Jak pisać życzenia świąteczne?
Jak pisać życzenia świąteczne? To pytanie zaczyna nas nurtować już na początku grudnia. Czasem życzenia to zaledwie dwa słowa, w najlepszym wypadku parę zdań, a błędów może być sporo… Jak napisać życzenia świąteczne na Boże Narodzenie? Przyjrzyjmy się pokrótce kilku najczęstszym usterkom językowym.
Jak pisać życzenia świąteczne na Boże Narodzenie
Zwyczaj wysyłania życzeń wciąż jest obecny, zmieniła się tylko jego forma. Te wysyłane pocztą tradycyjną coraz częściej są zastępowane SMS-ami lub mailami.
Zwyczajowo Polacy piszą: Z okazji Świąt Bożego Narodzenia…
Nazwy świąt i uroczystości zapisujemy wielkimi literami, natomiast wyrazy święto i uroczystość – małymi, jeśli nie są one integralną częścią nazwy (wyrazy te mogą być pominięte, a nazwa będzie zrozumiała).
Życzenia z okazji Bożego Narodzenia, jeśli mają zawierać człon święta, powinny mieć więc formę: Z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Tak samo jest w przypadku innej formuły. Składając życzenia, piszemy zazwyczaj: Wesołych Świąt (oba wyrazy wielkimi literami). Można też zapisać: Wesołych świąt!
Obie formy są poprawne.
Dlaczego?
Drugi wyraz możemy zgodnie z zasadami zapisać także wielką literą, ponieważ w tym miejscu staje się on synonimem pełnej nazwy. Jest to możliwe wyłącznie wtedy, gdy nie piszemy nazwy święta (np. Bożego Narodzenia).
Jeśli pełna nazwa jest też obecna, to logiczny wydaje się zapis Wesołych świąt Bożego Narodzenia. W praktyce jednak spotyka się najczęściej wersję: Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.
Małgorzata Marcjanik w Poradni Językowej PWN dopuszcza taką pisownię, tłumacząc to względami uczuciowymi:
Tę wersję pisowni można zaakceptować, gdyż polska ortografia dopuszcza możliwość użycia wielkiej litery ze względów uczuciowych (z taką motywacją mamy tu do czynienia).
Warto zwrócić uwagę na fakt, że nazwa święta, o którym mowa, to Boże Narodzenie (bez członu święta), ale liturgiczne określenie to uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Być może podniosły nastrój towarzyszący świętom (Świętom) skłania nas do pisania w taki sposób. Jeśli chcesz mimo wszystko zachować poprawność językową, zachęcam Cię do unikania takich form.
O wigilii w Wigilię
Wyraz Wigilia piszemy wielką literą jako nazwę dnia poprzedzającego Boże Narodzenie (czyli gdy mamy na myśli 24 grudnia), natomiast małą literą – gdy mówimy o wieczerzy oraz dniu poprzedzającym jakikolwiek inny dzień, zwykle świąteczny.
Rozróżnienie może wydawać się trochę subtelne, ale takie są zasady ortograficzne. Najlepiej wyjaśnić to na przykładach:
W 2014 roku w Wigilię [czyt. 24 grudnia] większość sieci handlowych ma zamknąć swoje sklepy już o godz. 14.00, by pracownicy mogli przygotować się do wigilii [czyt. wieczerzy/kolacji].
Utwory Jana Stefaniego i Józefa Elsnera zabrzmiały na warszawskim Zamku Królewskim podczas poniedziałkowego koncertu w wigilię 250. rocznicy urodzin księcia Józefa Poniatowskiego.
Gwiazdka – świąteczny zwyczaj czy święto?
Gwiazdka może być zarówno nazwą dni świątecznych związanych z Bożym Narodzeniem (wtedy stosujemy wielką literę), jak i nazwą zwyczaju obdarowywania się prezentami na Boże Narodzenie (wtedy zapisujemy małą literą).
Nie mogę się już doczekać tegorocznej Gwiazdki, ale: Nie pamiętam już, co dostałem na gwiazdkę w zeszłym roku.
Jeśli ten temat Cię zainteresował, koniecznie sprawdź, jak zapisywać nazwy zwyczajów, świąt i obrzędów.
Czy sylwester jest świętem?
Słownik każe nazwę zabawy sylwestrowej pisać małą literą, co jest logiczne, bo tak pisze się nazwy wszystkich obrzędów, zabaw i zwyczajów (andrzejki, walentynki, mikołajki). Niektórzy językoznawcy jednak uzasadniają pisownię wielkimi literami, tłumacząc, że jest to dzień świąteczny, a raczej świąteczna noc…. Sylwester nie jest jednak świętem, a rodzajem zabawy.
Ile dni ma nowy rok?
Ostatni językowy dylemat, przed którym stajemy, to pisownia związana z pierwszym dniem nowego roku. Jeśli mówimy o święcie, czyli o 1 stycznia, użyjemy wielkich liter: Nowy Rok. Jeśli zaś życzymy komuś spełnienia marzeń w nowym roku (mając na myśli najbliższe 365 dni), to stosujemy zapis małymi literami.
Zapis Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku oznaczałby, że mamy na myśli tylko jeden dzień – 1 stycznia. Tyle mówi nam słownik. Praktyka pokazuje jednak, że większość z nas życzy pomyślności, szczęścia itp. w Nowym Roku, mając na myśli cały rok kalendarzowy. Chcemy pokazać innym osobom, że o nich myślimy i życzymy im jak najlepiej.
Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki błąd popełnił Juliusz Słowacki, kim była tajemnicza Dosia i czy marketingowcom udał się noworoczny żart, przeczytaj artykuł o wciąż popularnej staropolskiej formie życzeń noworocznych.
Wysyłasz jeszcze życzenia świąteczne? Jeśli do tej pory napisanie ich było dla Ciebie problemem, to mam nadzieję, że od dziś wszystko stanie się jasne. A jeśli szukasz inspiracji, zajrzyj do artykułu, w którym znajdziesz najlepsze życzenia noworoczne.