[WYWIAD] Jak wypromować książkę w mediach?
Jak by to było, gdyby o Twojej książce napisały takie media jak „Forbes”, „Wysokie Obcasy”, „Zwierciadło” czy „Polityka”? Jak by to było opowiedzieć o niej w popularnej śniadaniówce lub w audycji radiowej? Jak zaplanować promocję książki w mediach, wyjaśnia Danuta Rolinger-Bednarska, strateżka komunikacji, doświadczona PR-owiec i właścicielka butikowej agencji Rolinger PR.
Media tradycyjne mają ogromną moc i wbrew pozorom są w zasięgu ręki. Prasa, portale internetowe, radio i TV stanowią ważny element układanki pt. „promocja książki”. Media pomagają trafić do szerokiego grona odbiorców, budować wiarygodność i autorytet twórcy, a także wywoływać dyskusję wokół książki. Nie bez znaczenia jest jeden fakt – media kreują mody. Czy to nie byłoby piękne, gdyby nasza książka stała się po prostu modna, a poruszana w niej tematyka wywoływała dyskusję w przestrzeni publicznej? To cel wielu autorów. Czy to przypadek, że o jednych książkach piszą niemalże wszyscy, a inne przechodzą bez echa? W dużym stopniu to zasługa strategii PR i odpowiedniej komunikacji w mediach.
Dobry PR Twojej książki zaczyna się od strategii
Rozmawiając z autorami książek, często słyszę: „tę książkę można ugryźć z takiej perspektywy, pokazać taki wątek albo taki, możemy powiedzieć to i to”. Rozumiem takie podejście autorów – szukają haczyków, które zatrzymają uwagę odbiorców oraz dziennikarzy.
Jednak strategia PR służy temu, aby odpowiednio wcześnie zdefiniować wszystkie tematy, wokół których ostatecznie będziemy się poruszać, aby jednoznacznie wypozycjonować zarówno książkę, jak i jej autora. Media robią szum, ale nie lubią szumu w przekazie. Ten musi być jasny i prosty.
Podczas pracy nad strategią PR zajmujemy się trzema kluczowymi obszarami:
Książka jest bardzo wdzięcznym produktem do promocji w mediach i możemy wzbudzić zainteresowanie nią oraz jej autorem bez budżetu reklamowego. Aby uzyskać efekty w postaci publikacji, warto uważnie pochylić się nad strategią PR.
Działania, które pomogą Twojej książce podbić media
Gdy mamy opracowaną strategię PR i wiemy, jaki przekaz o naszej książce chcemy wysłać w świat, nie pozostaje nic innego, jak podbić media. Aby uniknąć chaosu w działaniach, trzeba to zrobić w odpowiedniej kolejności.
1. Poznaj świat mediów
Ignorowanie tego elementu może zrujnować najlepszą strategię PR. Brak znajomości mediów, ich stylu pracy, formatów medialnych oraz potrzeb dziennikarzy, którzy zajmują się tematyką Twojej książki, może poskutkować ciszą i całkowitym brakiem zainteresowania Twoją publikacją. Odrób pracę domową i poznaj świat mediów. Wówczas łatwiej Ci będzie przygotować odpowiednie materiały dla dziennikarzy, adekwatnie odpowiedzieć na ich potrzeby oraz uniknąć wielu niepotrzebnych frustracji. Zapewniam – to, co dla Ciebie może być dziwne, dla dziennikarza może być czymś oczywistym. I odwrotnie.
2. Stwórz listę mediów
Poznanie mediów doprowadza Cię do kolejnego kluczowego punktu, czyli listy mediów. Musisz wiedzieć, komu wysłać informację o swojej książce. To nie mogą być przypadkowi dziennikarze z Twojej listy kontaktów na LinkedIn, tylko osoby starannie sprofilowane. Musisz wiedzieć, jakich dziennikarzy zainteresuje Twoja książka i Twój temat, jakie zagadnienia te osoby zwykle poruszają, w jakich formatach, co je interesuje. Warto stworzyć obszerną listę dziennikarzy z różnych redakcji – prasowych, internetowych, radiowych i telewizyjnych. To pozwoli Ci również jeszcze lepiej poznać świat mediów.
3. Plan działania
Teraz przechodzimy do etapu planowania. Zaplanuj konkretne działania, jakie chcesz podjąć w związku z promocją książki. Czy odbędzie się oficjalna premiera? W jakim formacie? Czy planujesz spotkania autorskie? Czy zapraszasz na nie przedstawicieli mediów? Kiedy chcesz wysłać informację prasową do mediów? Kiedy najlepiej by było, aby ukazały się pierwsze publikacje? Z kim chcesz porozmawiać indywidualnie? A może chcesz pozyskać patronów medialnych? Obok strategii bardzo ważne jest stworzenie dobrego planu działania, aby wszystko odbywało się w odpowiednim czasie.
4. Materiały prasowe
Wokół promocji książki dzieje się bardzo dużo, dlatego lepiej odpowiednio wcześnie przygotować materiały prasowe. Do podstawowych należą: informacja prasowa o książce, zdjęcia książki w formie packshota, biogram i zdjęcie autora.
5. Przygotowanie do wywiadów
Często słyszę od ekspertów, twórców i przedsiębiorców: „Ty mi pomóż trafić do mediów, a tam to już sobie poradzę samodzielnie”. Wbrew pozorom jednak wystąpienie w mediach to nie jest bułka z masłem. Wymaga to poznania różnych formatów mediów, takich jak: setka, wywiad prasowy, wywiad mailowy, wywiad radiowy, wywiad telewizyjny. Każdy rodzaj mediów rządzi się swoimi prawami i warto wiedzieć, co zrobić, aby wystąpić z lekkością. Wiedza, jak udzielić dobrego wywiadu, oraz odpowiednie przygotowanie pomagają realizować cele komunikacyjne, a nawet zbudować medialną markę autora chętnie zapraszaną do mediów nie tylko przy okazji promocji książki.
Kiedy rozpocząć pracę nad strategią PR i promocją książki?
Pracy nad strategią PR nie należy zostawiać na sam koniec, gdy już trzymasz w dłoniach piękną i pachnącą książkę. Zdecydowanie warto ją rozpocząć, zanim jeszcze publikacja trafi do druku. Jednocześnie jeśli Twój plan promocji nie wyszedł podręcznikowo, to nic straconego. Widoczność swojego dzieła można podbić nawet później, gdy już wszyscy zapomną o premierze. Książka to naprawdę wdzięczny produkt do promocji.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, jak współpracować z mediami, pobierz e-book: Jak współpracować z mediami? #MarkawMediach