Skąd czerpać wiedzę o języku? Poradnik korektora
Skąd czerpać wiedzę o języku? Wydaje się, że dostęp do informacji jest ogromny i masz sporo możliwości. Czasem jednak czytasz jakieś opracowania i widzisz, że są w nich błędne informacje. Komu więc możesz zaufać? Z jakich źródeł warto skorzystać? Zebrałam je w dzisiejszym artykule i pogrupowałam według kategorii. Zapraszam do lektury!
Pierwsze miejsce, co pewnie nikogo nie zaskakuje, zajmują słowniki i publikacje dotyczące poprawności językowej. Ale co dalej? W jednym z punktów przestrzegam Cię przed pewnym miejscem, w którym musisz zachować ostrożność.
Zacznijmy od podstaw.
Słowniki i publikacje branżowe – najważniejsze miejsca, z których możesz czerpać wiedzę o języku
Wydaje się, że to oczywiste. Specjalistyczną wiedzę o języku należy czerpać ze specjalistycznych publikacji. Czy jednak wiesz konkretnie, jakie mamy rodzaje słowników? Gdzie szukać wartościowych artykułów? Umiejętność prawidłowego wykorzystywania źródeł w codziennej pracy jest bardzo ważna i… jest trudną sztuką.
Lubię przeglądać słowniki i często z nich korzystam. W mojej biblioteczce znajdują się słowniki ortograficzne, poprawnościowe, etymologiczne, frazeologiczne, słowniki wyrazów trudnych, onomatopei. Jedne są niezbędne w pracy, inne traktuję jako źródło ciekawostek językowych. Polecam Ci szczególnie te wydane przez Wydawnictwo Naukowe PWN.
Słowniki papierowe to jedno. Ale gdy pojawia się mnóstwo nietypowych pytań, warto skorzystać ze źródeł online. Wiarygodne strony to: dobryslownik.pl i słownik gramatyczny języka polskiego. O tych miejscach po prostu musisz wiedzieć!
Konferencje językoznawcze
Inspirującym źródłem wiedzy mogą być dla Ciebie konferencje językoznawcze. W wielu miejscach organizowane są spotkania, których celem jest promocja języka polskiego i poprawności językowej. Naukowcy pochylają się nad różnymi zagadnieniami językowymi dotyczącymi poszczególnych dziedzin.
Pandemia przyczyniła się do tego, że wiele konferencji przeniosło się do sieci – dzięki temu, bez względu na Twoje miejsce zamieszkania, możesz w nich uczestniczyć.
Polecam Ci stronę Rady Języka Polskiego – znajdziesz tam konferencje i dyskusje naukowe oraz Forum Kultury Słowa, czyli cykl ogólnopolskich interdyscyplinarnych konferencji dotyczących komunikacji językowej organizowany przez Radę Języka Polskiego we współpracy z m.in. Polską Akademią Nauk, Fundacją PRO.PL oraz Narodowym Centrum Kultury.
Kanały na YouTubie
Ta forma nauki języka polskiego jest jedną z najłatwiejszych w odbiorze. Wśród polskich youtuberów znajdziesz takich, którzy z pasją opowiadają o zawiłościach języka w bardzo przystępny sposób. Przy śniadaniu, obiedzie lub kawie możesz śmiało poszerzać swoją wiedzę. Myślę, że warto to robić, zwłaszcza że wiedza i życie – w tym przypadku – mogą iść ze sobą w parze. Jedną z najbardziej znanych autorek publikujących na YouTubie jest Paulina Mikuła. Znajdziesz tam również filmy z udziałem Jerzego Bralczyka czy Jana Miodka.
Media społecznościowe – czy to miejsce, z którego możesz czerpać wiedzę o języku?
Czy media społecznościowe mogą nauczyć Cię czegoś o poprawności językowej? Jak najbardziej. Niektórzy twórcy w swoich postach lub relacjach omawiają wybrane zagadnienia językowe.
To może być dla Ciebie szansa na powtórkę informacji lub zdobycie konkretnej wiedzy. Czasem znajdziesz u nich gotowe notatki wizualne, quizy, dzięki którym utrwalisz zdobyte wcześniej wiadomości lub nauczysz się czegoś nowego. Każda forma nauki jest dobra. Nigdy o tym nie zapominaj.
Zachowaj jednak ostrożność. W mediach społecznościowych pojawia się wielu domorosłych polonistów, którzy przepisują informacje z niewiarygodnych lub nieaktualnych źródeł albo wyciągają błędne wnioski z lektury publikacji naukowych. Co Ci polecę w tej kategorii? Na przykład konto Ojczysty – dodaj do ulubionych.
Kurs korekty tekstu
Jeśli swoje zamiłowanie do poprawności językowej chcesz przekuć w sposób na zarabianie pieniędzy lub w konkretną umiejętność podnoszącą Twoje kwalifikacje, zastanów się nad kursem korekty tekstu online. Jest to specjalistyczne, trwające kilka tygodni szkolenie, zwykle certyfikowane, które dogłębnie przeprowadzi Cię przez proces korekty i redakcji tekstu.
Wyposaży Cię w wiedzę i narzędzia niezbędne do wykonywania tego zawodu. W ramach kursu korekty tekstu Zostań korektorką swoje umiejętności zdobyło już prawie 700 osób. Wiele z nich prowadzi dziś własne biznesy. Inni uzyskaną wiedzę wykorzystują w codziennej pracy: w biurach obsługi klienta, w agencjach reklamowych, w bankach, w wydawnictwach i wszędzie tam, gdzie liczy się słowo.
Chcesz się dowiedzieć, jak zdobyć nowy zawód i pracować zdalnie? Szukasz dla siebie pomysłu na biznes online?
Zapisz się na kurs Zostań korektorką. Zdobądź zawód przyszłości! Zyskaj niezależność i zacznij zarabiać na czytaniu!
Blogi i Google
Źródłem informacji mogą być też blogi i inne miejsca w sieci. Wielu językoznawców, polonistów i korektorów pisze artykuły, które wprowadzają w świat poprawności językowej. Im więcej czytasz, tym więcej wiesz.
Autorzy blogów o tematyce językowej często wyjaśniają zawiłości związane z wybranymi zasadami pisowni, interpunkcji, odmiany, składni. Pokazują i utrwalają właściwe wzorce. Bez wątpienia ich praca stanowi ważny i godny polecenia kanał informacji związany z językiem polskim.
Tu jednak też musisz zachować ostrożność. Dlaczego? Jestem zwolenniczką propagowania dobrych wzorców, a nie piętnowania złych przykładów, ale – ku przestrodze – polecam Ci artykuł Łukasza Szałkiewicza Pułapka Google. Staraj się weryfikować w aktualnych źródłach zdobywaną w sieci wiedzę.
Audycje radiowe i podcasty
Jeśli lubisz słuchać podcastów, warto to wykorzystać. Bez problemu znajdziesz audycje poświęcone tematyce związanej z poprawnością językową. Wielu twórców opowiada i uczy o języku. Dzięki temu, nawet jadąc samochodem, możesz szlifować swoje kompetencje.
Polecam Ci audycję Katarzyny Kłosińskiej oraz podcast Język polski bez granic prowadzone w Polskim Radiu.
Klub Korektorów
Kto powiedział, że nauka nie może być łatwa i przyjemna?
W Klubie naprawdę wiele się dzieje. To przestrzeń, która daje ogrom wiedzy i umożliwia stały rozwój. Przede wszystkim jednak jest to miejsce, w którym korektorzy i redaktorzy nieustannie się wspierają. Razem uczą się nowych rzeczy, rozwiązują językowe dylematy i podnoszą swoje kompetencje. Jeśli szukasz przestrzeni pełnej wsparcia, koniecznie do nas zajrzyj.
Skąd czerpać wiedzę o języku?
Przede wszystkim z wiarygodnych źródeł. Ucz się, z radością odkrywaj tajemnice języka. Zdobyte umiejętności szybko zaowocują w Twoim życiu – w pracy, w rozmowach zawodowych, a nawet w sytuacjach prywatnych. Poprawność językowa jest atutem, który może Cię wyróżnić na rynku.
Jeśli znasz inne wartościowe źródła, które powinny się znaleźć na powyższej liście, daj znać w komentarzu. Chętnie dopiszę je do mojej listy.