fbpx

Jak rozwiązywać konflikty na linii autor-korektor? 6 przydatnych zasad rozwiązywania sporów

„Ten korektor myśli, że wszystko wie najlepiej. Zmienia tekst, jak mu się podoba. Nie zgadzam się na to” kontra „Autor w ogóle nie przyjmuje moich wskazówek. Tekst na pewno nie może tak wyglądać, zadbam o to”… Właśnie tak najczęściej wygląda konflikt autora z korektorem.

kobieta rozmawia przez telefon

Zanim przybierze niebotyczne rozmiary, a publikacja książki czy artykułu zawiśnie na włosku, warto przynajmniej spróbować go zakończyć. Jak rozwiązywać konflikty w pracy i podczas współpracy z klientem? Oto 6 zasad, które mogą Ci pomóc. 

1. Zaakceptuj, że macie odmienne zdanie

Spory w pracy to nieodłączny element zawodowej codzienności. Nie irytuj się więc nadmiernie i nie traktuj wszystkiego osobiście. Odmienne zdania, np. co do zakresu wnoszonych poprawek, się po prostu zdarzają – i to całkowicie normalne. W jednym z raportów wykazano nawet, że aż 85% pracowników doświadcza konfliktów w pracy

To od Ciebie zależy jednak to, w jaki sposób problem zostanie rozwiązany, jakie będą jego efekty i jak będzie wyglądać dalsza współpraca w przyszłości. 

2. Ustal jasne zasady współpracy

Oczywiście ten krok najlepiej postawić jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek wspólnych projektów. Czasami jednak nie ma takiej opcji (np. gdy współpraca odbywa się przez wydawnictwo) lub po prostu wydaje się, że „nie ma takiej potrzeby”.

Co może się przydać? Przykładowe zasady, które warto zawrzeć np. w umowie:

  • korektor uzasadnia większe poprawki (np. zasadą słownikową);
  • wszystkie poprawki są nanoszone w ten sam sposób (np. zawsze w trybie śledzenia zmian);
  • autor nie usuwa komentarzy korektora;
  • autor ma 3 dni na odniesienie się do komentarzy.

Wspomniany już raport wskazuje, że 21% sporów w pracy wynika z niejasności co do odpowiedzialności [1], dlatego ustalenie przejrzystych zasad może być naprawdę pomocne.

Kluczem dla owocnej wspólnej pracy jest też pierwsze wrażenie – w końcu jesteśmy tylko ludźmi. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Współpraca autora z korektorem – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

3. Określ wspólne cele i wzajemne oczekiwania

Główny cel jest jeden: publikacja ma być dobra. Co to jednak dokładnie znaczy? I jakie oczekiwania ma każda ze stron? W określeniu tych kwestii pomoże Ci dotarcie do źródła konfliktu. 

Być może autorowi zależy, aby z jakiegoś powodu zachować konkretne sformułowania? A może korektora irytuje niezdecydowanie autora, który każdego dnia zmienia zdanie?

Znajdźcie więc punkty wspólne, a jednocześnie zadbajcie o szczerość i klarowność wypowiadania swoich myśli. Aż 26% sporów w miejscu pracy wynika z braku otwartości [1]. To często jest również jednym z powodów konfliktów korektora z autorem.

Szukasz bardziej technicznych wskazówek na ten temat? Sprawdź artykuł z cyklu Self-publishing: Współpraca autora z redaktorem i korekta autorska.

4. Skupiaj się na konkretnym zachowaniu

Nie generalizuj (np. w taki sposób „bo pan zawsze…”), a podawaj konkretne przykłady zachowań, które Ci nie pasują (np. „ostatnio zauważyłam, że do tekstu dopisano 2 dodatkowe strony bez zgłoszenia tego wcześniej, a to utrudnia pracę”).

Dzięki temu dokładnie opiszesz, o co Ci chodzi i zmniejszysz ryzyko zaognienia problemu. Przed rozmową przygotuj sobie listę przykładów, dzięki którym łatwiej będzie Ci podać rzeczowe argumenty i wypracować kompromis. 

5. Nie krytykuj i nie oskarżaj podczas rozmowy

W trakcie współpracy korektora z autorem nie ma miejsca na tzw. prywatne wycieczki. Nie ma też miejsca na opinie i obrażanie, szczególnie dotyczące charakteru czy innych cech drugiej osoby. 

Chociaż konieczność zachowania kultury osobistej i szacunku wydaje się oczywista, w trakcie kłótni często ponoszą emocje. Tym bardziej że 49% sporów w miejscu pracy pojawia się w wyniku konfliktów osobowości i ego [1]. Każdy chce więc wypaść lepiej niż jego „rywal”. A to droga donikąd.

6. Aktywnie słuchaj i dostosuj sposób komunikacji

Aktywne słuchanie to umiejętność, której warto uczyć się całe życie. Przydaje się nie tylko w sytuacjach zawodowych, lecz również prywatnych. Szczególnie w trakcie konfliktowej sytuacji zadbaj więc o to, by aktywnie słuchać – co pomoże Ci po prostu lepiej się dogadać, m.in. poprzez dostosowanie sposobu komunikacji i języka.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Na czym polega aktywne słuchanie i jak pomaga w kontakcie z klientem?

Nierozwiązany konflikt na linii autor-korektor może mocno opóźnić realizację zlecenia, zniechęcić do dalszej współpracy, a co najgorsze – niekorzystnie odbić się na jakości samej pracy. Jednocześnie spory w pracy to naturalne zjawisko, którego właściwie nie da się uniknąć. Pamiętaj więc, żeby umiejętnie zarządzać konfliktem, m.in. poprzez wspólne wypracowanie kompromisu, aktywne słuchanie i jasne postawienie granic.

Patrycja Bukowska