fbpx

Jak radzić sobie z porażką w pracy? Gdy klient odmawia lub wybiera kogoś innego…

„Już był w ogródku, już witał się z gąską…” – kto nie wyobraża sobie, jak świetnie potoczy się przyszła współpraca? W końcu czekają wysoka stawka, prestiżowy klient, długotrwałe zlecenia.

Do czasu, gdy okazuje się, że klient wybrał kogoś innego. Wtedy trzeba pożegnać się ze swoimi wyobrażeniami i przełknąć gorzką pigułkę. Jak radzić sobie z porażką zawodową i co zrobić, żeby odzyskać motywację?

Przyczyny porażki. Skąd biorą się niepowodzenia?

Chociaż w momencie niepowodzenia wydaje Ci się, że tylko Tobie „nic się nie udaje” – porażka jest nieodłącznym elementem życia, również tego zawodowego. Szczególnie jeśli prowadzisz działalność i samodzielnie szukasz klientów.

Trzy badaczki (Nancy Newton, Charu Khanna i Jennifer Thompson) w artykule „Workplace failure: mastering the last taboo” wymieniły główne przyczyny porażek w pracy. Na co zwróciły uwagę?

  1. Cechy osobowości, np. skłonność do ryzyka, perfekcjonizm, zaangażowanie – są zależne od Ciebie, ale można nad nimi pracować. Nie zawsze są złe, przykładowo osoby niepodejmujące ryzyka rzadziej doświadczają porażki (bo rzadziej próbują).
  2. Czynniki sytuacyjne, np. sytuacja gospodarcza, przepisy prawne, struktury, procesy w organizacji czy zwykły pech – są niezależne od Ciebie, więc chociaż powodują rozczarowanie i irytację, ich zmiana może być niemożliwa.
  3. Wartości kulturowe, np. sukces w pracy uznawany za nadrzędną wartość – są niezależne od Ciebie, jednak możesz próbować pracować nad swoją reakcją na porażkę i jej odbiorem. Czy to rzeczywiście koniec świata, czy może cenna lekcja?

Strach przed porażką bywa paraliżujący. Może powodować m.in. wieczne odkładanie różnych zadań. Przeczytaj więcej w artykule: Jak pokonać prokrastynację? Praktyczne porady dla korektorów.

Inni eksperci kategoryzują porażki zawodowe np. ze względu na ich źródło. Co może spowodować, że klient wybierze kogoś innego lub całkowicie zrezygnuje z usług korekty? 

  1. Błędy osobiste – np. zbyt niska/wysoka wycena, wysłanie niedopasowanego do potrzeb klienta portfolio, zbyt późna odpowiedź na wiadomość.
  2. Czynniki zewnętrzne – np. za mały budżet klienta, rezygnacja z projektu, wybór korektora „po znajomości”.
  3. Podejmowanie ryzyka / zmiany – np. chęć zmiany branży korektorskiej (brak doświadczenia), nowy sposób prezentowania portfolio.

Jak poradzić sobie z porażką zawodową? 

Według ankiety przeprowadzonej przez Harvard Business Review te osoby, które najlepiej poradziły sobie z porażką zawodową:

  • podjęły kroki, aby o siebie zadbać – np. poprzez ćwiczenia, terapię (54%);
  • spędziły dużo czasu, myśląc o roli, jaką same odegrały w niepowodzeniu (47%);
  • szukały opinii i feedbacku od wielu różnych osób (41%).

Jak widzisz – skuteczne okazały się mechanizmy stosowane przez te osoby, które starały się wyciągnąć ze swojej porażki wnioski i zadbały o swój dobrostan psychiczny.

3 kroki do przepracowania porażki. Co zrobić po niepowodzeniu?

Wspomniane już specjalistki (Nancy Newton, Charu Khanna i Jennifer Thompson) stworzyły model 3 kroków, dzięki któremu można z sukcesem przepracować niepowodzenie. Jak poradzić sobie z porażką?

  1. Stop: zatrzymaj się i przeanalizuj porażkę

Tym razem się nie udało – zanim przejdziesz do kolejnego etapu, postaraj się zaakceptować ten fakt. To trudne, często bolesne i emocjonujące. Ale się wydarzyło i teraz warto trochę się temu przyjrzeć. 

Zadaj sobie kilka pytań i postaraj się na nie odpowiedzieć:

  • co dokładnie czujesz?
  • jakie dowody świadczą o tym, że doszło do porażki?
  • jaka była Twoja rola w sytuacji?
  • jaka była przyczyna niepowodzenia?
  • czy powód porażki jest zależny od Ciebie?
  1. Regroup: spróbuj poradzić sobie z porażką

Masz prawo przeżywać różnorodne emocje, ale zwróć uwagę, w jaki sposób radzisz sobie ze stresem. Uważaj na niezdrowe mechanizmy (np. nałogi) i nadmierne wpędzanie się w poczucie winy, wstydu czy złości. 

Być może przyda się pomoc terapeuty, coacha lub zaufanej osoby, z którą porozmawiasz o sytuacji – by zyskać szerszą perspektywę i spojrzeć na problem oczami kogoś innego. O swoich niepowodzeniach rozmawiamy m.in. w Klubie Korektorów, gdzie uzyskasz wsparcie innych osób podążających podobną zawodową ścieżką.

  1. Learn: ucz się i wyciągaj wnioski z porażki

Porażki zdarzają się wszystkim. Istotne jest jednak to, w jaki sposób zareagujesz później. Jeśli przeanalizujesz sedno problemu, rozpracujesz go i przygotujesz plan naprawczy – wyciągniesz z niepowodzenia cenną lekcję. Zaakceptuj też to, że nie wszystko zależy od Ciebie. 

Jeśli współpraca nie wypaliła z powodów finansowych, mam dla Ciebie kilka wskazówek w artykule: Co zrobić, gdy klient mówi: „Za drogo!”?

Prowadzenie własnego biznesu lub praca jako freelancer to ogromny sukces. Niech strach przed porażką nie stopuje Cię przed osiąganiem kolejnych kroków milowych!

Patrycja Bukowska