Tag wpisu wiedza o języku

Whiskey czy whisky?

Zastanawiasz się, czym się różni whiskey od whisky? W tym wpisie wszystko Ci wyjaśnię. Koniecznie przeczytaj, bo nawet doświadczeni korektorzy wpadają w tę pułapkę. Whiskey whisky nierówna.
Czytaj dalej

Afektonimy, czyli czułe słówka

Słoneczko, żabko, bąbelku… Czułe słówka. Którego używasz najczęściej? A może się zastanawiasz, jak wyrażać czułość? Mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Inspiracji w wymyślaniu pieszczotliwych „przezwisk” możesz szukać w słowniku. O księżniczkach, misiach, kotkach i innych sposobach wyrażania uczuć przeczytasz w tym artykule.
Czytaj dalej

Jak pisać nazwy świąt, zwyczajów i obrzędów?

Czy wiesz, jak zapisywać nazwy świąt, obrzędów i zwyczajów? W ciągu roku mamy mnóstwo okazji, by o nich wspominać: walentynki, tłusty czwartek, Wielkanoc, Boże Narodzenie, Dzień Matki, andrzejki, mikołajki, adwent. Każdy miesiąc obfituje w inne uroczystości. Jakie święta piszemy małą literą, a jakie należy zapisać wielką? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, który z zapisów jest poprawny.
Czytaj dalej
Jakie błędy poprawia korektor

Jakie błędy poprawia korektor?

Jakie błędy poprawia korektor? Lista jest bardzo długa. Nie jest łatwo podczas jednego czytania wyłapać wszystkie usterki językowe. Poznaj typy błędów i zobacz, z czym musi zmierzyć się korektor podczas poprawiania tekstu.
Czytaj dalej
Wzory życzeń świątecznych

Najlepsze życzenia świąteczne na ostatnią chwilę

Choinka już gotowa, lista zakupów też, a Ty nadal drżysz na myśl o świątecznych kartkach? Spokojnie! W artykule znajdziesz kilka inspirujących propozycji. Śmiało możesz je wykorzystać, by stworzyć unikatowe życzenia świąteczne dla pracowników, rodziny i przyjaciół.
Czytaj dalej
Kobieta w czapce mikołaja pisząca życzenia świąteczne

Jak pisać życzenia świąteczne?

Jak pisać życzenia świąteczne? To pytanie zaczyna nas nurtować już na początku grudnia. Czasem życzenia to zaledwie dwa słowa, w najlepszym wypadku parę zdań, a błędów może być sporo… Jak napisać życzenia świąteczne na Boże Narodzenie? Przyjrzyjmy się pokrótce kilku najczęstszym usterkom językowym.
Czytaj dalej