Jak pokonać prokrastynację? Praktyczne porady dla korektorów
Jak pokonać prokrastynację? To wyzwanie dla wielu profesjonalistów. W branży, w której terminowość i dokładność są kluczowe, zwlekanie z pracą może prowadzić do opóźnień, spadku jakości usług i do utraty zaufania klientów. Jak więc korektorzy mogą przezwyciężyć prokrastynację, by osiągnąć sukces i utrzymać wysoką efektywność?
Jeszcze tylko kawa, sprawdzenie mediów społecznościowych, zakupy, odcinek serialu… Deadline zbliża się wielkimi krokami, a Ty nie potrafisz zabrać się do pracy? To prawdopodobnie prokrastynacja.
Jestem prokrastynatorką. Jak większość z nas. Przez wiele lat próbowałam z tym walczyć. Dlatego wypracowałam kilka skutecznych metod radzenia sobie z tym problemem. Jeśli chcesz wiedzieć, jak pokonać prokrastynację, nie odkładaj czytania tego artykułu na później. Bo każda zmiana zaczyna się od zrobienia pierwszego kroku.
Prokrastynacja – co to jest?
Słowo prokrastynacja pochodzi z łaciny i oznacza „odroczenie“ lub „zwłokę”. Na czym polega ten mechanizm?
Według różnych definicji naukowych prokrastynacja to nieracjonalne odkładanie obowiązków, zwlekanie z wykonaniem konkretnej czynności – często z powodu bezzasadnych wymówek i mimo świadomości, że lepiej byłoby zacząć od razu. A także mimo strachu przed negatywnymi konsekwencjami, który wcale nie jest w tym przypadku motywacją.
Zamiast wykonywać konkretne zadanie, zaczynasz zajmować się czymś innym, zwykle przyjemniejszym, mniej wymagającym. To powoduje, że najpierw odczuwasz ulgę. W końcu nie musisz (na razie) robić tego, czego tak się obawiasz i co wydaje Ci się takie trudne.
Szybko jednak te pozytywne emocje są zastępowane przez stres, poczucie winy, niepokój, frustrację. A przewlekłe narażenie na takie odczucia niekorzystnie wpływa na poziom jakości życia i poczucie własnej wartości.
Psycholog dr Joachim Kowalski z Instytutu Psychologii PAN w Warszawie wskazuje też na inne możliwe konsekwencje:
Wybieranie czynności zastępczych […] niesie też takie zagrożenie, że nasz mózg uczy się: jak unikam, jest mi lepiej. A im przyjemniejsza czynność zastępcza, tym większe wzmocnienie.
Prokrastynacja a lenistwo – czy są tym samym?
Przez wiele lat zwlekanie z wykonaniem zadania było utożsamiane z lenistwem. Jak jest naprawdę?
Zobacz, co mówi o tym dr Marek Wypych z Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie:
Czy nauka coś mówi o lenistwie? Nie znam takich prac. Ale jeśli istniałyby osoby leniwe, to opisałbym je jako takie, które robią niewiele i dobrze im z tym. Innymi słowy – nie chce im się, nie robią i nie mają z tym problemu.
Prokrastynacja wiąże się z wystąpieniem negatywnych emocji. To często również błędne koło, z którego wcale nie tak łatwo się wyplątać – bo stres i lęk coraz mocniej paraliżują, aż wykonanie zadania wydaje się niemal niemożliwe. Różni się też od standardowego „niewyrabiania się” – gdy masz na głowie mnóstwo zadań i po prostu nie nadążasz z wykonaniem ich na czas. W takim przypadku przecież wciąż coś robisz, działasz – a nie unikasz realizacji konkretnych czynności. Jak pokonać prokrastynację?
Prokrastynacja – przyczyny. Dlaczego odkładasz zadania na później?
Przyczyn prokrastynacji jest mnóstwo. Według psychologów i psychiatrów ma ona związek przede wszystkim z problemem z regulacją emocji. Prokrastynacja może być następstwem między innymi:
Prokrastynacja może występować też m.in. u osób z ADHD, depresją, zaburzeniami lękowymi czy dziecięcymi traumami. Jeśli nie radzisz sobie z prokrastynacją, warto więc porozmawiać z psychologiem lub psychoterapeutą – poszukać przyczyn i wdrożyć rozwiązania dopasowane do Twojej sytuacji.
Zastanawiasz się, czy prokrastynujesz? Wypełnij test i sprawdź.
Osoby, które odkładają obowiązki na później, mogą być bardziej narażone na bezsenność. W badaniu, które przeprowadziła Ilana S. Hairston, badaczka snu w Academic College of Tel Aviv w Izraelu, na blisko 600 osobach odkryła, że osoby mające tendencję do odkładania spraw na później miały większe problemy z zasypianiem w porównaniu z osobami, które nie miały tendencji do odkładania spraw na później.
Jest nawet wzór na prokrastynację. Teoria ta dokładnie nazywa się Temporal Motivation Theory i stworzył ją dr Piers Steel, autor książki The procrastiantion eqaution.
Prokrastynacja w świecie korektorów
Prokrastynacja wśród korektorów często wynika z obawy przed rozpoczęciem zadań, które wydają się zbyt trudne lub czasochłonne. Może to być również reakcja na stres związany z oczekiwaniami klientów lub obawą przed krytyką. Perfekcjonizm nie ułatwia pracy.
Korektorzy często są też narażeni na wystąpienie syndromu oszusta. Co to takiego i czy dotyczy również Ciebie? Przeczytaj artykuł: Syndrom oszusta – czym jest i jak sobie z nim radzić?
„Co masz zrobić jutro, zrób pojutrze – będziesz mieć 2 dni wolnego”. Znasz to powiedzenie? W przypadku osób dotkniętych prokrastynacją nie ma raczej mowy o wolnym, nawet jeśli zamiast pracy wybiorą rozrywkę. Czynności zastępcze, np. oglądanie serialu, często wiążą się z poczuciem winy. Prokrastynator czuje, że wciąż „coś nad nim wisi”. Z prokrastynacją warto więc walczyć – przede wszystkim po to, aby poprawić jakość swojej pracy i poczuć się ze sobą lepiej!
Jak pokonać prokrastynację – 11 sposobów, które stosuję
Jak pokonać prokrastynację? Przezwyciężenie prokrastynacji wymaga zmiany nawyków i sposobu myślenia. Ale nie poddawaj się. Z prokrastynacją możemy radzić sobie na wiele różnych sposobów. Wszystkie poniższe przykłady sprawdziłam na sobie.
Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie problemu i zaakceptowanie, że prokrastynacja jest mechanizmem obronnym, a nie oznaką lenistwa.
Gdy masz trudności z rozpoczęciem zadania, zobowiąż się do pracy nad nim przez tylko pięć minut. Często najtrudniejszym krokiem jest rozpoczęcie, a po pięciu minutach łatwiej jest kontynuować pracę. Jest to tzw. efekt Zeigarnika, który mówi o tym, że niedokończone zadania potrafią mocno utkwić w głowie.
Ucz się od innych!
A może chcesz mieć możliwość wprost zapytać innych, doświadczonych korektorów o problemy, trudne sprawy, sytuacje bez wyjścia, które spotykasz na co dzień?
Jest takie miejsce!
To Klub Korektorów, który zrzesza osoby pracujące w zawodzie. Dołącz i rozwijaj się o wiele szybciej dzięki doświadczeniu innych!
DOŁĄCZ DO NAS!
Jak pokonać prokrastynację?
Pokonanie prokrastynacji wymaga świadomego wysiłku i determinacji, ale jest to kluczowy element osiągnięcia sukcesu w biznesie korektorskim. Poprzez zrozumienie przyczyn prokrastynacji, stosowanie skutecznych strategii zarządzania czasem i dbanie o dobrostan psychiczny i fizyczny, korektorzy mogą zwiększyć swoją produktywność i jakość pracy. Pamiętając, że doskonałość nie jest osiągalna, a postęp jest ważniejszy niż perfekcja, mogą oni skutecznie przezwyciężyć prokrastynację i cieszyć się satysfakcjonującą i owocną karierą.
Literatura
E. Stanek-Misiąg, Skąd się bierze prokrastynacja, wywiad z dr. M. Wypychem, [dostęp: 21.02.2024].
Piotr Modzelewski, Zjawisko odwlekania działań – prokrastynacji. Istota zagadnienia, przyczyny i konsekwencje, [dostęp: 21.02.2024].
E. Stanek-Misiąg, Sposoby na prokrastynację, wywiad z dr. J. Kowalskim, [dostęp: 21.02.2024].
Agata Blaszczak-Boxe, Procrastinators Beware: Insomnia Linked with Putting Things Off , [dostęp: 21.02.2024].
Lewis, N. A., & Oyserman, D. (2015). When Does the Future Begin? Time Metrics Matter, Connecting Present and Future Selves. Psychological Science. doi: 10.1177/095679761557223, [dostęp: 21.02.2024].