#7 Self-publishing: koszty. Ile zapłacisz za samodzielne wydanie książki?

Czas na kolejną część cyklu o samodzielnym wydawaniu książek. W tym artykule omawiam temat, który wywołuje wiele emocji — koszty self-publishingu.

ile kosztuje self-publishing

Chociaż w tym przypadku sky is the limit, można podać przybliżone koszty self-publishingu. Ceny zmieniają się jednak dynamicznie i są zależne od wielu czynników (np. od tego, czy zlecisz druk książki, czy zdecydujesz się tylko na e-book). W artykule przedstawiam więc średnie przybliżone stawki. Sprawdź, ile kosztuje samodzielne wydanie książki!

Co się składa na koszty self-publishingu i od czego zależy ostateczna kwota?

Michał Szafrański na swoim blogu przedstawił dokładny wykaz wszystkich kosztów związanych z wydaniem książki Finansowy ninja. Do 30 listopada 2016 r. zapłacił łącznie 429 232 zł brutto. Równie imponujący był także przychód: 1,653 mln zł brutto. 

Mało kto jednak wydaje książki na taką skalę. Rzeczywiste koszty samodzielnego wydania są więc zwykle dużo niższe. Ostateczna kwota zależy przede wszystkim od takich czynników, jak:

 • format publikacji (papier, e-book lub oba);
 • liczba stron i planowanych egzemplarzy;
 • tematyka i branża;
 • liczba ilustracji, grafik, przypisów i innych dodatkowych elementów;
 • parametry druku (np. rodzaj papieru i okładki);
 • planowane działania marketingowe (np. strona internetowa, reklamy);
 • obsługa pakowania i wysyłki;
 • obsługa płatności i księgowość;
 • konsultacje prawne, umowa.

W przypadku wielu usług ceny zwykle podaje się za stronę znormalizowanego maszynopisu (1800 znaków ze spacjami – zzs) lub arkusz wydawniczy (40 000 zzs). Sposób liczenia zależy zwykle od tego, jak długa jest publikacja.

Pamiętaj! Self-publishing daje Ci pełną dowolność dotyczącą współpracy. Możesz więc wybrać podwykonawców i drukarnię, a część procesów (np. magazynowanie, pakowanie i wysyłkę) wykonać na własną rękę. Nigdy nie oszczędzaj jednak na jakości – każdy błąd może Cię słono kosztować i zmniejszyć zainteresowanie książką wśród czytelników.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, co Cię czeka krok po kroku? Przeczytaj artykuł: Jak wygląda proces wydawniczy?

Ile kosztuje redakcja tekstu?

Redakcja tekstu, czyli pierwsze czytanie, pozwala wyeliminować większość błędów językowych (np. ortograficznych, stylistycznych, interpunkcyjnych), merytorycznych i logicznych.

Cena redakcji zależy m.in. od poziomu skomplikowania, tematyki, objętości oraz stanu tekstu (w tym stylu autora i liczby błędów widocznych już na pierwszy rzut oka). Średnie ceny redakcji tekstu wynoszą:

 • strona: 15–20 zł netto;
 • arkusz wydawniczy: 330–450 zł netto

Ile kosztuje korekta tekstu?

Korekta to drugie czytanie, którego celem jest eliminacja pozostałych błędów i usterek (także edytorskich, np. niepoprawnie podzielonych wyrazów) oraz ujednolicenie zapisów (np. podpisów pod ilustracjami).

Ile kosztuje korekta? Cena – podobnie jak w przypadku redakcji – jest ustalana indywidualnie i zależy od tych samych czynników, m.in. objętości publikacji. Średnie ceny korekty tekstu wynoszą:

 • strona: 8–15 zł netto;
 • arkusz wydawniczy: 170–330 zł netto.

Ile kosztuje projekt okładki, skład i łamanie?

Do kosztów self-publishingu – bez względu na to, czy wydajesz wersję papierową czy elektroniczną – zaliczają się też skład i łamanie. Te zadania należą do grafików i składaczy, którzy przygotowują publikację do druku lub konwertują do formatów odpowiednich dla czytników. Zwykle tworzą makietę w odpowiednim programie, np. Adobe InDesign.

Koszt obsługi graficznej zależy przede wszystkim od liczby stron, ilustracji, tabel, wykresów czy innych elementów. Średnie ceny składu i łamania wynoszą 150–250 zł netto na arkusz wydawniczy.

Weź pod uwagę również koszt projektu okładki, który waha się w granicach 300–2000 zł netto. Także i tutaj cena zależy od poziomu skomplikowania. Więcej kosztują zwykle grafiki autorskie, np. te przygotowywane w formie odręcznego rysunku. Kosztem są też grafiki oraz ilustracje, które zdobią książkę wewnątrz.

Ile kosztuje druk?

Liczba egzemplarzy (nakład), rodzaj i gramatura papieru, czas oczekiwania, rodzaj druku (cyfrowy, offsetowy), rodzaj oprawy (twarda, miękka), kolor druku, obecność zdjęć i grafik, format, uszlachetnienia (np. błyszczące elementy)… To tylko niektóre czynniki, które mają wpływ na cenę drukowania książki

Stawki są niezwykle zróżnicowane, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest porównanie kilku-kilkunastu ofert. Wydruk czarno-białej niewielkiej książeczki bez żadnych grafik i w miękkiej oprawie kosztuje znacznie mniej niż pięknie wydanej, ilustrowanej publikacji w twardej i pozłacanej okładce z dodatkową obwolutą.

Można jednak powiedzieć, że średnie ceny druku wynoszą 8–40 zł netto za egzemplarz. Widocznie taniej jest zwykle przy druku powyżej 1000 sztuk (druk offsetowy).

Inne koszty self-publishingu 

Co jeszcze składa się na cenę self-publishingu? Koszty zależą od konkretnego przypadku, Twojego budżetu oraz możliwości. Przykładowe kwestie, o których warto pamiętać:

 • konwersja do formatów EPUB, MOBI, Amazon KDP: 100–250 zł netto;
 • strona internetowa, sklep, landing page: 500–3000 zł netto;
 • kampanie reklamowe, np. Google lub Facebook Ads: 50–1500 zł netto / miesiąc;
 • obsługa wysyłki (magazynowanie, pakowanie, nadawanie): 12–20 zł netto / przesyłka;
 • księgowość (m.in. wystawianie i rozliczanie faktur): 100–1000 zł netto/ miesiąc.

Nie wszystkie te koszty poniesiesz na 100%, a być może pojawią się inne, których tutaj nie wymieniłam. Najwyższe są oczywiście ceny związane z drukiem i wysyłką. W wielu przypadkach autorzy decydują się więc tylko na formę elektroniczną.

A może Empik Selfpublishing?

Rozwiązaniem ułatwiającym samodzielną publikację własnej książki jest skorzystanie z platformy Empik Selfpublishing. Cena wydania zależy od tego, z jakich usług skorzystasz przed wgraniem pliku na serwer. Aby profesjonalnie wydać książkę, zadbaj o jakość publikacji. Podstawowe kroki to:

 • redakcja;
 • korekta;
 • skład i łamanie;
 • okładka.

W Empik Selfpublishing możesz również skorzystać z opcji druku na żądanie. W takiej sytuacji Twoja książka zostanie wydrukowana bezpośrednio po zakupie, a później wysłana do klienta – bez Twojego udziału.

Zysk z pojedynczej sztuki zależy od wielu czynników, a informacje na ten temat znajdziesz bezpośrednio w regulaminie.

Chcesz wiedzieć więcej o usłudze Empik Selfpublishing? Jestem partnerem platformy, dlatego chętnie pomogę Ci wydać książkę właśnie w ten sposób!

Self-publishing – koszty

Dla lepszego zobrazowania stawek zerknij na przykładową kalkulację dla książki o objętości 400 000 zzs (10 arkuszy wydawniczych). W zależności od stawek danego usługodawcy koszty self-publishingu będą wyglądać następująco:

 • redakcja od 3300 do 4500 zł netto;
 • korekta od 1700 do 3300 netto;
 • skład od 1500 do 2500 netto;
 • okładka od 300 do 2000 netto;
 • konwersja od 100 do 250 netto;
 • druk 1000 egzemplarzy od 6000 zł do 10000 zł netto.

Całość: od 12 900 zł netto do 22 550 zł netto, bez wydatków na magazynowanie, wysyłkę, marketing, księgowość i kwestie prawne. 

Przygotowanie wyłącznie e-booka to z kolei średni koszt od 6900 zł netto do 12 550 zł netto (bez opłat dodatkowych).

Jak widzisz, koszt self-publishingu to bardzo indywidualna kwestia. Weź pod uwagę również koszt, o którym część wielu autorów zapomina – czasu poświęconego na pisanie, poprawki czy pracę koncepcyjną!

Źródła

Michał Szafrański, 1,65 mln zł w 5 miesięcy, czyli self-publishing krok po kroku. Case study #FinNinja – część 1 (dostęp: 22.09.2023)

Empik Selfpublishing, FAQ (dostęp: 22.09.2023).

Cykl Self-publishing krok po kroku

W cyklu #self-publishing krok po kroku przedstawiam proces samodzielnego wydawania książki i omawiam najważniejsze etapy:

Wyjaśniam, na czym polega self-publishing, opowiadam o moich współpracach z autorami, pokazuję wady i zalety tego modelu oraz omawiam koszty wydania książki.

Zajrzyj do kategorii: Self-publishing

Patrycja Bukowska