fbpx

Jak wyceniać zlecenia korekty tekstu?

Jak wyceniać zlecenia? To pytanie spędza sen z powiek chyba każdemu przedsiębiorcy. Jak podejść do tego tematu z głową? O tym przeczytasz w artykule.

Zbyt niska stawka może spowodować, że poprawianie treści po prostu nie będzie Ci się opłacać. Nieodpowiednia wycena niekorzystnie odbija się też na całym rynku, deprecjonując wartość korekty w oczach klientów. Z drugiej strony korektorzy (szczególnie początkujący) boją się utraty zlecenia z powodu podania zbyt wysokiej ceny. Na co koniecznie zwrócić uwagę, by się utrzymać z poprawiania tekstów? Sprawdź, jak wyceniać zlecenia korekty – poznaj 6 najważniejszych kroków.

Krok 1. Zrób badanie rynku

Na początku przejrzyj strony internetowe i cenniki innych korektorów, a także porozmawiaj ze znajomymi przedsiębiorcami (np. w Klubie Korektorów). Później odrzuć skrajne wartości – bardzo niskie i bardzo wysokie. Te stawki to dopiero punkt wyjścia dla dalszych wyliczeń.

Przykładowe stawki korektora znajdziesz m.in. w tekście: Ile kosztuje korekta tekstu? 7 najważniejszych czynników.

Krok 2. Policz swoje koszty firmowe

To moment, w którym prawie każdy przedsiębiorca frustruje się, bo każą mu coś liczyć. Badania jasno pokazują – przedsiębiorcy, które nie liczą budżetów firmowych i własnych kosztów, z reguły nie zarabiają lub nawet wykazują stratę i nawet o tym nie wiedzą. Oprócz kosztu godziny Twojego czasu (o którym część osób zapomina – a przecież czas to najcenniejsza waluta!) prowadzenie biznesu wiąże się też z wieloma innymi wydatkami.

Jeśli masz własną działalność, musisz wszystko dobrze wyliczyć. W przeciwnym razie zaczniesz dokładać do interesu, a to mija się z celem. Które koszty są kluczowe?

Wśród najpopularniejszych znajdują się:

  • sprzęt i jego serwisowanie (m.in. laptop, telefon, słuchawki, myszka);
  • programy (np. Microsoft Word);
  • księgowość (samodzielna lub wsparcie księgowej);
  • ZUS (stałe opłaty, nawet jeśli nie zarabiasz) i podatki;
  • działania marketingowe.

Krok 3. Określ swoje potrzeby prywatne i firmowe

Aby poznać rzeczywiste koszty swojego codziennego życia, należy wprowadzić każdy, najmniejszy wydatek, który ponosisz. Wiem, że wpisywanie do Excela kwoty za bułkę, butelkę wody, długopis wydaje się pozbawione sensu. Uwierz jednak, że jeśli nie poznasz własnych kosztów prywatnych i firmowych, nie będziesz w stanie realnie ocenić swoich potrzeb

Nieco inne potrzeby finansowe ma rodzina z trójką dzieci, inne – para wynajmująca mieszkanie w dużym mieście, a jeszcze inne – singiel mieszkający z rodzicami. Koszty życia są właśnie tym czynnikiem, który powinien najmocniej wpływać na tę wycenę. Dlaczego? Bo firma ma być sponsorem naszego życia.

Sprawa wygląda podobnie jak w przypadku poszukiwania pracy na etacie. Określ, ile pieniędzy potrzebujesz, żeby żyć na odpowiednim dla siebie poziomie. Suma kosztów działalności i kosztów codziennego życia to minimum, którego potrzebujesz miesięcznie.

Jeżeli nie masz pojęcia, jakie naprawdę są Twoje wydatki – chociaż przez miesiąc prowadź budżet, w którym wszystko spiszesz. Pamiętaj też o wydatkach nieregularnych (np. OC samochodu, prezenty świąteczne).

Krok 4. Określ koszt pozyskania klienta

Koszt pozyskania klienta, czyli wskaźnik CAC (Customer Acquisition Cost), to ważna wartość w każdym biznesie. Składają się na niego wszelkie koszty marketingowe i sprzedażowe – np. stworzenie i utrzymanie strony internetowej, płatne reklamy, czas poświęcony na prowadzenie działań marketingowych.

Krok 5. Ustal czynniki wpływające na wycenę

Które elementy są ważne podczas wyceny pracy korektora? Lista czynników, które podnoszą lub obniżają ostateczny koszt jest dość długa:

  • rodzaj tekstu;
  • długość tekstu;
  • historia współpracy (stały klient);
  • jakość językowa tekstu;
  • specjalizacja;
  • termin;
  • zakres ingerencji.

Pamiętaj! Do ostatecznej wyceny korekty tekstu potrzebujesz minimum fragmentu treści. Zanim zapoznasz się z próbką zlecenia, klient może poznać tylko widełki i przybliżony koszt (np. za 1800 znaków ze spacjami – czyli za stronę znormalizowanego maszynopisu).

Krok 6. Ustaw minimalną stawkę godzinową

Ostatnim krokiem jest ustalenie minimalnej stawki godzinowej. Na podstawie wszystkich wcześniejszych kroków ustal, ile musisz zarabiać przez godzinę, aby:

  • pokryć koszty prowadzenia firmy i pozyskania klienta;
  • zarobić na swoje wydatki prywatne (w tym wynagrodzenie i oszczędności).

Później określ, ile pracy jesteś w stanie w tym czasie wykonać – biorąc pod uwagę takie czynniki jak jakość językowa tekstu czy jego rodzaj. Na tej podstawie łatwiej będzie Ci podawać klientom konkretną wycenę korekty.

Pamiętaj jednak, żeby nie schodzić poniżej swojego minimum godzinowego! Jeśli czujesz, że zlecenie zajmie Ci więcej niż standardowo, nie bój się podać wyższej stawki.

Wycena pracy korektora może zmieniać się w czasie

Odpowiednia wycena zleceń korektorskich wymaga wprawy. Może się zdarzyć, że przestrzelisz ze stawką i poświęcisz na tekst znacznie więcej czasu, niż było to założone.

Wszystkie takie sytuacje to jednak nauka na przyszłość. Nie bój się zmieniać stawki na podstawie swoich aktualnych potrzeb, analiz i wyliczeń. Warto również kontrolować czas pracy (np. przy pomocy takich programów, jak Excel czy RescueTime) i wszystkie bieżące koszty.

Dzięki temu łatwiej Ci będzie określić, ile realnie poświęcasz na pracę. A stąd już tylko krok do satysfakcjonujących zarobków!

Patrycja Bukowska