
Lato w języku polskim
Lato to nie tylko pora roku. Choć wiele osób kojarzy je z beztroską, słońcem i wakacyjnym odpoczynkiem, słowo „lato” ma zaskakujące korzenie. W tym artykule poznasz jego etymologię, zapomniane formy i związki z innymi językami.
Lato to nie tylko pora roku. Choć wiele osób kojarzy je z beztroską, słońcem i wakacyjnym odpoczynkiem, słowo „lato” ma zaskakujące korzenie. W tym artykule poznasz jego etymologię, zapomniane formy i związki z innymi językami.
Czy „Leon XIV” i „Leon 14” to to samo? W tym artykule pokazuję, dlaczego zapis imion z liczbami rzymskimi nie jest przypadkowy i jaką rolę pełni w języku.
Jak poprawnie zapisać cząstkę -by – razem czy osobno? Każdy korektor wie, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta i zależy od różnych czynników… W styczniu 2026 roku sprawa stanie się jednak trochę prostsza, przynajmniej w jednym przypadku!
Od stycznia 2026 roku w życie wejdą zmiany w pisowni przedrostków, takich jak „super”, „mega”, mini” czy „eko”. Rada Języka Polskiego uprościła reguły i dostosowała je do uzusu. Sprawdź, na czym polega reforma i co warto wiedzieć!
Zasady pisowni „nie” to prawdziwy temat rzeka! Łączny lub rozdzielny zapis – podczas gdy powinien być zastosowany ten odwrotny – to jeden z częstszych błędów poprawianych przez korektorów. Już niedługo będzie jednak trochę łatwiej!
„Mam czerwone ferrari” i „Mój samochód marki Ferrari jest czerwony” – obecny zapis nazw własnych, firm i marek potrafi namieszać w głowie… Nowa reforma ortograficzna radzi sobie jednak z tym problemem. W jaki sposób?
Zapis nazw geograficznych przyprawia o zawrót głowy – szczególnie w odniesieniu do pisowni małą i dużą literą. Czy dzięki nowej reformie ortograficznej część tych dylematów rozwiąże się raz na zawsze?
Lubisz herbatę? O tym napoju można rozprawiać godzinami. Sprawdź, jakie jest pochodzenie tego słowa i co jeszcze warto wiedzieć o tym aromatycznym napoju!
Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN ogłosiła zmiany w zasadach pisowni, które wejdą w życie już od 1 stycznia 2026 roku! Ta informacja obiegła środowisko korektorów jak błyskawica. Jakie będą konsekwencje tej decyzji? Co musisz wiedzieć, aby nie popełniać błędów w pisowni?
Zbliżają się wakacje – czas planowania, podróżowania i niekiedy... drobnych kłopotów językowych. Nawet jeśli nie wybieramy się daleko, nazwy miejscowości mogą nam sprawić problem – znamy je, ale tylko w formie mianownikowej. Często także nie wiemy, czy istnieje spolszczenie i jak ono brzmi. Oto przewodnik, który pomoże Ci płynnie nawigować przez językowe wody.