fbpx

Praca korektora dla początkujących – jak i gdzie szukać klientów

Postanowione – chcesz być korektorką. Masz umiejętności, wiedzę, pasję. Tylko klientów na razie brak. Byłam w tym miejscu i mam dla Ciebie kilka wskazówek. Gdzie szukać pracy dla korektora początkującego (i nie tylko)? Poznaj 7 miejsc, w których wysoka jakość tekstów jest naprawdę kluczowa!

Korektor potrzebny od zaraz – dlaczego ten zawód jest tak ważny?

Na początek trzeba powiedzieć jedno: jeśli chcesz zostać korektorką, musisz znać wartość tego zawodu. Powinnaś wiedzieć, że oferujesz klientom realne korzyści i że Twoja praca naprawdę odmieni oblicze ich biznesu.

Nie przepraszaj za to, że się odzywasz. Komunikuj jasno, że dzięki Tobie firma zadba o profesjonalny wizerunek (uniknie błędów językowych, a więc i kompromitujących wpadek), a także zwiększy skuteczność i czytelność swoich komunikatów.

Gdzie może pracować korektor?

Istnieją takie miejsca, w których bez korektora ani rusz. Mowa oczywiście o wydawnictwach, bo przecież książka naszpikowana błędami zbierze fatalne recenzje. Ale to nie jest jedyna opcja. Miejsc, w których może pracować korektor, jest naprawdę wiele!

Wydawnictwa

„Korekta tekstów” i „wydawnictwo” to nieodłączna para. Według opracowania Ile jest wydawnictw w Polsce w 2021 r. działało niemal 13 tys. firm z kodem PKD 58 (czyli Wydawanie książek i periodyków oraz pozostała działalność wydawnicza, z wyłączeniem w zakresie oprogramowania).

Pracy jest zatem sporo, a na korektę czekają nie tylko książki, lecz także czasopisma, dokumenty, planszówki, materiały reklamowe, komiksy. Nie od razu Kraków zbudowano i niekoniecznie będziesz poprawiać książki poczytnych autorów, takich jak Remigiusz Mróz czy Katarzyna Bonda. Zresztą nie każdy korektor lubi zawodowo czytać beletrystykę.

Domy prasowe

Szczególnym rodzajem wydawnictw są domy prasowe – publikują one wiele czasopism, często internetowych. Nierzadko zajmują się też sporymi stronami internetowymi z milionami użytkowników miesięcznie.

Współpraca z taką redakcją ma więc zazwyczaj charakter ciągły, a wśród poprawianych treści znajdziesz m.in. newsy, artykuły blogowe i informacyjne czy reportaże.

Agencje marketingowe i SEO

Content to podstawa współczesnego marketingu. Agencje tworzą i publikują tysiące tekstów miesięcznie, obsługują m.in. blogi czy media społecznościowe dużych marek.

W trakcie współpracy z agencją marketingową czeka Cię contentowy rollercoaster: artykuły blogowe, treści na strony internetowe, posty w social mediach, teksty reklam, oferty i mailingi oraz wiele, wiele więcej. W trakcie pracy jako korektor w agencji nigdy nie będziesz się nudzić!

Duże korporacje

Korporacje nie mogą sobie pozwolić na błędy! Większość z nich ma własne działy marketingu, które tworzą content – korektor pracuje w nich na etat lub współpracuje jako freelancer. Korekta obejmuje przede wszystkim treści marketingowe i sprzedażowe, a często też dokumenty i oferty.

Biura tłumaczeń

Gdzie jeszcze czeka na Ciebie praca? Korektor tekstów bez wątpienia przydaje się w biurze tłumaczeń, gdzie na język polski przekłada się treści niemal ze wszystkich branż. Tekst, który wychodzi spod klawiatury tłumacza, często wymaga porządnego wygładzenia.

Instytucje publiczne

Urzędy, muzea, biblioteki, domy kultury – to wybrane instytucje, w których na co dzień tworzy się teksty. Publikują nie tylko na stronach internetowych czy w mediach społecznościowych. Korektor przydaje się przede wszystkim do poprawy różnego typu dokumentów czy materiałów do różnych kampanii.

Self-publishing

„Business Insider” podaje, że w USA co trzeci e-book jest wydawany w formie self-publishingu. Także w Polsce to widoczny trend, a autorzy potrzebują wsparcia doskonałych specjalistów – w tym korektorów. Dziś w ten sposób wydają swoje książki nie tylko influencerzy, lecz także pisarze (którzy do tej pory współpracowali z oficynami wydawniczymi). Od maja 2023 roku Empik wprowadził nową usługę Empik Selfpublishing. Na platformie można opublikować swoją książkę, zlecić redakcję, korektę, skład. Od czerwca 2023 roku jestem oficjalnym partnerem Empiku.

Praca korektora dla początkujących – 3 wskazówki

Już wiesz, gdzie czeka praca korektora – dla początkujących i tych bardziej doświadczonych. Jeśli zdobycie nowych klientów wydaje Ci się czarną magią, mam dla Ciebie jeszcze kilka dodatkowych wskazówek.

1. Przygotuj portfolio

To Twoja przepustka i klucz do serca potencjalnych klientów – dzięki portfolio pokażesz próbkę umiejętności i dasz się poznać jako korektorka, która naprawdę zna się na rzeczy.

A jeśli nie masz jeszcze żadnego doświadczenia – zerknij na punkt 3. Czasami wydawnictwo lub inna firma może poprosić Cię też o wykonanie zadania rekrutacyjnego, aby sprawdzić Twoje umiejętności w praktyce.

2. Wyjdź z inicjatywą

Nie ukrywaj się. Niech inni Cię zobaczą, a gdy zamkną drzwi – wchodź oknem. Czyli zgłaszaj się nawet bez chwili zastanowienia! Nie czekaj, aż pojawi się ogłoszenie o pracę, bo… niekoniecznie się pojawi. To jedna z tych branż, w których Twoja inicjatywa jest kluczowa.

3. Zaufaj mocy poleceń

LinkedIn, Instagram czy Facebook to doskonałe miejsca na poszukiwanie klientów… chociażby wśród własnych znajomych. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że kolega z podstawówki jest dyrektorem działu marketingu, a znajoma ze studiów jest tłumaczką i właśnie szuka korektora.

Często okazuje się, że takie osoby potrzebują wsparcia np. w poprawieniu treści na stronę czy postów w mediach społecznościowych, ofert, prac dyplomowych, książek.

Głowa do góry i nie zastanawiaj się dłużej – mnóstwo firm nawet nie wie, że potrzebuje właśnie Ciebie!

Sporo na temat szukania klientów i pracy jako korektor tekstów dowiesz się też z mojego kursu Zostań korektorką. Czeka na Ciebie cały moduł, w którym pokażę Ci, jak znaleźć klientów i odpowiednio z nimi rozmawiać. Z pakietem Premium i Mentoring możesz odbyć też praktyki, których efekty umieścisz później w portfolio.

Patrycja Bukowska