Jak stworzyć portfolio korektora? 5 praktycznych wskazówek

Jak przekonać klientów, żeby powierzyli swoje treści właśnie Tobie? Przedstaw im portfolio korektora! To przede wszystkim zbiór realizacji, z których jesteś szczególnie dumna. Jest również sposobem na pokazanie swojego doświadczenia i umiejętności. Sprawdź, jak stworzyć portfolio firmy, żeby podbić serca potencjalnych klientów (nawet jeśli nie masz jeszcze wielu realizacji na koncie).

Portfolio korektora a prawa autorskie

Zanim zaczniesz budować swoje portfolio, pamiętaj o jednej ważnej rzeczy: prawa autorskie. Dyskusje na temat prawa do wykorzystania w portfolio efektów usług świadczonych przez przedsiębiorców są bardzo burzliwe.

Korektor nie ma praw autorskich do poprawianych przez siebie tekstów, w związku z tym bez zgody autora nie może ich umieścić w swoim portfolio.

Weź pod uwagę, jakie umowy wiążą Cię z klientami, i upewnij się, czy możesz pokazać konkretny projekt w swoim portfolio. W razie wątpliwości zwróć się bezpośrednio do klienta z prośbą o udzielenie zgody i zapisz stosowne paragrafy w umowie.

Dopiero gdy taką zgodę otrzymasz, możesz zacząć pracę nad swoim portfolio.

1. Wyselekcjonuj swoje najlepsze prace

Jeśli masz już doświadczenie – ten punkt może wydawać się łatwy. W końcu za Tobą już dziesiątki, a może i nawet setki projektów… Jak jednak wyselekcjonować te najlepsze? Pewnie chcesz się pochwalić różnymi realizacjami i klientami! 

W takiej sytuacji może przydarzyć Ci się klasyczna klęska urodzaju. A przecież portfolio korektora powinno być możliwie zwięzłe i prezentować tylko te treści, które naprawdę są najlepsze. 

Masz do wyboru różne strategie, które pomogą Ci ogarnąć ten chaos, np.:

 • przedstawienie kilku tekstów z każdego gatunku (np. powieść, e-book ekspercki, artykuł blogowy, czasopismo);
 • portfolio dopasowane do branży lub rodzaju klienta (kilka opcji posegregowanych tematycznie lub gatunkowo).

Portfolio początkującego korektora – co w nim umieścić?

Niewielkie schody zaczynają się w momencie, kiedy dopiero zaczynasz. Nie masz jeszcze komercyjnego doświadczenia, więc nie możesz pochwalić się płatnymi realizacjami. Jednak nic straconego!

W swoim portfolio możesz przecież przedstawić teksty przygotowane niekomercyjnie – np. dla znajomych czy rodziny.

Rozważ także udział w kursie korekty tekstu, w trakcie którego nabędziesz praktyczne doświadczenie. Przykładowo podczas mojego szkolenia Zostań korektorką (w pakietach Premium i Mentoring) zyskasz też dostęp do praktyk. Zajmiesz się tekstami, które możesz potem bez żadnych przeszkód umieścić w swoim portfolio.

2. Wybierz odpowiednią formę portfolio

Skoro teksty do prezentacji masz już wybrane, czas na określenie odpowiedniej formy.

Jak przygotować efektowne portfolio korektora? Poznaj najpopularniejsze opcje. 

 • Dysk Google – możesz wrzucić kilka-kilkanaście prac (np. w formie screenów czy plików tekstowych), stworzyć pogrupowane foldery itp. To dobra opcja dla początkujących.
 • Plik PDF – wystarczy kilka-kilkanaście stron, na których umieścisz wszystkie niezbędne elementy (w tym próbki poprawionych treści). PDF możesz stworzyć nawet w Wordzie. Dobrze sprawdzi się też Canva, która ma masę gotowych już szablonów (część bezpłatnie).
 • Portfolio online – sprawdź takie strony jak JournoPORTFOLIO czy Clippings.me. Dzięki nim stworzysz portfolio z prawdziwego zdarzenia!
 • Własna strona internetowa – to najbardziej zaawansowana forma portfolio korektora. Wygląda profesjonalnie i zapewnia właściwie nieograniczone możliwości. Wielu freelancerów do stworzenia witryny wybiera WordPressa. Na początek możesz też skorzystać z kreatora stron typu Divi (w ramach kursu Zostań korektorką otrzymasz dostęp do tego kreatora).

3. Zadbaj o prezentację swoich realizacji

Umówmy się – możesz stworzyć po prostu listę publikacji (np. w takiej formie: autor, tytuł, wydawnictwo/firma). Czy to jednak wygląda atrakcyjnie? Niekoniecznie…

Jak stworzyć portfolio korektora, aby zachęcić potencjalnych klientów do współpracy?

Pamiętaj o odpowiedniej formie graficznej! Miłe dla oka i estetyczne portfolio zachęci do tego, by się z Tobą skontaktować.

Prezentuj projekty w różnych formach.

Dobrze sprawdzą się przede wszystkim screeny z witryn internetowych czy mediów społecznościowych, a także skany wersji papierowych. Screenshoty są znacznie trwalsze niż linki – w końcu strona może zostać usunięta lub zmieniona. Przerób uzyskane grafiki w taki sposób, by podkreślić włożoną pracę (np. dorzucając do nich opis poprawek).

W przypadku arkuszy tekstowych pracuj w trybie śledzenia zmian, a w PDF-ach – dodając komentarze i notatki. Fragment tak poprawionego tekstu także możesz wrzucić w formie czytelnego screena.

Wiele korektorek, które zajmują się poprawą książek, decyduje się też na przedstawienie okładek. To również dobra i efektowna opcja. Jeśli umieszczasz grafiki na stronie internetowej, możesz też podlinkować je do podstrony z fragmentem tekstu lub większą ilością informacji. 

4. Uzupełnij portfolio o inne dodatki

Poprzednie realizacje i zakończone projekty to główny element każdego portfolio korektora. Co jeszcze umieścić w pliku lub na stronie, aby ułatwić klientom decyzję? Zadbaj o szybki i łatwy dostęp do informacji takich jak:

 • CTA i dane kontaktowe – numer telefon, adres e-mail, linki do profili w social mediach;
 • referencje i opinie poprzednich klientów;
 • lista współprac oraz klientów z nazwami i logotypami firm;
 • informacje o wykształceniu i doświadczeniu (np. studiach czy kursach, jeśli mają związek z korektą i podkręcają Twój wizerunek jako profesjonalistki);
 • dodatkowy krótki fragment o sobie.

5. Regularnie aktualizuj portfolio

Zadbaj o to, żeby co jakiś czas wymieniać niektóre treści lub dokładać nowe. Dlaczego to takie istotne?

Po pierwsze: Twoje umiejętności z czasem są przecież coraz lepsze. Nie ma więc sensu upierać się przy początkowych tekstach (chyba że to bardzo prestiżowy klient lub naprawdę świetna realizacja). Po drugie: klienci muszą widzieć, że wciąż działasz i na bieżąco realizujesz nowe zlecenia. 

Jeśli jesteś na początku swojej korektorskiej drogi, stworzenie własnego portfolio może wydawać się czarną magią. To jednak w gruncie rzeczy całkiem przyjemne i kreatywne zajęcie!

Więcej informacji na temat strategii marki osobistej i sposobów docierania do potencjalnych klientów przedstawiam w moim kursie Zostań korektorką.

Zapraszam Cię też do Klubu Korektorów, w którym uzyskasz wsparcie innych osób, które też zajmują się korektą (lub dopiero chcą zacząć).

Patrycja Bukowska