fbpx

7 kompetencji komunikacyjnych, które powinien mieć korektor

Według raportu Pracuj.pl aż 49% osób w wieku 18–34 lat uważa, że to kompetencje miękkie są najważniejsze dla ich rozwoju. Podobnie jest w pracy korektora: umiejętności twarde – np. doskonała znajomość zasad poprawnej polszczyzny czy obsługa programów – to tylko część sukcesu.

kobieta przy komputerze z telefonem

Aby odnaleźć się w biznesie, zdobywać nowych klientów i efektywnie budować markę osobistą, potrzeba czegoś jeszcze, przede wszystkim kompetencji komunikacyjnych. Czym są i które z nich są najważniejsze?

Czym są kompetencje komunikacyjne? To warto wiedzieć na początek

Według Encyklopedii PWN kompetencja komunikacyjna to „umiejętność posługiwania się językiem odpowiednio do sytuacji społecznej i cech odbiorcy”. 

To pojęcie, które sformułował i wprowadził Dell Hymes – amerykański lingwista. Od tego czasu było już redefiniowane i opracowywane na setki sposobów. Wielu badaczy uważa je za rozszerzenie dla naturalnej kompetencji językowej (zdolność do posługiwania się językiem). 

Można wymienić 4 typy komunikacji: werbalna, niewerbalna, pisemna, wizualna. A z czego składa się kompetencja komunikacyjna? Jeden z podziałów z lat osiemdziesiątych rozróżnia 4 części składowe:

  • gramatyczną – znajomość zasad poprawnego porozumiewania się i stosowanie ich w praktyce;
  • socjolingwistyczną – umiejętność odczytania intencji oraz wyrażenia swoich w różnych kontekstach społecznych;
  • strategiczną – zdolność do radzenia sobie z różnymi problemami i zakłóceniami podczas komunikacji;
  • dyskursywną – umiejętność tworzenia zrozumiałej wypowiedzi.

Kompetencje komunikacyjne w pracy korektora. 7 najważniejszych

Jak skutecznie komunikować się z klientem, zrozumieć jego intencje i przekazać mu swoje? Sama umiejętność składania poprawnych gramatycznie zdań wcale nie wystarczy, chociaż jest istotna – szczególnie w pracy korektora, gdy sposób mówienia/pisania staje się też Twoją wizytówką. Które kompetencje komunikacyjne warto jeszcze rozwijać?

1. Aktywne słuchanie

Podczas wypowiedzi klienta po prostu go słuchaj – zamiast ustalać w głowie swoją odpowiedź. Dzięki temu lepiej zrozumiesz jego potrzeby, obniżysz ryzyko nieporozumień i nawiążesz głębszą relację, co bez wątpienia przyda się w trakcie współpracy.

Więcej na temat tej kluczowej umiejętności komunikacyjnej znajdziesz w artykule: Na czym polega aktywne słuchanie i jak pomaga w kontakcie z klientem?

2. Asertywność

Asertywność to nie tylko umiejętność mówienia „nie”. To wyrażanie swojego zdania w sposób stanowczy, a jednocześnie z szacunkiem i bez agresji. W biznesie wiąże się z jasnym stawianiem granic, np. podczas przedstawiania oferty czy podpisywania umowy. 

To jedna z trudniejszych kompetencji komunikacyjnych, ponieważ wymaga sporego samozaparcia i samoświadomości. Warto jednak postawić na jej rozwijanie – m.in. po to, żeby zadbać o swoje samopoczucie. Kto z nas nie zgodził się na coś, czego później żałował?

3. Negocjowanie i zarządzanie konfliktem

W karierze korektorskiej wcześniej czy później spotkasz się z brakiem zgodności, np. co do stawki czy wprowadzonych poprawek. Przydadzą się umiejętności mediacji, negocjacji i zarządzania konfliktem. W takich sytuacjach unikaj przede wszystkim: ironii, moralizatorskiego tonu, bagatelizowania, szantażu, obwiniania, nadmiernych emocji. Skup się natomiast na rzeczowych argumentacji, spokoju i faktach.

Zastanawiasz się, jak negocjować stawki? Mam dla Ciebie przydatny artykuł: Co zrobić, gdy klient mówi: „Za drogo!”?

4. Udzielanie feedbacku

O udzielaniu informacji zwrotnej mówi się szczególnie w kontekście relacji pracodawca-pracownik. Dane pokazują chociażby, że aż 80% pracowników po uzyskaniu wartościowego feedbacku w kolejnym tygodniu wykazuje pełne zaangażowanie. Informacja zwrotna jest kluczowa również podczas rozmów z klientami: ułatwia wypracowanie kompromisu oraz wspólnej wizji działania i przyspiesza pracę.

5. Tworzenie logicznych wypowiedzi

Wstęp, rozwinięcie i zakończenie – to nie tylko kompozycja rozprawki, ale niemal każdej dłuższej wypowiedzi. Aby ułatwić zrozumienie intencji, ważne są również takie kwestie jak logiczna struktura, argumentacja czy słownictwo.

Jeśli masz więc spotkanie z klientem, dobrze się do niego przygotuj. Dbaj też o przejrzystość wiadomości mailowych oraz wszelkich komunikatów (np. uwag w tekście). To jedna z ważniejszych kompetencji komunikacyjnych w pracy korektora!

6. Dostosowanie formy i języka przekazu

Rodzaj relacji, stopień zażyłości, zachowanie, społeczna ranga współrozmówcy… To tylko niektóre kwestie, które mogą mieć wpływ na formę przekazu oraz język (np. formalny/nieformalny). 

Pamiętaj również, by dopasować słownictwo do poziomu wiedzy swojego rozmówcy. Stosując żargon branżowy w rozmowie z osobą, która pierwszy raz ma do czynienia z korektą, możesz spowodować nieporozumienia.

W tym przypadku świetnie sprawdzą się m.in. zasady prostego języka. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Czego Kubuś Puchatek może nas nauczyć o prostym języku? 

7. Reagowanie na zachowanie rozmówcy

Aby komunikować się sprawniej, warto obserwować znaki wysyłane przez rozmówcę. To zarówno komunikaty werbalne, jak i niewerbalne (np. gesty, mimika). Chociaż to trudne, w ten sposób łatwiej dostosować sposób wypowiedzi, język czy temat do oczekiwań. Dobrze być empatycznym i elastycznym!

Praca korektora wymaga kontaktu z ludźmi – chociażby podczas pozyskiwania zleceń, negocjowania warunków czy rozmów z autorem. Rozwijając kompetencje komunikacyjne, stajesz się więc jeszcze lepszym specjalistą!

Patrycja Bukowska