
Leon XIV czy Leon 14? Jak poprawnie zapisywać imiona papieży
Czy Leon XIV i Leon 14 to to samo? W tym artykule pokazuję, dlaczego zapis imion z liczbami rzymskimi nie jest przypadkowy i jaką rolę pełni w języku.
Czy Leon XIV i Leon 14 to to samo? W tym artykule pokazuję, dlaczego zapis imion z liczbami rzymskimi nie jest przypadkowy i jaką rolę pełni w języku.
Dzień Pisarzy i Pisarek to doskonała okazja, by docenić wszystkich, którzy przelewają swoje myśli na papier i tworzą historie, które inspirują, uczą i wzruszają. Ale to także moment, by powiedzieć głośno: Twoja historia zasługuje na to, by ujrzeć światło dzienne!
W dobie klawiatur, ekranów dotykowych i sztucznej inteligencji pisanie piórem może wydawać się anachronizmem, ale dla wielu osób to nie tylko sztuka, ale także źródło ogromnej satysfakcji.
12 lutego obchodzimy szczególne święto – Dzień Pisania Piórem. To moment, który skłania do refleksji nad sztuką pisania odręcznego i jej miejscem we współczesnym świecie.
Jak poprawnie zapisać okrzyk Mikołaja? Jaka pisownia będzie właściwa – nowo narodzony czy nowonarodzony? Dziś przychodzę z garścią okołogrudniowych ciekawostek. Co prawda Mikołaj raczej przyniesie prezenty wszystkim, nie tylko tym, którzy znają poprawną pisownię jego okrzyku, ale… po co kusić los. Lepiej się dowiedzieć!
Czy zastanawialiście się, jak będzie wyglądać świat książek w 2025 roku? Przygotowałam dla Was zestawienie najważniejszych trendów w branży wydawniczej, które już wkrótce mogą zrewolucjonizować nasz sposób czytania i tworzenia książek. Zapraszam do lektury!
Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN ogłosiła zmiany w zasadach pisowni, które wejdą w życie już od 1 stycznia 2026 roku! Ta informacja obiegła środowisko korektorów jak błyskawica. Jakie będą konsekwencje tej decyzji? Co musisz wiedzieć, aby nie popełniać błędów w pisowni?
Zgodnie z raportem Biblioteki Narodowej poziom czytelnictwa w Polsce rzeczywiście znacząco rośnie: w 2023 r. minimum jedną książkę przeczytało 43% badanych (wzrost o 9% względem 2022 r.). To najlepszy wynik od 10 lat!
Drugi kwartał roku to czas, gdy zaczynają do korekty spływać kalendarze na kolejny rok. W związku z tym znów pojawił się problem związany z numeracją tygodni w roku. Czy 31 grudnia może należeć do pierwszego tygodnia nowego roku? Czy pierwszy tydzień nowego roku może zaczynać się od 4 stycznia?
Muffin, mafin, mufin, muffinka, maffinka, muffinek, mafinek… To tylko kilka wersji nazwy tej uroczej babeczki. Czy wiesz, w jaki sposób zapisać ten wyraz poprawnie? Z okazji Światowego Dnia Muffina (30 marca) mam dla Ciebie kilka wskazówek językowych. Sprawdź, jak zapisywać nazwy jedzenia, napojów i przekąsek o zagranicznym pochodzeniu!
Włoskie słowa w języku polskim pojawiają się bardzo często. Niektóre są oczywiste, ale część z nich może Cię zaskoczyć. Sprawdź, jakie wyrazy pochodzą z tego języka!