Książki dla początkujących korektorów – co warto czytać?

Wielu początkujących korektorów nie wie, z jakich publikacji warto korzystać. Mnogość słowników może przerażać. Jeśli chcesz poznać kilka rekomendowanych przeze mnie książek, zapraszam do lektury. Znajdziesz tu propozycje, które wykorzystasz w swojej pracy. Mam też coś dla polonistów i miłośników dobrej językoznawczej literatury!

słow

Mimo rozwoju cyfryzacji i internetu książki, również te drukowane, nadal cieszą się ogromną popularnością. Czytamy w domu, w parku, w podróży, na wakacjach. Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez lektury! I dobrze. Istnieją jednak pewne publikacje, których – dosłownie – nie da się przecenić. Mam na myśli tytuły dla początkujących. Bez względu na branżę są znakomitym źródłem wiedzy. Istnieją książki dla początkujących pisarzy, przedsiębiorców, a nawet czytelników. Dziś skupimy się na publikacjach dla korektorów, choć przydadzą się w biblioteczce każdej osoby, która pracuje ze słowami.

Polszczyzna na co dzień – książka, która zmienia wszystko

Na rynku znajdziesz nie tylko wiele ciekawych słowników, lecz także sporo publikacji z zakresu językoznawstwa. Książki o poprawności językowej nie mają dobrej reklamy. Kojarzą się z akademickimi dywagacjami o zasadach składni czy interpunkcji. Jednak na rynku coraz częściej pojawiają się poradniki napisane przystępnym językiem. Dzięki nim każdy, kto interesuje się poprawnością językową lub pracuje ze słowami, może rozwinąć swój warsztat. Wystarczy wiedzieć, po jaką lekturę sięgnąć. Nie zastanawiaj się, jak napisać mowę okolicznościową lub gdzie wstawić przecinek. Postaw na sprawdzone źródła.

Tym, którzy dopiero zaczynają, polecam Polszczyznę na co dzień. Dlaczego właśnie ta pozycja? Na rynku jest wiele poradników, ale ta książka wyróżnia się rozległością tematów. Znajdziesz w niej opisane zasady dobrego stylu, grzeczności językowej czy komunikacji internetowej (z uwzględnieniem najnowszych form i zjawisk zachodzących w sieci), wzory tekstów użytkowych, zagadnienia gramatyczne, a nawet rozdziały dotyczące redagowania tekstów czy języka niedyskryminującego.

To swoiste kompendium wiedzy, z którego śmiało mogą korzystać wszyscy użytkownicy języka. Jak pisze w przedmowie Mirosław Bańko, Polszczyzna na co dzień jest skierowana do osób, które chcą udoskonalić swoją sprawność komunikacyjną, poszerzyć świadomość językową, a także zadbać o estetykę i skuteczność swoich wypowiedzi. Przyda się między innymi pisarzom, dziennikarzom, publicystom, copywriterom, redaktorom, korektorom, a także nauczycielom, studentom i uczniom liceów. Kompetencje językowe mogą być twoim atutem. Chcesz je szlifować? Ta publikacja Ci w tym pomoże.

Słowniki, które każdy korektor powinien mieć

Początkujący korektorzy zwykle sięgają po specjalistyczną literaturę. Absolwentom kursu korekty tekstu Zostań korektorką rekomenduję długą listę publikacji. Zarówno tych, które warto mieć w swojej biblioteczce, jak i takich, o których istnieniu warto wiedzieć.
Trzy najważniejsze krótko prezentuję poniżej.

  • Wielki słownik poprawnej polszczyzny PWN – bez niego ani rusz! To najważniejszy słownik znajdujący się w mojej biblioteczce. Jest uznawany za podstawowe źródło skodyfikowanej normy językowej w polszczyźnie. Każdy korektor powinien zaczynać poszukiwania właśnie od niego. Dlaczego? Ponieważ to nim znajdziesz informacje, jak mówić i pisać poprawnie oraz ostrzeżenia przed często popełnianymi błędami językowymi.
  • Słownik interpunkcyjny – ze wszystkich znaków interpunkcyjnych to właśnie przecinki powodują najwięcej językowych nieporozumień. Ten, kto potrafi nad nimi zapanować, ma władzę! Wielu użytkowników języka, a nawet korektorów wciąż ma z nimi problemy! Słownik interpunkcyjny powinien być w takiej sytuacji zawsze pod ręką.
  • Dobry słownik – kompendium wiedzy na temat poprawności językowej. To połączenie słownika języka polskiego (w tym poprawnej polszczyzny) z poradnią językową. Autorzy tworzą go na podstawie obserwacji tekstów, rzeczywistych danych językowych, a także rzetelnych, wiarygodnych i sprawdzonych informacji oraz zaleceń. Pomaga rozstrzygać wątpliwości językowe w jednym miejscu. Uważam, że jest to jedno z najlepszych internetowych źródeł wiedzy o języku.

Chcesz otrzymać zestawienie słowników i publikacji, z których korzystam?

Podaj swój e-mail i skompletuj swoją biblioteczkę papierową oraz online.

    Klikając przycisk, wyrażasz zgodę na otrzymywanie wiadomości od Bookowska.pl. Możesz ją w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności i regulaminie. Jeżeli nie chcesz zapisywać się do newslettera, możesz kupić ten materiał za 19 zł brutto, pisząc na adres: kontakt@bookowska.pl.

    Książki o języku – nie tylko dla polonistów

    Czy każdy korektor musi być polonistą? Nie. Czy każdy polonista musi być korektorem? Również nie. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się więcej o polszczyźnie, masz wiele możliwości. Na rynku jest wiele dostępnych publikacji, zarówno papierowych, jak i online. Które z nich są wiarygodne? Jeśli chcesz poznać moje propozycje, przeczytaj artykuł Skąd czerpać wiedzę o języku.

    • Jeśli chcesz kupić książkę na prezent dla pasjonata poprawności językowej, polecam Ci Ciemne typki. Sekretne życie znaków typograficznych. Keith Houston wyjaśnia, skąd się wzięły rozmaite znaki interpunkcyjne, te używane nadal i te całkiem zapomniane. Ta książka wciąga jak najlepszy kryminał. Można w niej znaleźć wiele historii i anegdot, prawie samo się czyta. I jak przystało na książkę o typografii – znakomicie wydana. 
    • Fantastycznym książkowym prezentem będzie książka Trzy po 33, która jest erudycyjnym popisem profesorów: Miodka, Bralczyka i Markowskiego.
    • Ciekawą pozycją może być też publikacja Dwa słowa o słowach. Porady językowe profesora Bralczyka. Są to odpowiedzi na pytania zadawane przez uczestników audycji radiowej Słowo o słowie. Niepowtarzalny gawędziarski styl wypowiedzi Profesora, styl często z przestawnym szykiem wyrazów, mistrzowskie operowanie słowem i błyskotliwe poczucie humoru – wszystko to sprawia, że odpowiedzi, a także i pytania z komentarzami Profesora, czyta się z dużą przyjemnością (czasem nawet z rozbawieniem) nie tylko dla wiedzy (fragment przedmowy).

    Jestem przekonana, że każdy polonista (i nie tylko) będzie zauroczony takim podarunkiem. To publikacje, do których często się wraca. Dla samej przyjemności czytania.

    Dzień Księgarza

    Skoro rozmawiamy o książkach, nie sposób pominąć księgarzy. W procesie popularyzacji czytelnictwa pełnią bardzo ważną funkcję. Niestety dziś księgarnie nie są już aż tak oblegane jak kiedyś. Coraz częściej zaczynają – poza sprzedażą książek – świadczyć dodatkowe usługi. Niektóre z nich są kawiarniami, inne przejmują funkcję małych centrów kultury. Wraz z rosnącą aktywnością zaczynają wtapiać się w życie poszczególnych miast lub dzielnic.

    Ciekawostka
    Czy wiesz, jaka historia wiąże się z Dniem Księgarza? To jedno z najstarszych polskich świąt branżowych, zapoczątkowano je bowiem jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym. Obchodzimy je 13 grudnia. Ani dzień, ani miesiąc nie są przypadkowe. W 1932 roku ustalono nowe zasady udzielania rabatów – przy zamówieniu dwunastu książek u wydawcy, księgarz otrzymywał jedną gratis. Stąd data obchodów – trzynasty dzień dwunastego miesiąca.

    Jeśli znasz kogoś, komu możesz dziś złożyć życzenia, nie zwlekaj! A jeśli szukasz inspiracji na prezenty dla osób pracujących ze słowem, sprawdź, moje zestawienie. Ciekawa jestem, która z pozycji przypadnie Ci do gustu.

    Patrycja Bukowska