Czy nadajesz się na korektora? Sprawdź!

Uwielbiasz czytać i masz dużą wiedzę o poprawności językowej? Masz czujne oko i wszędzie dostrzegasz błędy? Sprawdź, czy nadajesz się na korektora! Przeczytaj artykuł, zrób quiz i zastanów się, czy podołasz wyzwaniom.

Praca korektora

Zastanawiasz się, czy nadajesz się na korektorkę? Wielu ludzi myśli, że jeśli jakaś osoba dużo pracuje ze słowami (pisze książki, pracuje w czasopiśmie lub w agencji copywriterskiej, uczy polskiego), na pewno świetnie poradziłaby sobie jako korektor. Otóż niekoniecznie! Aby zostać korektorem, nie wystarczy znajomość reguł poprawności językowej. 

Praca w zawodzie korektora to lata nauki i tysiące przeczytanych słów. Potrzebne są też pewne specyficzne cechy charakteru. Zastanawiasz się, czy masz odpowiednie predyspozycje? 

Nie decyduj w ciemno. Przeczytaj ten artykuł i rozwiąż quiz. 

Na czym polega praca korektora tekstów?

Mówi się, że korekta tekstów polega na poprawieniu błędów językowych, które pozostały po redakcji, i na oznaczeniu usterek, które powstały podczas składu publikacji. To prawda. Jednak jest jeszcze jeden aspekt pracy korektora, o którym nikt nie mówi, a który jest niesamowicie istotny. Zawód ten polega na zachowaniu równowagi między wiernym przestrzeganiem zasad a byciem elastycznym w podejściu do języka. Oczywiście żadna skrajność nie jest dobra – ani puryzm, ani zbytni liberalizm. Najlepsza jest metoda złotego środka. Każda doświadczona osoba pracująca z tekstami o tym wie. O świadomości językowej Polaków i o postawach wobec języka opowiem innym razem, bo to naprawdę ciekawy temat. Dziś jednak zmierzymy się z innym pytaniem.

Czy nadajesz się na korektora – quiz

Czy nadajesz się na korektora? Dziś masz niepowtarzalną szansę się o tym przekonać!

Przed Tobą krótki quiz. Gdy odpowiesz na pytania, sprawdzisz, czy praca korektora jest dla Ciebie. Jeśli rozpoznasz u siebie więcej niż połowę pozycji z poniższej listy, to prawdopodobnie jesteś już korektorem. Jeśli identyfikujesz się z tą listą, ale jeszcze nie jesteś korektorem, to prawdopodobnie niedługo zmienisz zawód.

A teraz kliknij Start i przekonaj się, czy masz odpowiedni zestaw cech, by pracować jako korektor.

Jak Ci poszło?

Jeśli dobrze – witaj w gronie ludzi, którzy zarabiają na czytaniu!
Jeśli źle – nie przejmuj się, to tylko zabawa.

A na poważnie możesz się sprawdzić, zapisując się na bezpłatne warsztaty korektorskie. Otrzymasz ode mnie 23 ćwiczenia z kluczem i obszernym komentarzem. To niezła wprawka przed kursem korekty tekstu, dzięki któremu zdobędziesz nowe kompetencje i zaczniesz zarabiać na czytaniu.

Czy kurs jest tylko dla osób, które chcą zostać korektorami? Nie, korzystają z niego autorzy, blogerzy, pisarze, copywriterzy, wirtualne asystentki. Jednym słowem – wszyscy, którzy chcą rozwinąć kompetencje językowe.

Czas na podsumowanie quizu – poznaj 8 cech, które świadczą o tym, że nadajesz się na korektora.

Uwielbiasz czytać

Śmiejesz się, gdy inni ludzie twierdzą, że lubisz czytać. Ty bez czytania nie istniejesz. Pragniesz go w takim samym stopniu jak snu.

To nie jest upodobanie ani pragnienie – czytanie jest dla Ciebie fundamentalną potrzebą. Czasem nawet kosztem snu, bo na przykład siedzisz do trzeciej nad ranem nad jakąś znakomitą książką i nie możesz się od niej oderwać, dopóki nie skończysz. Literatura daje Ci wytchnienie, jest odskocznią, bez której nie potrafisz żyć. Jeśli więcej czytasz niż piszesz, będziesz świetnym korektorem!

Może myślisz, że to oczywiste, ale musisz naprawdę kochać książki. Korekta wiąże się z ciągłym czytaniem, a nawet z ponownym poprawianiem tego samego tekstu, ponieważ chcesz mieć pewność, że znajdziesz wszystkie błędy.

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przerwać lekturę w pewnym momencie, ponieważ po prostu nie przypadła Ci do gustu? Pewnie tak. Gdy zobowiążesz się wobec klienta, musisz przeczytać tekst do końca. Nawet jeśli w ogóle Ci się nie podoba.

Będę szczera, niektóre publikacje mogą być wciągające, podczas gdy inne będą bezbarwne i boleśnie nudne. A do tego naszpikowane wszelkimi możliwymi błędami. To wtedy Twój wrodzony szacunek dla słów Cię uratuje.

Nie znosisz niespójności

Twoją obsesją jest niespójność. Odnosi się to do wszystkiego w Twoim życiu: do zgodności podmiotu z orzeczeniem, zapisu liczebników, rozmiarów ubrań, komunikatów, egzekwowania zasad. Przeszkadza Ci każda sprzeczność. A jeśli Ci coś doskwiera, to zrobisz wszystko, aby to zmienić.

Żadne studia nie nauczą Cię dostrzegania szczegółów. Umiejętność zauważania nawet drobnych niekonsekwencji jest niesamowicie przydatna. Możesz polegać na listach kontrolnych, możesz też wyćwiczyć oko, by dostrzegało szczegóły. Zdolność dostrzegania drobiazgów pomoże Ci wyłapać problemy z elementami, które można pomylić (na przykład słowa, które łatwo się mylą, takie jak afekt i efekt), formatowaniem, grafiką.

Zachowujesz dystans

Zachowujesz powściągliwość, jeśli chodzi o pouczanie i o poprawianie nowych znajomych lub osób na stanowiskach kierowniczych. Wolisz czytać, niż spotykać się ze znajomymi. Masz duszę introwertyka. Praca w zespole? Nie, to nie dla Ciebie. Najlepszy jest własny kąt. Choć przyznajesz czasem, że ta samotność Ci doskwiera, potrzebujesz z kimś przedyskutować językowe dylematy, szukasz wsparcia.

Jeśli szukasz pomocnej dłoni, chcesz rozmawiać z innymi korektorami o swojej pracy, to zapraszam Cię do Klubu Korektorów. Tam znajdziesz wsparcie i mnóstwo pozytywnej energii.

Zawsze masz rację

Twoi znajomi i członkowie rodziny często narzekają, że zawsze musisz mieć rację, ale Ty wiesz, że to nieprawda. Ty po prostu jesteś korektorem. W przeciwieństwie do nich wiesz, jak ważne jest uświadamianie innym zasad poprawności językowej. Dlatego nie możesz pozwolić im pisać z błędami. Zachęcasz ich również, by Cię poprawili, jeśli się kiedykolwiek pomylisz, chociaż nie masz pewności, czy to w ogóle możliwe.

Jesteś dobrym przyjacielem

Wysyłasz SMS-y do znajomych, aby poinformować ich o literówkach w ich najnowszych postach w mediach społecznościowych lub w newsletterach, które wysyłają. Uważasz, że kiepskim przyjacielem jest ktoś, kto pozostawia to bez komentarza i pozwala zostawić błędy, które mógłby zobaczyć cały świat. Literówki są paskudne, a każdy, kto ich nie widzi, jest ignorantem.

Nienawidzisz błędów – szczególnie w książkach 

Śledzisz, którzy wydawcy mają najwięcej literówek w swoich książkach. Niechlujstwo wydawnictw, brak porządnej redakcji i korekty poważnie wpływają na Twoje decyzje zakupowe. Jesteś korektorem i nie możesz wspierać takich wydawców. Przy okazji piszesz maile do redakcji z propozycją współpracy. 

Uwielbiasz dyskutować o poprawności językowej

Podczas gdy inni uczestniczą w gorących debatach na temat filmów, muzyki lub bieżących wydarzeń, Tobie zawsze udaje się znaleźć kogoś, z kim możesz się spierać o przecinki. Oczywiście ani Ciebie, ani Twojego rozmówcy nigdy nie można przekonać do zmiany zdania w tej sprawie, ale to właśnie powoduje, że rozmowa jest wyjątkowo emocjonująca.

Jesteś korektorem, czyli perfekcjonistą

Jeśli chodzi o poprawność językową, gdzieś w głębi serca jednak wierzysz, że doskonałość jest osiągalna. Nazywanie Cię perfekcjonistą nie jest zniewagą; wręcz przeciwnie – jest największym komplementem. I nieważne, że rozum podpowiada Ci, że doskonałość nie istnieje, że perfekcja to mit. Usprawiedliwiasz się, że po prostu dopadł Cię syndrom oszusta. To na pewno przez to słyszysz wewnątrz głosy podszeptujące Ci, że wciąż wiesz za mało, że nie nadajesz się na korektora.

Obserwujesz te objawy u siebie? A może jest jeszcze coś, co powinnam dopisać do tej listy? Powyższe symptomy możesz potraktować pół żartem, pół serio, ale wiedz, że spotyka się z nimi każda osoba pracująca w tym zawodzie.

Co Ci daje praca w zawodzie korektora?

Jeżeli mimo wszystko marzy Ci się praca w zawodzie korektora, to czas zabrać się do działania. Nikt nie obiecuje, że będzie łatwo, ale na pewno nie będzie nudno. Każda książka, ulotka czy umowa to przecież zupełnie inna historia. Praca korektora pozwala Ci też na rozwój osobisty i naukę. Jeśli masz odwagę i nie boisz się zmian, zostań korektorką i zacznij zarabiać na czytaniu. Przecież i tak nie możesz bez tego żyć!

Praca dla pasjonatów poprawności językowej!

Chcesz się dowiedzieć, jak zdobyć nowy zawód i pracować zdalnie?
Zapisz się na kurs Zostań korektorką. Zdobądź zawód przyszłości!
Zyskaj niezależność i zacznij zarabiać na czytaniu!

Patrycja Bukowska