fbpx

6 umiejętności, które zdobędziesz w trakcie kursu korekty tekstu

Zasady, reguły, wyjątki… Mówi się, że praca korektora wymaga przede wszystkim umiejętności językowych. W końcu celem jest uwolnienie tekstu od błędów. Prawda jest jednak taka, że równie istotne są też inne kompetencje, dzięki którym dotrzesz do klientów i stworzysz świetnie prosperujący biznes. Sprawdź, czego nauczysz się podczas kursu korekty tekstu Zostań korektorką!

1. Zasady poprawnej polszczyzny

Najważniejsza umiejętność korektora? Prawdopodobnie znajomość zasad poprawnej polszczyzny. Na szlifowanie umiejętności językowych poświęciłam więc sporą część szkolenia. 

W tym czasie poznasz najważniejsze zasady i reguły, którymi rządzi się język polski. Ale nie tylko teorią kurs stoi! Nauczysz się również stosować nową wiedzę w praktyce i poprawiać różne rodzaje tekstów (np. teksty blogowe, powieści, bajki, dokumenty, artykuły publikowane w czasopismach, wywiady, transkrypcje i wiele innych). Zdobędziesz pierwsze doświadczenia na żywym organizmie, czyli prawdziwym tekście.

Pamiętaj jednak, że w 10 tygodni nie poznasz wszystkich zasad językowych. Ba, nie poznasz ich nawet w 10 lat! Właśnie dlatego w trakcie zajęć czekają na Ciebie przydatne wskazówki, gdzie szukać wiedzy i podpowiedzi (np. jakie słowniki warto mieć w swojej biblioteczce).

2. Zasady edytorskie

Wdowa, bękart, sierota – na razie niewiele Ci to mówi? Spokojnie, podczas kursu korekty tekstu poznasz zasady edycji treści.

Mało kto o nich mówi, a to właśnie eliminacja błędów typograficznych i edytorskich jest wisienką na torcie (szczególnie w przypadku tekstów drukowanych). Także te zasady przećwiczysz w praktyce. 

3. Obsługa niezbędnych programów

Kiedyś korektę robiło się wyłącznie na papierze, przy pomocy znaków korektorskich. Dziś to rzadkość – w końcu praktycznie wszystkie teksty są dostępne w formie cyfrowej. 

W kursie korekty tekstu znajduje się więc moduł, który obejmuje pracę z edytorami tekstu (MS Word, Google Docs) oraz w PDF-ie. Poznasz m.in. tajniki pracy w trybie śledzenia zmian. Znaki korektorskie też poznasz. Będziesz doskonale przygotowana, jeśli jakiś klient (np. wydawnictwo) wciąż pracuje na wydrukach. A niektóre znaki wykorzystasz, nanosząc poprawki w złożonym pliku.

4. Kontakt z klientami

Wśród kompetencji korektora mało kto wymienia umiejętności komunikacyjne. Korektor często pracuje sam, w ciszy, bez kontaktu z innymi. Wbrew pozorom przyda Ci się jednak trochę wsparcia.

Dowiesz się, jak skutecznie rozmawiać z klientami, żeby ich zainteresować. Nauczysz się tworzyć efektywną ofertę i po prostu sprzedawać swoje usługi. Poznasz też najważniejsze zasady współpracy z innymi osobami, które pracują przy tekstach (np. składaczami i grafikami). 

5. Skalowanie biznesu i budowanie marki

Kurs korekty tekstu Zostań korektorką to szkolenie, w trakcie którego sporo dowiesz się o budowaniu własnej firmy. Aspekty prawne (np. forma prowadzenia działalności), praktyczne (np. gdzie szukać zleceń) i marketingowe (np. przygotowanie strategii) to tylko część informacji, które na Ciebie czekają.

Praca jako freelancer i założenie własnej firmy wymagają nie tylko pomysłu i samozaparcia, lecz także wiedzy i kilku wskazówek na start. Swoim doświadczeniem podczas gościnnych webinarów podzielą się więc eksperci. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie Ci uzyskać stały dochód. 

6. Organizacja pracy

Korektorki cenią swoją pracę przede wszystkim za wolność. O 9.00 mogą wyskoczyć do urzędu, o 12.00 iść do lekarza, a w międzyczasie wyjść na krótki spacer. Chociaż zlecenia muszą być wykonane, nie ma sztywnych zasad dotyczących godzin i miejsca pracy. Wiele kobiet łączy korektę z macierzyństwem czy podróżami.

Jedną z najważniejszych umiejętności korektora jest więc takie zaplanowanie pracy, by zachować balans między życiem prywatnym a zawodowym. Również tego nauczysz się na szkoleniu Zostań korektorką, dzięki czemu unikniesz chaosu.

Zdobądź najważniejsze umiejętności korektora – czyli więcej niż kompetencje językowe

Reguły poprawnej polszczyzny i znajomość zasad edytorskich są szalenie ważne. Wyobraź sobie jednak, że podczas kursu korekty tekstu poznajesz tylko zasady językowe. Wiesz, gdzie stawiać przecinki, co to jest szewc i jak pracować w trybie śledzenia zmian.

Ale… Jak dotrzeć do klientów, gdzie szukać zleceń, jak skutecznie budować markę osobistą? Nawet perfekcyjna znajomość zasad językowych wcale Ci się nie przyda, jeśli nie będziesz miała z kim współpracować. Żeby naprawdę wystartować, potrzebujesz dodatkowej wiedzy i praktycznych umiejętności. Potrzebujesz mentorki, która wprowadzi Cię do świata korekty i biznesu.

Już 25 września 2023 r. rusza kolejna edycja kursu Zostań korektorką. Jeśli chcesz rozwinąć swoje kompetencje, zdobyć nowy zawód, to nie czekaj. Dołącz już dziś.

Praca dla pasjonatów poprawności językowej!

Chcesz się dowiedzieć, jak zdobyć nowy zawód i pracować zdalnie?
Zapisz się na kurs Zostań korektorką.
To jedyny na rynku certyfikowany kurs online kompleksowo przygotowujący do pracy w zawodzie korektora.

W ciągu czterech miesięcy możesz opanować podstawy zawodu, który otworzy przed Tobą wiele nowych możliwości. Dołącz już dziś i zacznij zarabiać na czytaniu!

Patrycja Bukowska