fbpx

Czy nisza to pułapka? Prawda o specjalizacji w korekcie tekstów

Zastanawiasz się nad specjalizacją w korekcie tekstów? Sprawdź, jakie korzyści i zagrożenia płyną z wyboru niszy w branży korektorskiej. Poznaj praktyczne porady, jak wybrać odpowiednią niszę i zbudować silną pozycję na rynku.

Zastanawiasz się, czy specjalizacja w konkretnej niszy korektorskiej to dobry krok w Twojej karierze? Prędzej czy później niemal każdy korektor staje przed takim dylematem. Odkryj, jak dobrze wybrana nisza w branży korektorskiej może odmienić Twoją karierę. W artykule wyjaśniam, dlaczego warto zawęzić obszar działalności, jakie korzyści niesie za sobą specjalizacja i z jakimi wyzwaniami możesz się zmierzyć.

Nisza w branży korektorskiej – korzyści i zagrożenia

Nisza w zawodzie korektora oznacza zawężenie obszaru, w którym zawodowo się poruszasz. Wymaga to wiedzy, doświadczenia i określonych umiejętności. Możesz wybrać konkretny rodzaj tekstów (np. tylko beletrystykę albo publikacje naukowe) lub specjalizację tematyczną (np. teksty psychologiczne, marketingowe albo prawne). Mało tego, nawet w ramach wybranej niszy można określić jeszcze węższą specjalizację i wybrać na przykład teksty naukowe z dziedziny historii. Pytanie – czy warto zostać takim specjalistą?

Konkurencja i liczba zleceń

Jeśli zdecydujesz się na wybór konkretnej niszy w biznesie, znacznie spada liczba dostępnych zleceń i… konkurencja. Znalezienie intratnej współpracy może być jednak dość trudne, szczególnie na początku działalności. Nie każdy zleceniodawca będzie zainteresowany korektą publikacji, w których się specjalizujesz. Problemem okazują się też chwilowe zastoje czy zawahania w konkretnych branżach.

Wybór niszy nie oznacza, że będziesz rezygnować z innych zleceń. Specjalizacja pozwala akcentować w swojej działalności jakąś tematykę. Kluczowe jest umiejętne przedstawienie swojego doświadczenia i wyróżników – aby klient od razu widział, jakie korzyści przyniesie mu współpraca właśnie z Tobą. Jeśli się obawiasz, że zabraknie Ci klientów, pomyśl o szerszej specjalizacji lub wybierz kilka węższych.

Wizerunek eksperta

Gdy decydujesz się na konkretną niszę w branży korektorskiej, z każdym poprawionym tekstem stajesz się coraz lepszym specjalistą. Po pewnym czasie doskonale znasz terminologię, rozumiesz problemy danej branży, praca idzie Ci sprawniej. Osoby z branży zaczynają Cię kojarzyć z daną tematyką i coraz częściej zwracają się do Ciebie w sprawie współpracy, a także polecają Twoje usługi. Zainteresowanym klientom znacznie łatwiej będzie Cię też znaleźć samodzielnie, chociażby w Google (np. po wpisaniu frazy „korekta tekstów marketingowych”). Zyskujesz więc renomę. Dzięki temu łatwiej Ci zbudować markę osobistą.

Potrzeby klientów

Jeśli specjalizujesz się w konkretnej niszy, z czasem znacznie lepiej poznajesz potrzeby klientów. Chodzi nie tylko o kwestie językowe (np. terminologię branżową). Wiesz też, jak rozmawiać z określoną grupą, na czym jej zależy i w jaki sposób przedstawić ofertę usług korektorskich. A im lepiej poznasz swoją grupę docelową, tym łatwiej znaleźć kolejnych klientów. Zwykle lepiej układa się też współpraca. Problemem może być jednak konflikt interesów – dla niektórych klientów problematyczna może być Twoja współpraca z ich konkurencją.

Zarobki

Wizerunek eksperta i znajomość określonej tematyki najczęściej idą w parze z wyższymi zarobkami. Jeśli specjalizujesz się w konkretnej niszy, masz za sobą setki poprawionych tekstów i doskonale wiesz, jak poprawić tekst, by zadowolić klientów. Praca nad kolejnymi zleceniami zajmuje Ci mniej czasu – nie musisz szukać wyjaśnień i konsultować się ze specjalistami. Jako specjalista w danej branży możesz więc wyżej wyceniać swoje zlecenia. Dzięki temu zarobisz więcej przy mniejszym nakładzie pracy.

Nie wiesz, jaką ofertę przedstawić klientom? Przeczytaj artykuł: Jak wyceniać zlecenia korekty tekstu?

Poświęcony czas

O ile nie masz już doświadczenia lub wykształcenia kierunkowego, aby zostać specjalistą w danej dziedzinie, dogłębnie poznać temat i zarabiać więcej, potrzebujesz trochę czasu. Być może czekają Cię nie tylko teksty do poprawienia, ale też szkolenia i kursy.

Zainteresowanie pracą

Większość korektorów wybiera niszę w branży, kierując się swoimi zainteresowaniami. Celem jest przecież to, aby na co dzień mieć kontakt z lubianym przez siebie tematem czy rodzajem tekstów. Niektórych taka monotonia może po pewnym czasie zacząć nudzić. Jeśli lubisz dużą różnorodność, potrzebujesz wielu bodźców i zmian, wybierz kilka nisz lub nie decyduj się na specjalizację. 

Nisza w branży korektorskiej – jak ją wybrać?

Wybór własnej niszy w branży korektorskiej może być punktem zwrotnym w Twojej karierze. Czym się zająć? Możesz skupić się określonym typie zleceń, biorąc pod uwagę:

  • branżę i tematykę (np. medycyna i zdrowie, prawo, finanse i ubezpieczenia, marketing);
  • rodzaj tekstów (np. beletrystyka, czasopisma, strony internetowe, instrukcje, raporty, umowy i dokumenty, poradniki).

Dopasuj niszę w branży do:

  • wykształcenia – być może jesteś już w połowie drogi, np. dzięki ukończonym studiom ekonomicznym czy marketingowym;
  • zainteresowań – pomyśl, jaki temat chcesz i lubisz zgłębiać, co sprawia Ci przyjemność;
  • liczby zleceń i firm na rynku – przejrzyj portale ogłoszeniowe i grupy w mediach społecznościowych, żeby sprawdzić, jacy specjaliści są najczęściej poszukiwani i najmniej dostępni.

Wybór wcale nie jest prosty. Nie porywaj się więc z motyką na słońce i nie decyduj od razu. Najpierw zbierz trochę doświadczenia i sprawdź, w czym czujesz się najlepiej. Możesz też wybrać niszę drogą eliminacji – zastanów się, czym na pewno nie chcesz się zajmować. Zastanów się, w jakiej branży będziesz w stanie znaleźć dochodowych klientów.

Nie decyduj się jednak na określoną specjalizację tylko dlatego, że może Ci przynieść największe zarobki. Co z tego, że korekta tekstów prawnych i ubezpieczeniowych jest jedną z najlepiej opłacalnych nisz na rynku, skoro czytanie tekstów pisanych przez prawników przyprawia Cię o gęsią skórkę.

W podjęciu decyzji mogą pomóc Ci m.in. rozmowy z innymi specjalistami w Klubie Korektorów. Zapraszam Cię też do #booklettera – bądź na bieżąco z poradami i wskazówkami, dzięki którym rozwiniesz swój biznes!

Wizerunek eksperta, wyższe stawki, praca zgodna z własnymi zainteresowaniami to główne korzyści, które cenią wyspecjalizowani korektorzy. Pamiętaj jednak o możliwych zagrożeniach, przede wszystkim mniejszej potencjalnej liczbie zleceń oraz często niewielkiej różnorodności.

Dlatego ja wybrałam jako specjalizację teksty biznesowe, marketingowe i prawne. Takie nietypowe połączenie w dobrze płatnych niszach pomaga mi dobrze zarabiać, a jednocześnie nie znudzić się czytaniem wciąż tych samych tekstów. Różnorodne nisze dają mi elastyczność, która jest tak ważną cechą na rynku pracy.

Patrycja Bukowska