fbpx

Korekta w trudnej branży – jak znaleźć dobrego specjalistę?

IT, medycyna, TSL, marketing, finanse… To tylko niektóre branże, rządzące się swoimi prawami i wykorzystujące specjalistyczne słownictwo. Jak znaleźć korektora, który podczas wprowadzania poprawek zachowa styl i zrozumie specyfikę branży? Kogo wybrać, żeby współpraca układała się bez problemów? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, szukając korektora w trudnej branży!

Wyspecjalizowany korektor – tak czy nie?

Korektorzy często mają swoje specjalizacje. Mogą skupiać się na konkretnych rodzajach tekstów (poprawiać tylko publikacje naukowe, beletrystykę czy teksty użytkowe). Inna grupa wybiera swoją specjalizację tematycznie – wówczas zajmuje się jedynie tekstami z konkretnej dziedziny, np. medycznej, marketingowej czy finansowej.

Jeśli potrzebujesz korektora w trudnej branży, wybór osoby wyspecjalizowanej może być dobrym wyjściem. Nie musi to być kandydat, który zajmuje się wyłącznie jedną działką. Ważne jednak, aby miał w danej dziedzinie spore pojęcie. Jak to sprawdzić i na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze: doświadczenie 

Przejrzyj portfolio kandydata pod kątem treści z Twojej branży – to podstawa. Możesz też wprost poprosić go o podesłanie kilku tekstów o danej tematyce. Dzięki temu sprawdzisz, jak radzi sobie z konkretnym rodzajem języka. 

Zwróć również uwagę na inny rodzaj doświadczenia zawodowego, niekoniecznie związanego z korektą. Korektorzy często mają rozmaite historie – np. w szkole, przychodni, korporacji, urzędzie czy agencji reklamowej. Dzięki temu doskonale znają realia danej branży, stosowane słownictwo czy rodzaj klienta. To szczegóły, ale mogą okazać się bardzo pomocne podczas współpracy. 

Innym plusem jest też… doświadczenie życiowe. Przykładowo osoba mieszkająca w Hiszpanii świetnie nada się do korekty w biurze tłumaczeń, a fotograf-amator może mieć spore pojęcie o sprzęcie fotograficznym. 

Po drugie: referencje i opinie

Sprawdź, co do powiedzenia mają aktualni lub byli klienci – najlepiej firmy z podobnej branży. To mówi sporo nie tylko o jakości pracy, ale też innych cechach korektora (np. komunikatywności, elastyczności, terminowości). 

W korekcie, jak w wielu innych branżach, również funkcjonuje „instytucja polecania”. Być może Twoi koledzy po fachu korzystali już z takich usług i polecą Ci dobrego wyspecjalizowanego korektora?

Po trzecie: wykształcenie

Dlaczego ten punkt znajduje się dopiero na trzecim miejscu? Prawda jest taka, że w korekcie nie chodzi o konkretne wykształcenie. Ważne są umiejętności, np. te zdobyte podczas dobrego kursu. Część korektorów rzeczywiście kończy polonistykę. Nie zawężaj jednak poszukiwań tylko do osób, które mają właśnie taki dyplom.

Tutaj może przydać się też wykształcenie kierunkowe. Przykładowo: być może do sprawdzania treści związanych ze zdrowiem znajdziesz korektora po dietetyce, fizjoterapii czy pielęgniarstwie, a do korekty tekstów finansowych – osobę po ekonomii lub księgową. Warto czasem wyjść poza schemat i spojrzeć na kandydata w ten sposób. 

Ważne, żeby korektor znał żargon branżowy. Dzięki temu lepiej zrozumie specyfikę danego tekstu.

O tym, czym się różni żargon od gwary czy dialektu przeczytasz w artykule o odmianach polszczyzny.

W kursie Zostań korektorką są absolwentki różnych kierunków: lekarze weterynarii, inżynierowie, farmaceutki, urzędniczki, przedsiębiorcy handlowi, filolożki, architekci, prawnicy, filozofki, socjologowie, wirtualne asystentki, copywriterzy, tłumacze.

Korektor w trudnej branży – gdzie go szukać?

Jeśli nie znasz nikogo z polecenia, przejrzyj media społecznościowe. LinkedIn to kopalnia specjalistów! Być może trafisz na prawdziwą perełkę, np. przeglądając znajomych znajomych lub korzystając z wyszukiwarki. 

Wyspecjalizowani korektorzy zrzeszają się też na forach, grupach facebookowych czy na Discordzie. Dobrym sposobem jest również po prostu wyszukiwarka Google – dzięki temu uda Ci się trafić na specjalistów, którzy prowadzą własne witryny czy wizytówki. Wystarczy wpisać takie hasła jak „korekta tekstów biznesowych”.

Po co korekta w trudnej branży? 4 najważniejsze korzyści 

Już wiesz, jak znaleźć wyspecjalizowanego korektora. Tylko… Dlaczego w ogóle warto? Bezbłędne i zrozumiałe treści pomogą Ci:

  • zyskać lub podtrzymać miano eksperta w swojej dziedzinie;
  • uniknąć wpadek wizerunkowych;
  • zwiększyć skuteczność komunikatów wewnętrznych i zewnętrznych;
  • rozwijać firmę i wdrażać nowe pomysły.

Warto sprawdzać wszystkie teksty: od postów w social mediach, przez maile do kontrahentów, aż po poradniki, e-booki czy oferty handlowe. Jeśli działasz w biznesie, marketingu, IT, medycynie, TSL, finansach lub innej trudnej branży – doświadczony korektor to nieoceniona pomoc wizerunkowa!

Patrycja Bukowska