Chwilowy przestój poświęć na pogłębianie wiedzy, czytanie książek lub na działania marketingowe. Kiedy ostatnio poprawiałaś teksty na swojej stronie internetowej? Czy nie powinnaś napisać nowego artykułu na blogu? Co z dodatkowymi wpisami na FB lub IG?

Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają moje konta, czuj się zaproszona. Znajdziesz mnie na Instagramie. Prowadzę też konto na LinkedIn. Tam regularnie dzielę się wiedzą i nowinkami dotyczącymi korektorskiego biznesu online.

Dzięki rutynie będziesz działać jak doskonale naoliwiony mechanizm. Uwaga! To Ty decydujesz, kiedy jesteś aktywna.

3. O czym powinien pamiętać każdy korektor?

Monitoruj czas pracy. Możesz skorzystać ze zwykłego zegarka. Zapisuj, ile godzin poświęciłaś na dane zlecenie. Sprawdzaj, jak długo zajmuje Ci czytanie konkretnych tekstów. Jeśli chcesz, skorzystaj z różnych aplikacji, np.Toggl Track. W internecie znajdziesz wiele propozycji.

Dlaczego warto kontrolować swoją aktywność zawodową?

  1. Zobaczysz, ile czasu rzeczywiście zajmuje Ci praca.
  2. Wyliczysz swoją stawkę godzinową. Dowiesz się, ile powinnaś zarabiać, by utrzymać biznes. Więcej na temat w kursie korekty tekstu.
  3. Zauważysz, które zadania realizujesz w mgnieniu oka, a które sprawiają Ci trudności.
  4. Osiągniesz sukces i zadowolenie.

4. Biurko czy kanapa? Jak pracuje korektor?

W jaki sposób miejsce wpływa na organizację pracy?

Stwórz swoją przestrzeń. Wszystkie zawodowe przedmioty zgromadź w najbliższym otoczeniu. Nie musisz „trzymać się” blatu biurka. Wiesz jednak, ile miejsca zajmują słowniki (zwłaszcza te w twardych oprawach). Wyobrażasz sobie, że co chwilę biegasz po mieszkaniu, by znaleźć odpowiednią książkę? No właśnie.

Myślę, że korektor bez słowników jest jak kucharz bez noża. Swoją pewność budujesz na wiedzy. Tę możesz czerpać z doświadczenia i z konkretnych źródeł. Najważniejsze publikacje przechowuj na jednej półce.

Książki branżowe to jedno. Twój komputer, notes, karteczki samoprzylepne, pinezki, ołówki, długopisy powinny być równie blisko. Wszystko miej pod ręką. Tymi prostymi trikami wpłyniesz na dobrą organizację pracy własnej.

Czego jeszcze potrzebuje początkujący korektor?

Nowych technologii. Na rynku znajdziesz wiele propozycji. Istnieją programy do planowania, mierzenia, rejestrowania i tworzenia pełnych grafików. Niektóre z nich są płatne, choć znacząca większość posiada darmowe odpowiedniki.

Ostatnio zaczęliśmy używać Asany. To bardzo ciekawa aplikacja, dająca wiele możliwości. Mimo że dopiero się w nią wdrażamy, zrobiła na nas dobre wrażenie. Innym, wartym polecenia programem, jest Trello. To darmowe narzędzie, które ułatwia zarządzanie projektami. Pisałam o nim więcej tutaj.

Każdy sposób na optymalizację jest dobry. Nie bój się eksperymentować. Najważniejsze, żeby działać.

5. Sprawdzaj, weryfikuj, zmieniaj

Wprowadź wybrany przez siebie sposób na ulepszenie organizacji pracy, a potem sprawdź, czy rzeczywiście działa. Regularnie wszystko weryfikuj. Cele, miejsce, narzędzia. Usprawniając swój biznes, musisz być uważna.

Zachowaj ostrożność. Nie podejmuj pochopnych decyzji. Zanim stwierdzisz, że dana metoda nie jest dla Ciebie, daj sobie czas. Najlepiej od kilku do kilkunastu dni. Podobno niektórzy ludzie, zanim wzmocnią w sobie nowy nawyk, potrzebują kilku miesięcy praktyki. Nie zniechęcaj się. Możesz osiągnąć sukces. Szukaj najlepszych rozwiązań. Twoja firma tego potrzebuje! Dobra organizacja pracy jest możliwa.

Dobra organizacja pracy – podsumowanie

Praca korektora dla początkujących bywa wymagająca. Poza czasem spędzonym nad zleceniami, zwykle, samodzielnie tworzysz własną markę. Obowiązków Ci nie brakuje, tak podejrzewam. W końcu nie tylko dbasz o poprawność językową tekstów. Redakcja, tworzenie treści, zdobywanie klientów to zajęcie na pełen etat. Wymaga regularności i samodyscypliny. Organizacja pracy może być prosta.

Przypomnę Ci to, co najważniejsze.

  • Musisz zacząć planować.
  • Ustal stały harmonogram.
  • Monitoruj godziny aktywności zawodowej.
  • Znajdź odpowiednią przestrzeń.
  • Wszystko weryfikuj.

Na koniec mam prośbę – koniecznie daj mi znać, jak Ci idzie!

A jeśli dopiero zaczynasz i masz wiele pytań o to, jak wygląda dobra organizacja pracy, umów się ze mną na bezpłatną 15-minutową konsultację.

Z przyjemnością z Tobą porozmawiam.

Praca korektora dla początkujących bywa wymagająca. Poza czasem spędzonym nad zleceniami, zwykle, samodzielnie tworzysz własną markę. Obowiązków Ci nie brakuje, tak podejrzewam. W końcu nie tylko dbasz o poprawność językową tekstów. Redakcja, tworzenie treści, zdobywanie klientów to zajęcie na pełen etat. Wymaga regularności i samodyscypliny. Organizacja pracy może być prosta.

Patrycja Bukowska