fbpx

Kto może zostać korektorem? Sprawdź, dla kogo jest praca korektora

Zastanawiasz się, dla kogo jest praca korektora i czy także Ty się do niej nadajesz? Przeczytaj, kto najlepiej odnajdzie się w tym zawodzie.

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Jeśli się zastanawiasz, czy praca korektora jest dla Ciebie – w tym artykule znajdziesz odpowiedź na swoje wątpliwości. Tak naprawdę najważniejsze są konkretne predyspozycje i cechy charakteru – no i oczywiście chęć rozwoju. Resztę, w tym umiejętności czy kontakty, zdobędziesz z czasem. Sprawdź, kto może zostać korektorem!

Cechy charakteru

Nie bez powodu umieściłam ten temat na samym szczycie. Istnieje kilka cech charakteru, które ułatwią Ci pracę korektorki. Nie chcę generalizować, ale większość dziewczyn pracujących z tekstem:

  • ma detektywistyczne zapędy, jest podejrzliwa i spostrzegawcza;
  • lubi się rozwijać, uczyć i zdobywać wiedzę;
  • świetnie odnajduje się w pracy wymagającej skupienia;
  • nie ma problemu z pracą bez ciągłego kontaktu z innymi;
  • należy do grona perfekcjonistek (a to akurat pułapka, bo nie da się wyeliminować wszystkich błędów).

Jeśli masz chociaż niektóre z tych cech, prawdopodobnie odnajdziesz się w roli korektorki. 

Zainteresowania

Dla kogo jest praca korektora? Przede wszystkim dla osób, które kochają słowo pisane w dowolnej formie. Jeśli więc lubisz czytać lub pisać, często wyłapujesz nawet drobne błędy i uwielbiasz język polski – śmiało, działaj!

Wykształcenie

Kto może zostać korektorem? Czy naprawdę trzeba skończyć studia kierunkowe, żeby zajmować się korektą? Nie! Tak naprawdę większość klientów nawet o to nie pyta – najważniejsze są portfolio i umiejętności oraz chęć rozwoju.

Część osób w tym zawodzie rzeczywiście ma wykształcenie polonistyczne, np. w zakresie edytorstwa i redakcji tekstu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zająć się korektą po dowolnych studiach (lub nawet bez żadnego dyplomu uczelni wyższej). 

Jeśli zastanawiasz się, czy zostać korektorką – nie rezygnuj np. z powodu braku formalnego wykształcenia. Ono wcale nie jest Ci potrzebne, jeśli tylko masz dość determinacji!

Wiek

Temat dość kontrowersyjny, ale potrzebny. W końcu wiele kobiet 50+ powoli traci zawodową pewność siebie. To również ten wiek, gdy większość boi się już poważnych zmian. Często słyszę „ale przecież jestem już za stara, żeby zmienić zawód”.

Stop! Jeśli tylko czujesz, że to droga dla Ciebie – w pracy korektora wiek naprawdę nie ma żadnego znaczenia. Doświadczenie życiowe, niekoniecznie profesjonalne, może Ci nawet pomóc.

Rodzina

Zdalna praca jako korektor to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą samodzielnie ustalać sobie plan działania oraz wybierać klientów – a przy tym łączyć działalność zawodową z życiem rodzinnym. Czasami każdy musi iść do lekarza, zostać z dzieckiem w domu czy wyjść do urzędu.

W moim kursie Zostań korektorką często biorą udział świeżo upieczone mamy, które szukają elastycznej formy pracy (zamiast wracać na etat po urlopie macierzyńskim). Czy zawsze jest łatwo? Nie, bo trzeba umiejętnie żonglować projektami, także tymi prywatnymi. Trochę wprawy jednak wystarczy, by wypracować sobie całkiem przyjemny plan dnia.

Doświadczenie

Brak doświadczenia w korekcie można łatwo nadrobić – bez względu na swój wiek czy wykształcenie. Pierwsze treści do portfolio wcale nie muszą być przygotowane na komercyjne potrzeby (wystarczy poprawić dowolny tekst, który według Ciebie tego wymaga).

Twoimi pierwszymi klientami mogą być też znajomi. Zdziwisz się, ile osób potrzebuje językowego wsparcia. Dziś korekta to nie tylko duże agencje marketingowe czy wydawnictwa. Możesz zająć się poprawianiem artykułów blogowych, stron internetowych czy wpisów w social mediach.

Umiejętności

Prawda jest taka, że umiejętności można nabyć, także te językowe. W dobie internetu znacznie łatwiej niż kiedyś nauczyć się zasad gramatycznych czy obsługi programów. Mnóstwo informacji jest na wyciągnięcie ręki.  

Pracy w zawodzie i podstaw rozwijania korektorskiego biznesu nauczysz się np. podczas mojego kursu Zostań korektorką. Temat zgłębisz też w trakcie wielu bezpłatnych warsztatów czy webinarów.

Trzymam za Ciebie kciuki – w zawodzie korektora jest miejsce dla każdego, kto tylko czuje, że to właśnie ta droga!

Patrycja Bukowska