#5 Wady i zalety self-publishingu: o czym warto pamiętać na starcie?

Poznaj największe wady i zalety self-publishingu. Przekonasz się, że sprawa wcale nie jest tak prosta i jednoznaczna, jak się wydaje.

self-publishing wady i zalety

Jeszcze do niedawna wydanie własnej książki było możliwe tylko dzięki współpracy z tradycyjnym wydawnictwem. Od kilkunastu lat rynek oferuje pisarzom więcej możliwości, np. w postaci self-publishingu. Oba modele znacznie różnią się między sobą, każdy z nich ma wady i zalety. W tym artykule opowiadam o różnych aspektach self-publishingu. Podzieliłam je na kilka grup tematycznych, aby ułatwić Ci analizę.

Wydatki i zarobki

Dla części autorów to kluczowy aspekt, który przemawia za wyborem self-publishingu. Jak to jednak wygląda w praktyce? Czy rzeczywiście bez pomocy wydawnictwa można więcej zarobić? Jak zwykle odpowiedź brzmi – to zależy.

Zaleta self-publishingu: zarabiasz więcej za egzemplarz

Oczywiście wydawnictwo pokrywa koszt produkcji książki, ale proponuje autorom ok. 5–10% ceny okładkowej. Jeśli natomiast samodzielnie wydasz książkę, cały zysk idzie dla Ciebie. Musisz jednak na początku zainwestować. Nie trzeba być matematycznym geniuszem, aby zauważyć różnicę. 

Jeśli masz stałe grono odbiorców, Twoja książka to wartościowa innowacja lub po prostu świetnie radzisz sobie z marketingiem, zarobki mogą być kolosalne. Udowodnił to znany w środowisku przykład – Michał Szafrański na swojej książce Finansowy Ninja wypracował zysk 880 tys. zł. 

Wada self-publishingu: wydajesz i inwestujesz na starcie

W self-publishingu wszystko robisz samodzielnie – a właściwie zlecasz zadania podwykonawcom. Aby w ogóle zacząć, musisz mieć pewne fundusze. Nie powiem Ci dokładnie, ile pieniędzy trzeba odłożyć, bo to naprawdę indywidualna kwestia. Na starcie musisz uwzględnić koszty poszczególnych usług. Będą to przede wszystkim:

  • redakcja, korekta, skład;
  • projekt okładki i innych grafik;
  • druk (jeśli to książka papierowa);
  • marketing, promocja;
  • dystrybucja (np. własna strona czy współpraca z księgarniami).

W niektórych przypadkach inwestycja szybko się zwraca. To nie zmienia jednak faktu, że te pieniądze trzeba mieć przed wydaniem książki. 

Kontrola nad publikacją

Self-publishing to rozwiązanie dla osób, które lubią mieć kontrolę i samodzielnie decydować o wszystkich aspektach książki. Ale, jak wiemy ze Spider-Mana: Z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność

Zaleta self-publishingu: to Ty decydujesz o wyglądzie i zawartości książki

Wszystko wygląda dokładnie tak, jak chcesz. Pracujesz z grafikiem nad okładką i rzeczywiście masz wybór, a zespół redakcyjny wprowadza tylko konieczne poprawki (nie zmienia Twojego stylu i całej fabuły).

Gdy współpracujesz z wydawnictwem, sporo rzeczy zostanie Ci narzuconych (szczególnie jeśli jesteś początkującym autorem). Musisz pogodzić się z tym, że podczas całego procesu wiele razy pójdziesz na kompromis.

Pamiętaj również o innej ogromnej zalecie self-publishingu – możesz wydać to, co chcesz. Wydawnictwa często odrzucają nawet obiecujące pozycje na przykład z powodu innego planu publikacji na dany rok. 

Wada self-publishingu: samodzielnie szukasz podwykonawców

Wydawnictwa mają swoje zespoły redakcyjne oraz innych podwykonawców, którym ufają. Niczym się więc nie przejmujesz i zwykle możesz liczyć na to, że prace zostaną wykonane dobrze.

Self-publishing wymaga od Ciebie znalezienia podwykonawców, dopilnowania umów, terminów i jakości wykonanej pracy. Umówmy się jednak – jeśli wybierzesz doświadczony zespół, z którym doskonale Ci się pracuje, wada zmieni się w zaletę. Wszystko zależy więc od tego, czy rzeczywiście lubisz i chcesz mieć pełną kontrolę. 

Marketing

Nawet najlepsza książka nie sprzeda się bez dobrego marketingu. Przemyśl więc etap promocji jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Zaleta self-publishingu: masz wpływ na sposób promocji

Social media, spotkania autorskie, współpraca z booktuberami, a może wielki billboard w centrum miasta? Gdy działasz w formie self-publishingu, promujesz się tak, jak chcesz. Jeśli masz zaangażowaną grupę odbiorców lub doskonały marketingowo pomysł – Twoja książka szybko wypłynie na powierzchnię. I to na Twoich zasadach.

Wada self-publishingu: rezygnujesz z gotowych kanałów marketingowych wydawcy

Wydawcy często mają wypracowane konkretne ścieżki promocji. Dysponują również różnymi rozwiniętymi kanałami. Współpracują ponadto z wielkimi sieciami dystrybucyjnymi.

Może się jednak zdarzyć, że Twoja książka (np. ze względu na małe doświadczenie czy tematykę) wcale nie uzyska maksymalnego możliwego wsparcia. Co to oznacza dla Ciebie? Aby sprzedać książkę, i tak będziesz samodzielnie promować swoje „dziecko”. A jednocześnie zarobisz znacznie mniej. 

Czy wiesz, że…

Niedawno w Polsce zaczęła działać platforma Empik Selfpublishing, której jestem partnerem? Łączy zalety samodzielnego publikowania (m.in. wpływ na kształt książki) z dostępem do wsparcia dystrybucyjnego.

Prestiż i odbiór książki

Niektórym wcale aż tak nie zależy na zarobkach – bardziej skupiają się na tym, kto zostanie ich odbiorcą. To również dobra droga, w końcu każdy ma swoje motywacje. Jakie są wady i zalety self-publishingu w tym przypadku?

Zaleta self-publishingu: trafiasz bezpośrednio do swojej grupy docelowej

Jeśli wybierasz self-publishing, poprzez m.in. działania promocyjne możesz trafić do konkretnej grupy.

Nie bez powodu z samodzielnego publikowania korzystają często eksperci czy influencerzy, którzy mają zaangażowane grono odbiorców. To powoduje, że możesz zyskać poczucie realnego wpływu na konkretną grupę ludzi. 

Wada self-publishingu: w pewnych kręgach książka może mieć niższą wiarygodność

Czasami samodzielnie wydane książki cieszą się mniejszą renomą niż te, które powstały we współpracy z wydawnictwem. Na szczęście, wraz z coraz większą liczbą doskonałych książek powstałych w formie self-publishingu, to podejście się zmienia. Wydawcom nie pomaga też niska jakość niektórych publikacji wypuszczanych spod ich skrzydeł.

Satysfakcja z pracy

Lubisz wyzwania? Wydanie książki w formie self-publishingu na pewno jest jednym z nich. Wiąże się z ogromną satysfakcją, ale też sporym stresem…

Zaleta self-publishingu: masz większą satysfakcję po wydaniu

Uczucie, kiedy pierwszy raz trzymasz wydrukowany egzemplarz książki lub e-booka na czytniku? Bezcenne. Na co dzień rozmawiam z wieloma autorami i ten rodzaj satysfakcji naprawdę nie może równać się z żadnym innym – szczególnie dla osób, które uwielbiają mieć kontrolę nad każdym procesem.

Wada self-publishingu: narażasz się na szybsze wypalenie i większy stres

Trzeba powiedzieć to sobie jasno – proces self-publishingu może być naprawdę stresujący. Te wszystkie decyzje do podjęcia, terminy, umowy, współprace… Jeśli zależy Ci na spokoju i jak najmniejszym stopniu stresu, samopublikowanie może być dla Ciebie mocno wyczerpujące.

Self-publishing czy wydawnictwo – co wybrać? 

Publikacja książki w formie self-publishingu ma bez wątpienia wiele zalet. Wystarczy wymienić choćby możliwość wydania dowolnej książki (recenzent na pewno jej nie odrzuci), pełną swobodę i kontrolę oraz większy zysk z każdego egzemplarza. Jednocześnie konieczność zajęcia się całym procesem od A do Z może być dla niektórych przytłaczająca.

Czy warto? Decyzja należy do Ciebie. Ale jedno jest pewne – satysfakcja z samodzielnego wydania książki jest ogromna. Coś o tym wiem, bo na swojej drodze spotkałam wielu autorów, którym pomogłam przejść ten proces.

Cykl Self-publishing krok po kroku

W cyklu #self-publishing krok po kroku przedstawiam proces samodzielnego wydawania książki i omawiam najważniejsze etapy:

Wyjaśniam, na czym polega self-publishing, opowiadam o moich współpracach z autorami, pokazuję wady i zalety tego modelu oraz omawiam koszty wydania książki.

Zajrzyj do kategorii: Self-publishing

Patrycja Bukowska