Jak znaleźć dobrego korektora

Dobry korektor wzniesie Twój tekst na zupełnie inny poziom. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto zatrudnić dobrego korektora.

Masz już tekst. I co dalej? Teraz marzysz tylko o tym, by wreszcie Twoja publikacja ujrzała światło dzienne. Ale czy efekty Cię zadowalają? Gdy opadną pierwsze emocje, nagle uświadamiasz sobie, że to wcale nie koniec pracy. Tekst trzeba zredagować, opracować graficznie, złożyć, zrobić korektę. Musisz także wypromować swoją publikację. Mając w pamięci to, z jakim wysiłkiem wiązało się pisanie, pewnie nie masz sił na poprawianie błędów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że znasz swój tekst niemalże na pamięć i trudno Ci stwierdzić, czy nie ma w nim skrótów myślowych lub innych usterek. Jak sobie z tym poradzić?

Znajdź korektora!

Taka współpraca będzie z całą pewnością owocna dla Twojego biznesu. Pod warunkiem jednak, że znajdziesz dobrego korektora.

Pewnie zastanawiasz się teraz nad tym, jak znaleźć dobrego korektora.

Oddelegowując poprawianie tekstów profesjonaliście, wiele zyskasz. Nie znam zbyt wielu przedsiębiorców czy specjalistów, którzy lubią samodzielnie poprawiać artykuły blogowe, materiały reklamowe, treści na strony internetowe, nie mówiąc już o poradnikach czy książkach. Za to znam wielu korektorów i redaktorów, którzy robią to z przyjemnością i lekkością, a efekt ich pracy jest po prostu znakomity.

Jak znaleźć dobrego korektora
Jak znaleźć dobrego korektora

Jakie korzyści płyną ze zlecenia korekty profesjonaliście?

Dlaczego Twoja firma powinna zatrudnić dobrego korektora? Decyzja ta może okazać się świetną inwestycją w PR marki, a także procentować w postaci efektywniejszej sprzedaży.

Oszczędność czasu

Przede wszystkim oszczędzasz mnóstwo czasu, który możesz przeznaczyć na inne obowiązki lub na odpoczynek. Już samo napisanie tekstu było wystarczająco czasochłonne. Masz świadomość, że warto poprawić go przed publikacją, ale nie masz czasu, by się za to zabrać i wciąż szukasz wymówek. Przecież to nie jest jedyny Twój obowiązek. Masz na pewno jeszcze inne zajęcia w domu, w pracy czy na uczelni. Wygospodarowanie kilku dni na dokładne poprawienie własnego tekstu może okazać się bardzo trudne.

Mniej stresu

Autor zazwyczaj nie dostrzega swoich błędów, nie ma dostępu do aktualnych słowników, nie śledzi zmian, jakie zachodzą w języku, nie ma do siebie zaufania w kwestii poprawności. A hejterzy tylko na to czekają. Wytykanie literówek potrafi zepsuć autorom cały tydzień.

Oddając tekst w ręce korektora, odbierasz hejterom powód do krytyki. Możesz spać spokojnie – Twoje teksty będą w dobrych rękach.

Profesjonalny wizerunek

Korekta jest przede wszystkim inwestycją w Twój wizerunek. Dobrze napisany tekst przyciąga czytelników i klientów. Błędy rozpraszają, powodują, że autor nie jest postrzegany jako profesjonalista.

Nie tylko treść buduje Twoją markę. Ważna jest także poprawność językowa. Żaden autor nie chce, by czytelnik był zdegustowany liczbą błędów.

Gdy zlecisz korektę, możesz publikować znakomite treści, które pozwolą Ci wygenerować większe zyski w Twoim sklepie czy na stronie internetowej, a Twoje książki będą polecane.

Dobry korektor służy Ci nie tylko świetnym warsztatem i umiejętnością sprawnego przekazywania często zawiłych kwestii w prostych i jasnych komunikatach. Dobry korektor to przede wszystkim doświadczony specjalista, który może służyć radą Twojej marce pod względem wizerunkowym, a także przeprowadzić Cię przez cały proces wydawniczy.

Pamiętaj, że doświadczony korektor pracował do tej pory z wieloma markami i firmami – nierzadko również z przedsiębiorstwami działającymi w Twojej branży. Dlatego też tym bardziej warto skorzystać z jego wiedzy. Przed zatrudnieniem korektora sprawdź jego portfolio!

Mam nadzieję, że nie muszę Cię dłużej przekonywać do tego, że opłaca się zlecić korektę profesjonaliście.

Pozostaje pytanie, kogo wybrać.

jak znaleźć dobrego korektora
Jak znaleźć dobrego korektora

Jak znaleźć dobrego korektora?

Na rynku jest wielu korektorów, z którymi możesz nawiązać współpracę. Jak wybrać tego właściwego spośród setek osób działających w branży?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jakiego korektora szukasz. Wiedząc, kogo szukasz, zdecydowanie łatwiej będzie Ci go znaleźć, prawda?

Specjalizacja korektora

Przede wszystkim szukaj korektora, którego specjalizacja pokrywa się z tematyką Twojego tekstu. Dowiedz się, jakie teksty poprawia.

Zależy Ci na tym, by dobrze zredagował Twoją powieść? W takim razie wybierz takiego, który ma w swoim portfolio beletrystykę. A może chcesz, by poprawił teksty reklamowe? Wybierz osobę, który ma takie zlecenia w swoim dorobku. Szczególnie ważne jest to w sytuacji, gdy pracujesz w trudnej branży.

Jeśli specjalizuje się w beletrystyce lub poprawia wszelkiego rodzaju teksty, niekoniecznie poradzi sobie z książką ekspercką.

Doświadczenie

Doświadczony korektor zadba o to, by tekst był jak najlepszy. Nie zmienia dobrego na dobre, nie sprawia problemów podczas współpracy.

Doświadczony korektor nie tylko dostarczy Ci profesjonalnie poprawiony tekst, lecz także będzie służył Ci radą i pomocą podczas planowania procesu wydawniczego lub publikacji w internecie.

Jak poznać, czy masz do czynienia z doświadczonym korektorem? Wskaźników jest kilka.

Komunikacja

Czy korektor komunikuje się z Tobą we właściwy sposób – nie popełnia błędów językowych i dba o swój wizerunek? Bo jeżeli w swojej ofercie ma błędy, to nie oczekuj, że lepiej zadba o Twój tekst.

Portfolio

Nie zawsze korektor może się pochwalić swoim portfolio. Czasem obejmuje go klauzula poufności, czasem teksty nie są ogólnodostępne. Najepszym rozwiązaniem jest wysłanie 2–3 stron do próbnej korekty. Pozwoli Ci to sprawnie zweryfikować zleceniobiorcę – zarówno jego jakość, jak i terminowość.

Czy płacić za próbne teksty? W branży przyjęło się, że próbki są darmowe. Ale nie każdy korektor da Ci taką możliwość. Pamiętaj, że wykorzystujesz cudzy czas. Nowego fryzjera też sprawdzasz, korzystając odpłatnie z jego usług. Dopiero po wykonanej usłudze określasz, czy było warto. Nie spotkałam się z tym, żeby fryzjer strzygł kogoś „na próbę” i za wpis do portfolio.

Referencje

Społeczny dowód słuszności jest jednym z silniejszych motywatorów zakupowych – również w sektorze usług. Referencje uwiarygadniają korektora. Dlatego też zwróć uwagę, kto i jak poleca osobę, z którą chcesz nawiązać współpracę.

Koszty

Podpowiem Ci, kiedy powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Uważaj na skrajne ceny – zarówno te zbyt niskie, jak i zbyt wysokie.

Bardzo niska cena może oznaczać, że masz do czynienia z niedoświadczonym korektorem, który niską ceną rekompensuje zleceniodawcom brak doświadczenia.

Zbyt wysoka cena z kolei może świadczyć o tym, że korektor nie zna realiów rynkowych. Prawdopodobnie jakość jego pracy nie odbiega aż tak bardzo od jakości usług innych doświadczonych korektorów. Wiadomo, że doświadczony korektor policzy więcej za wykonanie swoich usług, ale będziesz mieć też pewność, że tekst zostanie dobrze poprawiony.

Może też być tak, że oferta różni się zakresem wykonywanych zadań. Jeśli chcesz porównywać cenniki, dowiedz się dokładnie, co zawiera dana usługa.

Termin

Zbyt krótki termin realizacji może oznaczać dwie rzeczy:

  • Korektor nie ma zleceń i może zacząć pracę od ręki. Brak zleceń może być zastanawiający.
  • Korektor ma zespół lub prowadzi agencję. To rozwiązanie może Ci przynieść wiele korzyści. Zazwyczaj Twoim tekstem zajmie się osoba najlepiej przygotowana merytorycznie. W razie gdyby korektor się rozchorował lub coś pilnego mu wypadło, inna osoba z zespołu przejmie jego zlecenie.

Zbyt długi termin realizacji oznacza, że korektor jest wzięty i ma wielu klientów. Czasem warto poczekać trochę dłużej i dostać dobrze poprawiony tekst, niż pospieszać korektora i później zlecać korektę jeszcze raz, bo ktoś sobie nie poradził z pracą pod presją czasu.

Forma rozliczenia

Nie ma co ukrywać. Forma rozliczenia ma kluczowe znaczenie dla Twojej wygody i opłacalności zatrudnienia korektora. Większość przedsiębiorców szuka osób, którzy rozliczają się za pomocą faktury. Dzięki temu mogą sobie sprawnie wrzucić taką usługę w koszty.

Wielu freelancerów prowadzi działalność nierejestrowaną rozlicza się na podstawie umowy cywilnej. Wówczas masz dwie możliwości – albo zatrudnić korektora, który ma działalność, albo rozliczać się z korektorem bez działalności, na przykład za pośrednictwem portalu Useme.

Umowa

Dochodzimy do ostatniego etapu instrukcji – do umowy. Ma ona ogromne znaczenie. Pamiętaj, że umowy są na złe czasy i z taką też myślą podpisuj umowę z korektorem.

Zastanawiasz się, czy korektor potrzebuje umowy? Przeczytaj artykuł, w którym opowiadam historię o współpracy z nieuczciwym wydawcą. Popełniłam poważny błąd. Ty możesz go uniknąć.

W umowie określ termin dostarczenia tekstu, termin na zgłoszenie uwag oraz na wprowadzenie poprawek przez korektora. Ustal precyzyjnie zakres współpracy.

Często zdarza mi się podpisywać NDA, czyli umowę o zachowaniu poufności. Jest to całkowicie zrozumiałe i korektor nie powinien kręcić nosem, jeśli zaproponujesz mu podpisanie takiej umowy.

To są najważniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, gdy szukasz korektora. Pozostaje pytanie, gdzie go znaleźć.

Gdzie znaleźć dobrego korektora?

Możesz go znaleźć w wyszukiwarce internetowej (wpisując na przykład frazę korekta tekstów dla biznesu). Dowiedz się, jakie teksty poprawia.

Korektorów możesz też szukać w grupach korektorskich na Facebooku lub na Discordzie (na przykład Zapanuj nad słowami – grupa wsparcia dla osób pracujących ze słowami), a także w różnych grupach biznesowych.

Najlepszą metodą jest jednak polecenie. Popytaj wśród znajomych – może współpracują już z korektorem. Oszczędzisz sobie wtedy eksperymentów na własnych tekstach.

Mam nadzieję, że już wiesz, jak znaleźć dobrego korektora i na co zwrócić uwagę, nawiązując z nim współpracę.

Patrycja Bukowska