fbpx

Korekta tekstów reklamowych – 3 najważniejsze zasady

Krótki komunikat w Google Ads, baner na stronie, artykuł sponsorowany… Te treści łączy jedno: mają charakter reklamowy. Ich celem jest przekonanie odbiorcy do konkretnego działania. Korektor tekstów reklamowych stoi przed nie lada wyzwaniem. Przygotowałam dla Ciebie 3 wskazówki, które ułatwią Ci korektę tekstów reklamowych!

Nie będę Cię oszukiwać – korekta tekstów reklamowych to jedno z trudniejszych zadań na Twojej zawodowej drodze. Dlaczego?

Teksty użytkowe rządzą się swoimi prawami. W przypadku materiałów reklamowych najważniejsza jest ich skuteczność. Najczęściej efektem, który mają osiągnąć, jest sprzedaż, czasem jednak pojawiają się inne cele, np. zachęcenie odbiorcy do zapisania się do newslettera czy przeczytania artykułu. Korektor musi zatem pamiętać o tym, że ulotka to nie literatura piękna i nie wszystkie zasady poprawności językowej można tam zastosować. Mimo wszystko jednak treści tego typu treści muszą być bezbłędne. Wyobrażasz sobie wiszący w centrum miasta billboard z literówką albo nieskładne zdanie wypowiedziane przez lektora? No właśnie…

Cała trudność polega na balansowaniu między zasadami poprawności językowej a regułami pisania skutecznych tekstów.

Oczywiście nikt nie będzie wymagał od korektora znajomości technik marketingowych, ale gdy nawiążesz współpracę z agencją reklamową i otrzymasz do korekty banery reklamowe, dobrze by było mieć świadomość, jakie zasady panują w świecie copywriterów.

Nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Nie przejmuj się. Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią Ci korektę tekstów reklamowych.

Korekta tekstów reklamowych od A do Z

Według Raportu o Rynku Reklamy i Mediów w 2022 r. firmy najwięcej wydawały na marketing w internecie (prawie 4,9 mld zł). Wśród internetowych treści reklamowych najpopularniejsze są:

  • reklamy Google Ads (które wyświetlają się razem z wynikami organicznymi w wyszukiwarce;
  • banery, slogany, hasła na stronach internetowych;
  • reklamy i posty sponsorowane w mediach społecznościowych (np. na Facebooku, Instagramie, TikToku);
  • artykuły sponsorowane na stronach internetowych;
  • oferty handlowe, prezentacje, landing page;
  • mailingi, newslettery.
korekta tekstów reklamowych
Korekta tekstów reklamowych to wciąż rozwijająca się nisza.

Jednak nie samym internetem marketing żyje. Na drugim miejscu we wspomnianym raporcie (z budżetem ok. 4,5 mld zł) znajdują się reklamy w telewizji. Inne kanały to radio, outdoor, magazyny i dzienniki oraz kina. 

Korekta tekstów reklamowych nie ogranicza się więc tylko do sieci. Na Twojej drodze pojawią się też m.in. plakaty, ulotki czy spoty audio i wideo.  

Chcesz wiedzieć więcej o korekcie różnych rodzajów treści? Przeczytaj inny artykuł z tej serii: Korekta tekstów blogowych – na co zwrócić uwagę?

Korekta tekstów reklamowych to ważny etap procesu tworzenia skutecznych reklam. Odpowiednio skorygowany tekst może przyciągnąć uwagę klientów i przekonać ich do działania. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas pracy z takimi tekstami?

Przejdźmy do konkretów. Przed Tobą 3 najważniejsze zasady korekty tekstów reklamowych.

1. Dbaj o poprawność językową i edytorską


Już wiesz, że komunikaty reklamowe są bardzo różnorodne – różnią się przede wszystkim formatem (tekst, wideo, audio), długością (np. slogan, tekst banneru, artykuł, krótka reklama), kanałem dystrybucji (internet, offline) oraz grupą docelową i celem kampanii (np. sprzedaż). 

To wszystko powoduje, że trudno o uniwersalne zasady dotyczące stylu czy języka. Bez względu na rodzaj tekstu reklamowego i miejsce jego dystrybucji komunikat musi być jednak wolny od błędów językowych i dopracowany edytorsko.

Aby dobrze poprawić tekst reklamowy, musisz poznać cele biznesowe klienta i buyer personę (idealnego klienta). Spot reklamowy w TV ma przecież znacznie szerszą grupę docelową niż precyzyjnie kierowana kampania Google Ads. Inaczej pisze się też artykuły blogowe dla pokolenia Z, a inaczej – dla drukowanego magazynu dla seniorów.

Są jednak pewne kwestie, na które musisz zwrócić uwagę niezależnie od rodzaju treści.

O ile beletrystykę czy inne dłuższe teksty poprawiasz raz, bo nie ma czasu na kilka czytań, o tyle korektę tekstu reklamowego będziesz robić pewnie 2 lub 3 razy. Często będą to krótkie materiały reklamowe, które otrzymasz już po składzie.

Za pierwszym zajmij się tylko układem graficznym i formatowaniem. W ogóle nie zwracaj uwagi na język. Sprawdź, czy:

  • tekst jest dobrze ułożony i złożony;
  • ilustracje nie zasłaniają tekstu (albo odwrotnie);
  • nagłówki są zapisane tym samym fontem i czy nie ma innych niespójności edytorskich;
  • pogrubienia są sensownie wstawione;
  • nie ma błędów składu (m.in. szewce, bękarty, sieroty, wdowy, za duże lub za małe odstępy międzywyrazowe, lustra);
  • napisy na ilustracjach, teksty w aplach, ramkach i tabelkach są poprawnie ułożone i zapisane.

Gdy już przyjrzysz się tekstowi z lotu ptaka i zadbasz o aspekty wizualne, możesz przejść do korekty językowej. Pamiętaj, że dobre treści powinny być:

  • proste – usuwaj trudne, formalne czy mocno specjalistyczne słownictwo;
  • czytelne – jeżeli poprawiasz tekst w edytorze i masz zgodę klienta, skracaj i rozbijaj zbyt długie zdania, dodawaj nagłówki, dziel treść na bloki;
  • zrozumiałe dla odbiorców – dbaj o to, by zastosowane słownictwo, skróty czy odwołania były jasne dla grupy docelowej;
  • spójne – zadbaj o spójność interpunkcji w wyliczeniach i konsekwencję w zapisach wariantywnych form.
  • zwięzłe i konkretne – unikaj „mowy trawy”, przeładowania danymi technicznymi produktu czy abstrakcyjnymi pojęciami (o ile nie są niezbędne).

2. Sprawdzaj, czy teksty są napisane językiem korzyści i są w nich odwołania do emocji

Jeff Bezos, twórca Amazona, to przedsiębiorca, który budzi mieszane uczucia. Trudno się z jednak nie zgodzić z jednym ze zdań, które kiedyś powiedział:

Nie martwi mnie ktoś, kto oferuje ceny o 5% niższe. Niepokoi mnie ktoś, kto może zaoferować klientowi lepsze doznania.

W tekstach reklamowych ważne jest ukierunkowanie na odbiorcę – dlatego stosuje się formy „Ty”, „Wy”, zamiast „ja”, „my”. Jeśli treść poruszy odbiorcę i pokaże mu, że produkt lub usługa rozwiązuje jego problem, to skuteczność reklamy wzrośnie.

Nie będziesz oczywiście pisać tekstu za copywritera. Możesz mu jednak zasugerować pewne zmiany. Zerknij na przykład i zastanów się, co Cię bardziej przekonuje:

Zapisz się na kurs korekty tekstu. Mam ponad 10 lat doświadczenia w prowadzeniu szkoleń.

czy:

Dołącz do praktycznego kursu korekty tekstu, zdobądź nowy zawód i zacznij zarabiać na czytaniu.

Język korzyści opiera się m.in. na:

  • emocjach, doświadczeniach, uczuciach, wyobraźni;
  • wartościach;
  • danych, opiniach, argumentach.

Dlatego charakterystyczne dla materiałów reklamowych są komunikaty perswazyjne, w których pojawiają się bezpośrednie zwroty do czytelnika. Sprawdź więc, czy w tekstach reklamowych znalazły się takie wyrażenia, jak „dzięki temu”, „zyskaj”, „zdobądź”, „oszczędź”.

3. Zwróć uwagę, czy jest stosowane wezwanie do działania

Wezwanie do działania (CTA, czyli call to action) to element, bez którego tekst reklamowy po prostu nie istnieje. Stanowi o być albo nie być całego komunikatu.

Teksty reklamowe mają zachęcać do podjęcia konkretnego działania – zwróć uwagę, czy na pewno pojawił się odpowiedni komunikat, np. zaproszenie do zakupu. Zwykle wykorzystuje czasowniki nakłaniające do podjęcia konkretnej czynności, np.:

  • kliknij;
  • sprawdź,
  • przeczytaj;
  • dołącz;
  • zamów;
  • zapisz się;
  • zobacz.

Oczywiście inaczej będą wyglądały wezwania do działania w tekstach internetowych, a inaczej na drukach. Jednak zachęta do skorzystania z oferty powinna się pojawić w każdym tekście – niezależnie od miejsca dystrybucji.

Chociaż Twoim zadaniem nie jest wymyślenie skutecznego CTA, odrobina marketingowej wiedzy na pewno pomoże Ci podczas pracy i zwiększy efektywność w poszukiwaniu klientów.

Korekta tekstów reklamowych – wskazówka na koniec

Jako korektorka otrzymujesz już niemal gotowy tekst reklamowy. Twoim celem jest doszlifowanie go, aby był bezbłędny i jeszcze skuteczniejszy. 

Nie wymyślaj koła na nowo – jeśli masz wątpliwości (np. dotyczące grupy docelowej) lub dodatkowe pomysły (np. na wyróżnik oferty), porozmawiaj z klientem. Stworzenie treści to zadanie content kreatora czy copywritera. Marketingową wiedzą na pewno jednak zapunktujesz!

Już wiesz, czym charakteryzuje się tekst reklamowy i w jaki sposób skutecznie się nim zająć. Chcesz wiedzieć więcej? Podczas kursu Zostań korektorką poprawisz ulotkę dla jednego z operatorów i dowiesz się, na jakie rzeczy musisz zwrócić uwagę, a czego Ci nie wolno zmieniać. Wpadnij też do Klubu Korektorów, w którym zyskasz wsparcie innych doświadczonych specjalistów.


Źródła

Katarzyna Burska, Bartłomiej Cieśla, Katarzyna Jachimowska, Barbara Kudra, Kreatywność językowa w reklamie. Podręcznik nie tylko dla specjalistów, Łódź 2016.
Katarzyna Burska, Bartłomiej Cieśla, Kreatywność językowa w przestrzeni medialnej, Łódź 2014.

Patrycja Bukowska