#11 Self-publishing – jak wypromować książkę? Praktyczna lista działań marketingowych dla autorów

Jak wypromować książkę? Mam dla Ciebie listę najczęściej stosowanych działań marketingowych. Znajdziesz na niej różnorodne pomysły na promocję swojej książki – dopasuj je do swoich potrzeb i możliwości!

Zastanawiasz się, jak wypromować książkę? W tym artykule poznasz sposoby polecane przez marketingowców i stosowane przez moich klientów.

Self-publishing zapewnia autorom dużą swobodę podczas każdego etapu procesu wydawniczego – także w trakcie promocji książki. To jednocześnie ogromna zaleta (wpływ na budowanie marki osobistej i wybór rodzaju działań marketingowych) oraz możliwa wada (samodzielne poszukiwanie najskuteczniejszych sposobów).

1. Strona internetowa 

Własna strona internetowa wymaga trochę pracy, ale jest nieodzownym pomocnikiem podczas promocji i sprzedaży książki, a także służy rozwijaniu marki autora.

Pomaga również dotrzeć do zupełnie nowych odbiorców – dzięki optymalizacji pod wyszukiwarki (SEO). W uproszczeniu chodzi o to, żeby po wpisaniu w okno wyszukiwarki konkretnych fraz kluczowych – np. „ciekawa książka kryminalna” czy „bajki dla dzieci” – w wynikach pojawiła się właśnie Twoja strona (najlepiej na pierwszej stronie).

2. Landing page

Dobrą opcją jest też tak zwana strona lądowania (z ang. landing page). To pojedyncza strona, na której autor zachęca czytelników zazwyczaj do zakupu książki.

3. Newsletter 

Regularne wysyłanie newslettera jest znakomitym sposobem na stworzenie z odbiorcami więzi i zdobycia ich zaufania. W takich wiadomościach warto raz na jakiś czas przypomnieć o książce podzielić się recenzją. Zapis może odbywać się na stronie internetowej lub landing page’u. 

Ważna wskazówka! Zawsze pamiętaj o odpowiednich zgodach marketingowych (RODO).

4. Posty w mediach społecznościowych

Bez social mediów ani rusz! Dobierz kanał do swojej grupy docelowej i działaj aktywnie. Do wyboru masz różne formy (wideo, zdjęcia, teksty, grafiki, podcasty) i platformy, takie jak:

  • TikTok;
  • Instagram;
  • Facebook;
  • YouTube;
  • LinkedIn
  • X (dawniej Twitter).

Jeśli książka jest skierowana do klienta B2B, doskonale sprawdzi się LinkedIn. Jeżeli to powieść young adult – bez TikToka się nie obędzie. A gdy publikacja to rady na temat prowadzenia ogrodu na emeryturze, przyda się Facebook – aktywnie używany wśród osób 50+.

Ważna wskazówka! Jeśli sprzedajesz w social mediach, stajesz się influencerem. Jakakolwiek reklama własnych książek to autopromocja, którą trzeba odpowiednio oznaczyć. Zobacz rekomendacje UOKiK.

5. Grupy społecznościowe

Grupy na Facebooku oraz serwery na Discordzie cieszą się ogromną popularnością – zrzeszają aktywne społeczności zebrane wokół danego tematu. Wcale nie musisz jednak tworzyć grupy „Najlepsza książka świata”. 

Pomyśl, z czym jest związana Twoja publikacja i co może zainteresować odbiorców (np. uprawa ogrodu, książki kryminalne), a później stwórz specjalne miejsce w sieci skupione wokół tego tematu.

6. Współpraca z influencerami i patronaty

Bookok, bookstagram, booktube… Nazwa zależy od rodzaju mediów społecznościowych, ale chodzi o to samo zjawisko – książkowych influencerów, którzy dzielą się swoimi rekomendacjami ze swoimi obserwatorami. 

Inna opcja na promocję książki to patronat medialny, który również może dotyczyć influencera lub innej postaci związanej z danym tematem (może to być np. właścicielka firmy z branży).

7. Platformy e-commerce

Jeśli Twoja książka jest już wydana, warto zainteresować się umieszczeniem jej w takich miejscach jak Empik, Allegro, Amazon czy OLX. Odpowiedni opis i tytuł pomogą Ci przyciągnąć nowych klientów (np. poszukiwaczy prezentów świątecznych dla najbliższych).

Chcesz poznać sposoby na sprzedaż swojej książki? Przeczytaj artykuł: #10 Self-publishing: jak sprzedawać książki? 5 najpopularniejszych możliwości

8. Płatne kampanie reklamowe

Jak promować książkę w internecie? Kolejnym sposobem są płatne kampanie reklamowe – np. Google Ads lub Facebook Ads. Platforma wyświetla Twoje reklamy w ramach ustalonego budżetu.

Przykładowo (w uproszczeniu): w przypadku Google Ads możesz ustawić frazy kluczowe dla reklamy (np. bajki dla dzieci). Gdy te słowa zostaną wpisane w pasek wyszukiwarki, Twoja reklama pojawi się nad lub pomiędzy wynikami organicznymi.

9. Organizacja wydarzeń

Jeśli jesteś osobą kreatywną możesz zorganizować wydarzenie związane ze swoją książką. Może to być konkurs dla czytelników, może być akcja edukacyjna. Możliwości jest naprawdę wiele. Zobacz, jak wypromowała swoją książkę jedna z moich klientek:

10. Artykuły sponsorowane

Wielu autorów decyduje się na wykupienie artykułów sponsorowanych – zarówno na stronach związanych z książkami i kulturą, jak i w portalach tematycznych (np. marketingowych, ogrodniczych, sportowych). Dzięki temu łatwiej trafić do osób, które aktywnie szukają nowych pozycji do przeczytania.

11. Spotkania autorskie, targi książki

Chociaż większość promocji książki odbywa się w internecie, rozmowy twarzą w twarz wciąż mogą przynieść sporo korzyści. Ciekawym rozwiązaniem są zarówno ogromne targi książki, jak i niewielkie spotkania z czytelnikami, np. w miejskiej bibliotece. Wiele instytucji kultury chętnie organizuje takie wydarzenia!

12. Portale i aplikacje czytelnicze

Znasz na pewno: Lubimy Czytać, Goodreads, NaKanapie, Granice, Biblionetka… To tylko niektóre społeczności czytelnicze. Warto dodać tam wizytówkę swojej książki. Dzięki temu masz szansę dotrzeć do nowych czytelników, a potem zebrać recenzje – które mogą być znakomitą rekomendacją dla osób, które szukają odpowiedniej dla siebie książki.

Kiedy wypromować książkę?

Chociaż temat promocji książki pojawia się pod koniec cyklu o self-publishingu, czasami to właśnie od marketingu warto zacząć swoją pracę (lub chociaż prowadzić działania równolegle do pisania). Dlaczego? Wtedy znacznie łatwiej zbudować społeczność i podkręcić zainteresowanie. Możesz się dzielić w mediach społecznościowych swoimi przemyśleniami, a nawet pytać przyszłych czytelników o ich preferencje.

Nieco ułatwioną sprawę mają ci autorzy, wokół których istnieje już jakaś społeczność, np. eksperci prężnie działający w social mediach. 
Jedno jest pewne – nie zostawiaj promocji swojej książki na ostatnią chwilę! Jak najszybciej przemyśl to, w jaki sposób chcesz dotrzeć do odbiorców. Bo przecież Twoja książka jest świetna i naprawdę zasługuje na to, by również inni mieli szansę się o niej dowiedzieć. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi wiesz już, jak wypromować książkę.

Cykl Self-publishing krok po kroku

W cyklu #self-publishing krok po kroku przedstawiam proces samodzielnego wydawania książki i omawiam najważniejsze etapy:

Wyjaśniam, na czym polega self-publishing, opowiadam o moich współpracach z autorami, pokazuję wady i zalety tego modelu oraz omawiam koszty wydania książki.

Zajrzyj do kategorii: Self-publishing

Patrycja Bukowska