fbpx

Współpraca  autora z korektorem – jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

10, 11, 15, 30 sekund… Prawdopodobnie tyle (lub nawet mniej) masz na to, żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie. I potraktuj to poważnie, bo późniejsza zmiana przekonania na Twój temat może wymagać naprawdę sporo wysiłku. O czym pamiętać, żeby współpraca autora z korektorem rozpoczęła się pozytywnym akcentem? Poznaj najważniejsze zasady!

kobieta przy komputerze

Pierwsze wrażenie, czyli być albo nie być współpracy autora z korektorem

Jak często mówisz „ta osoba zyskuje przy bliższym poznaniu, na początku się nie polubiliśmy”? Jeżeli masz z kimś kontakt na co dzień, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby budować relację dalej. Problem powstaje w momencie, gdy tego czasu już nie ma, szczególnie w przypadku relacji biznesowych.

Jeśli więc szukasz klientów (jako korektor) lub korektora (jako autor) – prawdopodobnie to pierwsze wrażenie zdecyduje o być albo nie być Waszej współpracy. Mówiąc w skrócie: jedna lub druga strona może z marszu odrzucić ofertę tylko dlatego, że w ciągu pierwszych kilku sekund coś nie zagrało.

A jeśli nie ma wyjścia i trzeba razem pracować, np. z powodu podpisanych już wcześniej umów, chociaż pierwsze wrażenie nie wróży nic dobrego? Taka współpraca korektora z autorem może być męcząca i trudna dla obu stron.

Decyzja podjęta? Wspaniale! Teraz czas na ustalenie zasad, dzięki którym zlecenie przebiegnie szybko i sprawnie. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak współpracować z korektorem.

Szatański i anielski efekt halo

Na podstawie pierwszego wrażenia wyrabiasz sobie pozytywną lub negatywną opinię na temat danej osoby – chociaż jej nie znasz, od razu przypisujesz jej konkretne cechy. To efekt halo, który może być anielski (więcej pozytywnych cech niż w rzeczywistości) lub diabelski (więcej negatywnych cech niż w rzeczywistości).

Dobre pierwsze wrażenie może spowodować, że korektor natychmiast zostanie uznany za wiarygodnego, wykształconego, doświadczonego, sympatycznego, łatwego we współpracy, terminowego, szybkiego, pewnego siebie, zaradnego czy bezbłędnego.

Za szatańskim efektem halo mogą iść odwrotne cechy, które skreślają korektora jako potencjalnego partnera biznesowego.

To oczywiście w pewnym sensie pułapka i błąd poznawczy – na pewno znasz takie osoby, które mistrzowsko wykorzystują magię pierwszego wrażenia… Mimo wszystko warto zadbać o kilka kwestii, dzięki którym znacznie łatwiej będzie Ci nawiązywać biznesowe relacje.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? Ogólne zasady

Na pierwsze wrażenie składają się m.in. takie czynniki jak mimika, gesty, głos, wygląd i prezencja (m.in. strój, fryzura, zapach), słowa, kontakt wzrokowy czy punktualność. To więc tak naprawdę dosłownie wszystko 🙂

Trochę inaczej sprawa wygląda w zależności od tego, w jaki sposób odbywa się pierwszy kontakt – na żywo, podczas spotkania online lub mailowo.

Istnieje jednak kilka czynników, które są ważne zawsze i dzięki którym stworzysz dobrą bazę dla owocnej współpracy autora z korektorem.

 • nastaw się pozytywnie;
 • zawsze mów prawdę, nie kłam i nie koloryzuj;
 • nie wywyższaj się (np. jako korektor wypowiadasz się z pozycji eksperta, ale autor nie może poczuć się gorszy czy lekceważony);
 • uważaj na żarty i ironię;
 • traktuj drugą stronę z szacunkiem;
 • zapamiętaj imię drugiej osoby;
 • nie stosuj obietnic bez pokrycia (np. dotyczących terminu realizacji zlecenia).

Być może to lista banałów, ale z doświadczenia wiem, że bywa z tym różnie. Zapamiętaj więc tych kilka zasad!

Pierwsze wrażenie podczas spotkania na żywo

Na żywo masz szansę zaprezentować się albo rewelacyjnie, albo bardzo słabo. W tym przypadku działa najwięcej różnorodnych czynników, dlatego:

 • zawsze bądź punktualnie, nie spóźniaj się;
 • podaj rękę i zadbaj o stanowczy uścisk dłoni;
 • pamiętaj o kontakcie wzrokowym;
 • słuchaj aktywnie, zadawaj pytania;
 • uśmiechaj się;
 • nie patrz w telefon;
 • nie siedź / nie stój zbyt blisko i uważaj na dotyk.

Celowo pomijam kwestię wyglądu, ubioru czy fryzury – chociaż są istotne, najlepiej być sobą. Coraz więcej osób docenia szczerość i naturalność!

Pierwsze wrażenie podczas spotkania online

Obecnie sporo spotkań odbywa się online, szczególnie na linii autor–korektor. Część zasad wymienionych wyżej sprawdzi się więc też np. na Zoomie.

O czym jeszcze pamiętać, by zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas spotkania online? Ważne zasady:

 • włącz kamerkę – pierwsze spotkanie warto przeprowadzić nie tylko z głosem, lecz także z wizją (m.in. po to, aby nawiązać kontakt wzrokowy);
 • uważaj na tło – jeśli nie masz dostępu do odpowiedniego miejsca (np. jasnej ściany), wykorzystaj dostępne narzędzia takie jak rozmazanie tła;
 • znajdź ustronne miejsce – chociaż Twój kot może stać się gwiazdą spotkania, różne hałasy w tle mogą zostać uznane za brak szacunku i zakłócić rozmowę.

Pierwsze wrażenie a e-mail

Zanim dojdzie do jakiegokolwiek spotkania autora z korektorem, zwykle konieczna jest wymiana maili. Szczególnie jeśli stresujesz się spotkaniami na żywo, mailowe pierwsze wrażenie jest dla Ciebie doskonałą szansą! Główne wskazówki:

 • pisz bezbłędnie, stosuj wszystkie zasady gramatyki i interpunkcji;
 • odpisuj szybko (nie każ zbyt długo czekać na odpowiedź);
 • pamiętaj o przywitaniu, pożegnaniu i podpisie;
 • jeśli odpowiadasz, odnieś się do wszystkich aspektów poprzedniej wiadomości;
 • spersonalizuj wiadomość (np. dodając imię odbiorcy);
 • zadbaj o wygląd maila (np. stosując akapity, wypunktowania, jednolity font).

Pamiętaj również o swoich profilach w social mediach i o stronie internetowej – potencjalny partner biznesowy na pewno przejrzy m.in. LinkedIna, Instagrama czy witrynę i na tej podstawie wyrobi sobie opinię o Tobie. To jednak temat na zupełnie inny wpis.

Naucz się robić dobre pierwsze wrażenie, jeśli chcesz cieszyć się owocną współpracą z autorem lub korektorem. Pamiętaj też o pewności siebie i swoich kompetencjach, a także przygotuj się do spotkania (np. by zaprezentować portfolio). Dzięki tym wszystkim wskazówkom znacznie łatwiej będzie Ci nie tylko nawiązywać relacje, lecz także je utrzymywać! I przede wszystkim – współpracować w przyjemnej atmosferze.

Patrycja Bukowska