Jak radzić sobie z porażką w pracy? Gdy klient odmawia lub wybiera kogoś innego…
„Już był w ogródku, już witał się z gąską…” – kto nie wyobraża sobie, jak świetnie potoczy się przyszła współpraca? W końcu czekają wysoka stawka, prestiżowy klient, długotrwałe zlecenia.
Do czasu, gdy okazuje się, że klient wybrał kogoś innego. Wtedy trzeba pożegnać się ze swoimi wyobrażeniami i przełknąć gorzką pigułkę. Jak radzić sobie z porażką zawodową i co zrobić, żeby odzyskać motywację?
Przyczyny porażki. Skąd biorą się niepowodzenia?
Chociaż w momencie niepowodzenia wydaje Ci się, że tylko Tobie „nic się nie udaje” – porażka jest nieodłącznym elementem życia, również tego zawodowego. Szczególnie jeśli prowadzisz działalność i samodzielnie szukasz klientów.
Trzy badaczki (Nancy Newton, Charu Khanna i Jennifer Thompson) w artykule „Workplace failure: mastering the last taboo” wymieniły główne przyczyny porażek w pracy. Na co zwróciły uwagę?
- Cechy osobowości, np. skłonność do ryzyka, perfekcjonizm, zaangażowanie – są zależne od Ciebie, ale można nad nimi pracować. Nie zawsze są złe, przykładowo osoby niepodejmujące ryzyka rzadziej doświadczają porażki (bo rzadziej próbują).
- Czynniki sytuacyjne, np. sytuacja gospodarcza, przepisy prawne, struktury, procesy w organizacji czy zwykły pech – są niezależne od Ciebie, więc chociaż powodują rozczarowanie i irytację, ich zmiana może być niemożliwa.
- Wartości kulturowe, np. sukces w pracy uznawany za nadrzędną wartość – są niezależne od Ciebie, jednak możesz próbować pracować nad swoją reakcją na porażkę i jej odbiorem. Czy to rzeczywiście koniec świata, czy może cenna lekcja?
Strach przed porażką bywa paraliżujący. Może powodować m.in. wieczne odkładanie różnych zadań. Przeczytaj więcej w artykule: Jak pokonać prokrastynację? Praktyczne porady dla korektorów.
Inni eksperci kategoryzują porażki zawodowe np. ze względu na ich źródło. Co może spowodować, że klient wybierze kogoś innego lub całkowicie zrezygnuje z usług korekty?
- Błędy osobiste – np. zbyt niska/wysoka wycena, wysłanie niedopasowanego do potrzeb klienta portfolio, zbyt późna odpowiedź na wiadomość.
- Czynniki zewnętrzne – np. za mały budżet klienta, rezygnacja z projektu, wybór korektora „po znajomości”.
- Podejmowanie ryzyka / zmiany – np. chęć zmiany branży korektorskiej (brak doświadczenia), nowy sposób prezentowania portfolio.
Jak poradzić sobie z porażką zawodową?
Według ankiety przeprowadzonej przez Harvard Business Review te osoby, które najlepiej poradziły sobie z porażką zawodową:
Jak widzisz – skuteczne okazały się mechanizmy stosowane przez te osoby, które starały się wyciągnąć ze swojej porażki wnioski i zadbały o swój dobrostan psychiczny.
3 kroki do przepracowania porażki. Co zrobić po niepowodzeniu?
Wspomniane już specjalistki (Nancy Newton, Charu Khanna i Jennifer Thompson) stworzyły model 3 kroków, dzięki któremu można z sukcesem przepracować niepowodzenie. Jak poradzić sobie z porażką?
- Stop: zatrzymaj się i przeanalizuj porażkę
Tym razem się nie udało – zanim przejdziesz do kolejnego etapu, postaraj się zaakceptować ten fakt. To trudne, często bolesne i emocjonujące. Ale się wydarzyło i teraz warto trochę się temu przyjrzeć.
Zadaj sobie kilka pytań i postaraj się na nie odpowiedzieć:
- Regroup: spróbuj poradzić sobie z porażką
Masz prawo przeżywać różnorodne emocje, ale zwróć uwagę, w jaki sposób radzisz sobie ze stresem. Uważaj na niezdrowe mechanizmy (np. nałogi) i nadmierne wpędzanie się w poczucie winy, wstydu czy złości.
Być może przyda się pomoc terapeuty, coacha lub zaufanej osoby, z którą porozmawiasz o sytuacji – by zyskać szerszą perspektywę i spojrzeć na problem oczami kogoś innego. O swoich niepowodzeniach rozmawiamy m.in. w Klubie Korektorów, gdzie uzyskasz wsparcie innych osób podążających podobną zawodową ścieżką.
- Learn: ucz się i wyciągaj wnioski z porażki
Porażki zdarzają się wszystkim. Istotne jest jednak to, w jaki sposób zareagujesz później. Jeśli przeanalizujesz sedno problemu, rozpracujesz go i przygotujesz plan naprawczy – wyciągniesz z niepowodzenia cenną lekcję. Zaakceptuj też to, że nie wszystko zależy od Ciebie.
Jeśli współpraca nie wypaliła z powodów finansowych, mam dla Ciebie kilka wskazówek w artykule: Co zrobić, gdy klient mówi: „Za drogo!”?
Prowadzenie własnego biznesu lub praca jako freelancer to ogromny sukces. Niech strach przed porażką nie stopuje Cię przed osiąganiem kolejnych kroków milowych!