Czy kompetencje językowe są wciąż ważne w świecie sztucznej inteligencji?
Czy w dobie komputerów, sztucznej inteligencji i mediów społecznościowych istnieją umiejętności, które wciąż warto szkolić – oprócz tych stricte technicznych i technologicznych? Kompetencje językowe i komunikacyjne. Dzięki nim poprawnie wytłumaczysz swoje intencje współpracownikom, zdobędziesz nowego klienta czy przygotujesz odpowiedni prompt dla AI. Wbrew pozorom to jedne z najważniejszych kompetencji przyszłości. Dlaczego?
Kompetencje językowe, czyli znacznie więcej niż technologia
Autorzy raportu Kompetencje pracowników dziś i jutro zapytali przedsiębiorców o najbardziej deficytowe umiejętności na rynku pracy.
Aż 48% wskazało na kreatywność, czyli kompetencję poznawczą. W top 5 znalazły się również: współpraca z innymi (41%), krytyczne myślenie (36%) i rozwiązywanie złożonych problemów (31%). A żeby dobrze radzić sobie w tych dziedzinach, potrzebne są przede wszystkim umiejętności językowe i komunikacyjne.
Dlaczego przedsiębiorcy zwrócili uwagę właśnie na takie kompetencje? Ponieważ są one uniwersalne – niezbędne bez względu na to, czym aktualnie żyje rynek. Technologia zwykle szybko się starzeje, a umiejętności techniczne – dezaktualizują.
Jedną z najważniejszych kompetencji przyszłości jest ponadto po prostu… umiejętność uczenia się. Polecam Ci ciekawy podcast na ten temat na kanale Technologicznie: Czego warto się uczyć – jaki jest klucz do współczesności?
Umiejętność poprawnego pisania
Ludzie nie żyją samotnie, w zawieszeniu – każdy na co dzień ma kontakt z innymi, gdy załatwia nie tylko sprawy zawodowe, lecz także osobiste. Tymczasem dla niektórych przygotowanie krótkiego maila do banku lub pisma do urzędu staje się nie lada wyzwaniem.
Poprawne pisanie ma ogromne znaczenie w dobie mediów społecznościowych – to właśnie one są jednym z głównych punktów styku z (potencjalnymi) klientami oraz pracodawcami czy pracownikami.
W internecie można szybko zbudować markę osobistą, ale również… stracić autorytet. Czasami wystarczy kilka błędów ortograficznych, które zburzą profesjonalny wizerunek. Czy na pewno ta osoba dobrze zna się na swojej pracy, skoro nie potrafi napisać poprawnie kilku zdań – i to z dziedziny, w której się specjalizuje?
Chcesz wiedzieć więcej o tym, dlaczego umiejętność pisania jest tak ważna? Zerknij na artykuł: 4 powody, dla których warto inwestować w szkolenia z poprawności językowej.
Panuję nad słowami.
Ty również możesz!
Umiejętność rozumienia tekstu pisanego i mówionego
Od lat mówi się o tym, że coraz mniej osób dobrze radzi sobie z czytaniem ze zrozumieniem. Wykazało to chociażby badanie eksperymentalne PIE z 2023 roku Czytanie ze zrozumieniem tekstów ekonomicznych.
Uczestnicy oceniali poczucie zrozumienia tekstu, a później odpowiadali na pytania na jego temat. W przypadku fragmentu umowy pożyczkowej średnia samoocena to 63% zrozumienia. Test wykazał jednak, że realny poziom rozumienia wyniósł jedynie 39%!
Warto więc szkolić tego typu kompetencje językowe, aby wyciągać logiczne wnioski i podejmować trafne decyzje. Poprawne rozumienie tekstu pozwala też znacznie lepiej komunikować się z innymi i prowadzić efektywny dialog.
Umiejętność wyrażania swoich myśli
Einstein twierdził: „Jeżeli nie potrafisz czegoś prosto wyjaśnić – to znaczy, że niewystarczająco to rozumiesz”.
Pisanie i mówienie to zatem jedna strona medalu. Drugą, równie istotną, jest wyrażanie się w taki sposób, aby odbiorca wszystko zrozumiał. I aby jego sposób rozumienia był zgodny z Twoimi intencjami.
Umiejętność wyrażania swoich myśli to kluczowa kompetencja komunikacyjna, która pozwala szybko i bezproblemowo współpracować z innymi (nie tylko ludźmi, lecz także ze sztuczną inteligencją). Precyzja w komunikacji to ponadto sposób, by osiągnąć cel – np. sprzedażowy.
Rozwijaj kompetencje językowe i komunikacyjne
Tworzenie bezbłędnych treści, precyzyjne wyrażanie myśli, czytanie ze zrozumieniem… To tylko niektóre z kompetencji językowych, które były, są i będą istotne – zarówno na rynku pracy, jak i w prywatnych kontaktach. Zdobędziesz lub rozwiniesz je podczas kursu Zostań korektorką. Zapraszam Cię też na szkolenia z kompetencji językowych. Rozwój nie musi oznaczać tylko nauki nowych programów!
Praca dla pasjonatów poprawności językowej!
Chcesz się dowiedzieć, jak zdobyć nowy zawód i pracować zdalnie?
Zapisz się na kurs Zostań korektorką.
To jedyny na rynku certyfikowany kurs online kompleksowo przygotowujący do pracy w zawodzie korektora.
W ciągu czterech miesięcy możesz opanować podstawy zawodu, który otworzy przed Tobą wiele nowych możliwości. Dołącz już dziś i zacznij zarabiać na czytaniu!