fbpx

Dlaczego warto szkolić umiejętności językowe? 5 najważniejszych powodów

Znasz internetowe kłótnie, w których ostatnim argumentem okazuje się błąd językowy? A może zdarzyło Ci się przeczytać nieprzychylne komentarze pod postem firmy, która zrobiła w swojej reklamie literówkę? Umiejętności językowe mają znaczenie – w końcu nawet drobny błąd może rzucić cień na Twój wizerunek. Poznaj 5 najważniejszych powodów, dla których warto chociaż trochę się podszkolić!

1. Poprawa jakości komunikacji

Jeśli nieprecyzyjnie ubierzesz swoje myśli w słowa, druga strona może Cię po prostu nie zrozumieć. A chyba nie ma nic gorszego niż chaos wywołany mylnie zinterpretowanym komunikatem. W końcu Twoja intencja była inna…

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak istotna dla jakości komunikacji jest właśnie poprawność językowa. Znasz wiele przykładów pokazujących, jak bardzo zmienia się znaczenie zdania zależnie od tego, gdzie został postawiony przecinek! 

2. Profesjonalizm i wiarygodność

Błąd językowy może Cię słono kosztować – wizerunkowo. Literówka w reklamie, brak przecinka w ważnym mailu do kontrahenta… Nawet jeśli nikt wprost nie zwróci Ci uwagi, wiele osób zauważy – masz to jak w banku.

A to może wywołać sporo wątpliwości, np.: „skoro robi takie błędy, to czy na pewno potrafi dopilnować innych spraw?” (tym razem dotyczące tego, czym zajmujesz się na co dzień).

Oczywiście pomyłka może zdarzyć się każdemu, a wytykanie potknięć jest nieeleganckie. Świat jest jednak okrutny, a internet nie zapomina. Poprawa umiejętności językowych to sposób, by zwiększyć wrażenie profesjonalizmu.

3. Wzrost pewności siebie

Obawa przed popełnieniem błędu językowego może skutecznie blokować Twoje działania, szczególnie zawodowe. To normalne – większość z nas stresuje się wtedy, gdy nie ma pewności swoich kompetencji.

Zwiększenie umiejętności językowych sprawi, że poczujesz się znacznie pewniej. Będziesz chętniej zabierać głos i sięgać po swoje!

4. Poprawa relacji

Umiejętność precyzyjnego wyrażania swoich myśli oraz zwiększenie zasobu słownictwa sprzyjają poprawie relacji z innymi – prywatnie i zawodowo. Jeśli masz odpowiednie kompetencje językowe, łatwiej Ci m.in. powiedzieć, co dokładnie czujesz.

Pewność własnych umiejętności językowych daje też motywację do działania, w tym do nawiązywania nowych znajomości. W końcu nie boisz się już, że się wygłupisz.

5. Rozwój intelektualny

Kto się nie rozwija, ten się zwija 😉 Szkolenie umiejętności językowych to doskonały sposób, by potrenować szare komórki i poszerzyć horyzonty. Na naukę nigdy nie jest za późno, a według danych Business Insider człowiek ma największy zasób słów w wieku… 60–70 lat.

Warto raz na jakiś czas stawiać przed sobą nowe wyzwania. A jeśli jednocześnie poprawisz jakość komunikacji, wizerunek i pewność siebie, to sytuacja win-win!

Jak skutecznie poprawić umiejętności językowe?

Już wiesz, dlaczego poprawa umiejętności językowych to doskonała inwestycja w siebie (lub Twoich pracowników). W jaki sposób skutecznie podnieść kompetencje w zakresie j. polskiego?

Zostań korektorką – kurs korekty tekstów

Postaw na kilka prostych rozwiązań:

  • strony, blogi i profile branżowe – czerp z doświadczenia specjalistów, którzy chętnie dzielą się wiedzą, wskazówkami i ciekawostkami;
  • warsztaty i szkolenia – zdecyduj się na kursy, również te skrojone na miarę, w trakcie których w praktyce przećwiczysz umiejętności językowe;
  • dowolne książki i podcasty – czytaj i słuchaj, żeby mieć regularny kontakt ze słowem pisanym oraz mówionym.

Język towarzyszy Ci codziennie – zadbaj więc o to, by maksymalnie go wykorzystać i komunikować się precyzyjnie. To naprawdę poprawi jakość Twojego życia!

Literatura

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/rozwoj-czlowieka-kiedy-osiagamy-szczyt-swoich-mozliwosci/5r6l84x


Patrycja Bukowska