Gdzie szukać dofinansowań JDG? 5 możliwości dla korektorów
Laptop i inne sprzęty, słowniki, książki i programy, księgowość, ZUS, podatki, marketing… Lista wydatków korektorów z własną działalnością jest właściwie nieograniczona. Na szczęście istnieją sposoby, by otrzymać dodatkowe pieniądze (w formie bezzwrotnej dotacji lub pożyczki) i rozkręcić biznes. Gdzie szukać dofinansowań JDG?
Urząd pracy (UP) – dotacja na otwarcie firmy
Dotacja z urzędu pracy to chyba najpowszechniejsza forma dofinansowania JDG, którą można uzyskać w określonych przypadkach – jeszcze przed zarejestrowaniem firmy, a więc na start.
Co to? Bezzwrotna dotacja na otwarcie firmy, która wynosi maksymalnie 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
Dla kogo? Dofinansowanie JDG jest dostępne dla osób, które nie korzystały jeszcze z takiej formy wsparcia, nie prowadziły JDG przez ostatnie 12 miesięcy i są: bezrobotne (zarejestrowane w UP), opiekunami osoby niepełnosprawnej lub absolwentami centrum integracji społecznej / klubów integracji społecznej.
Jak uzyskać? Otrzymanie dotacji wymaga spełnienia różnych warunków (m.in. przygotowania wniosku z biznesplanem) oraz formy zabezpieczenia środków (np. blokady na koncie bankowym). Teoretycznie zgłaszać można się cały rok, w praktyce środki mogą być rozdysponowane np. w styczniu – zależnie od UP.
Więcej informacji: skontaktuj się ze swoim powiatowym urzędem pracy, sprawdź też portal Zielona Linia.
Dopiero zastanawiasz się nad założeniem JDG? Sprawdź artykuł: Jak założyć firmę korektorską krok po kroku? Znajdziesz w nim najważniejsze informacje i wskazówki, które pomogą Ci szybko przejść cały proces.
Fundusze unijne – dotacje i pożyczki
Wśród Funduszy Europejskich znajdziesz m.in. te przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy dopiero zakładają firmę lub chcą rozwinąć już istniejącą. Aby znaleźć rozwiązanie dla siebie, trzeba jednak przekopać się przez gąszcz wielu opcji.
Co to? Różnorodne projekty, wśród których znajdziesz bezzwrotne dotacje unijne oraz pożyczki celowe. Przykładowy projekt: Wsparcie firm w okresowych trudnościach – postaw swój biznes na nogi.
Dla kogo? Każdy projekt jest kierowany do innej grupy beneficjentów, np. firm działających w konkretnej lokalizacji, jednoosobowych itp.
Jak uzyskać? Każdy projekt ma swoje własne zasady. Najczęściej nabór wniosków trwa krótko, dlatego warto regularnie przeglądać dostępne możliwości.
Więcej informacji: Fundusze Europejskie 2021-2027 – lista, Fundusze Europejskie dla przedsiębiorców – wyszukiwarka, Mapa dotacji UE.
Polski Fundusz Rozwoju – dotacje i pożyczki
Polski Fundusz Rozwoju (PFR, który jest spółką Skarbu Państwa) regularnie zbiera i publikuje dostępne formy finansowania JDG. Dodatkowo na platformie znajdziesz też informacje o pomocy niefinansowej (takiej jak szkolenia, warsztaty czy doradztwo).
Co to? Różnorodne projekty dla nowych i istniejących firm. PFR udostępnia zarówno informacje o pomocy rządowej i unijnej, jak i prywatnej – np. od inwestorów.
Dla kogo? Każdy projekt jest kierowany do innej grupy beneficjentów, np. firm działających w konkretnej lokalizacji, jednoosobowych itp.
Jak uzyskać? Każdy projekt ma swoje własne zasady. Najczęściej nabór wniosków trwa krótko, dlatego warto regularnie przeglądać dostępne możliwości.
Więcej informacji: finansowanie z PFR – wyszukiwarka.
Crowdfunding – finansowanie społecznościowe
Część osób decyduje się na tzw. crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. W ten sposób można uzyskać środki nie tylko na rozpoczęcie działalności, lecz także np. na wydanie książki, stworzenie podcastu czy przygotowanie szkolenia.
Co to? Kampanie crowdfundingowe to zbiórki pieniędzy na konkretny cel, np. biznesowy czy artystyczny.
Dla kogo? Społeczność finansuje projekty z różnorodnych dziedzin. To dobre rozwiązanie, jeśli masz kreatywny pomysł, który wymaga sporych funduszy.
Jak uzyskać? Każda platforma ma trochę inne zasady (zbiórki jednorazowe, miesięczne itp.). Zwykle konieczne jest ustawienie konkretnego celu finansowego.
Więcej informacji: przykładowe platformy crowdfundingowe to Kickstarter, Polak Potrafi, Wspieram.to, Patreon, Patronite, Beesfund.
Inne rozwiązania – bezzwrotne dotacje i pożyczki
Jeśli szukasz wsparcia finansowego, warto przejrzeć również inne dostępne opcje i programy. Wśród nich znajdziesz:
Jak widzisz – wcale nie musisz rezygnować z kariery korektorskiej czy twórczych pomysłów z powodu braku funduszy. Do wyboru masz całkiem sporo różnych opcji dofinansowania JDG, w tym dotacji na start czy rozwój firmy.
Pamiętaj jednak, że dostępne rozwiązania najczęściej zmieniają się z roku na rok (a nawet z miesiąca na miesiąc). Warto wiedzieć, jakie są możliwości i w razie potrzeby samodzielnie przeszukać np. unijne portale. Zachęcam Cię do przejrzenia przykładowych opcji! Być może ten artykuł stanie się dla Ciebie bodźcem, by ruszyć do przodu?