Najważniejsze narzędzia dla korektora – co warto mieć na biurku?
Einsteinowi przypisuje się cytat: „Jeżeli zabałaganione biurko jest oznaką zabałaganionego umysłu, to oznaką czego jest puste biurko?”. W pracy korektora o bałagan naprawdę łatwo – nie tylko na stanowisku pracy, lecz także na pulpicie komputera. Z okazji Dnia Sprzątania Biurka mam dla Ciebie listę najważniejszych narzędzi dla korektora tekstów, które przydadzą się na Twoim biurku…
Komputer stacjonarny lub laptop
Jeszcze kilkanaście lat temu korektorzy pracowali na wydrukach, misternie zaznaczając długopisem znalezione błędy. Obecnie już mało kto korzysta ze znaków korektorskich – praca odbywa się w edytorach tekstu lub na PDF-ie.
Najważniejszym narzędziem korektora tekstów jest więc komputer stacjonarny albo przynajmniej laptop z legalnym systemem operacyjnym. Polecam klawiaturę numeryczną (szczególnie jeśli pracujesz w systemie Windows), o wiele łatwiej się wtedy nanosi poprawki. Zadbaj też o dostęp do internetu, dzięki któremu łatwiej Ci będzie wyszukiwać informacje i kontaktować się z klientami. Żyjemy w takich czasach, że bez tego ani rusz! Wielu korektorów korzysta także z dodatkowego monitora, by ułatwić sobie pracę.
Oczywiście programy to nie wszystko. Gdy myślisz o prowadzeniu własnego biznesu, będziesz potrzebować wielu narzędzi, aplikacji.
Najważniejsze na liście początkującego korektora powinny być:
Edytor i Adobe Acrobat
Przesłane przez klientów pliki trzeba otworzyć, a później na nich pracować w trybie śledzenia zmian / komentarzy. Korektorzy pracują czasem bezpośrednio w WordPressie, w Canvie, w Excelu, w PowerPoincie.
Najpopularniejsze programy, w których robi się korektę, to:
Słowniki papierowe i internetowe
Jak sprawdzić poprawność zapisu konkretnego słowa czy wyrażenia albo znaleźć najlepszy synonim? Bez słownika ani rusz! Oprócz papierowych publikacji codzienną pracę ułatwią Ci internetowe wersje, przede wszystkim:
Zaprzyjaźnij się też z Poradnią językową PWN, w której znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań dotyczących poprawności językowej.
Praca dla pasjonatów poprawności językowej!
Chcesz się dowiedzieć, jak zdobyć nowy zawód i pracować zdalnie?
Zapisz się na kurs Zostań korektorką.
To jedyny na rynku certyfikowany kurs online kompleksowo przygotowujący do pracy w zawodzie korektora.
W ciągu czterech miesięcy możesz opanować podstawy zawodu, który otworzy przed Tobą wiele nowych możliwości. Dołącz już dziś i zacznij zarabiać na czytaniu!
Książki i poradniki branżowe
Praca ze słowem to ciągła nauka. Język ewoluuje, a korektor musi być na bieżąco. Na Twoim biurku nie może więc zabraknąć pozycji językoznawczych, dzięki którym poprawisz swój warsztat.
Najważniejsze pozycje (także słowniki) znajdziesz w artykule o tym, jakie książki polecam początkującym korektorom.
Obszerną listę publikacji przedstawiam też podczas kursu korekty Zostań korektorką.
Kalendarz
Spotkania z klientami, deadline’y, kursy, webinary, terminy płatności podatków… To tylko niektóre istotne daty w pracy korektora. Bez kalendarza łatwo się w tym pogubić. Na biurku świetnie sprawdzi się stary dobry kalendarz papierowy. A jeśli wolisz zapisywać wszystko online, skorzystaj chociażby z kalendarza Google lub jednej z wielu aplikacji.
Programy do automatycznej korekty
Nowe technologie są pomocne i warto z nich korzystać – ale z głową. Nie zastąpią Twojej pracy, ale mogą trochę ją usprawnić. Masz do dyspozycji różne strony i programy, które na bieżąco wyłapują podstawowe błędy. W zależności od wybranego rozwiązania możesz korzystać online lub w formie wtyczki do przeglądarki/edytora. Najpopularniejsze narzędzia dla korektorów to:
Chcesz wiedzieć więcej na temat tego typu programów? Przeczytaj artykuł: Czy narzędzia do automatycznej korekty tekstu to dobra opcja? Sprawdź! Poznasz w nim wady i zalety takich rozwiązań.
Zewnętrzny dysk przenośny
Zalany komputer czy inna nagła awaria potrafią nieźle namieszać… Warto więc zapisywać dane w chmurze, np. na dysku Google. Dzięki temu nie tylko unikniesz utraty danych, lecz także ułatwisz klientom dostęp do poprawionych treści. Możesz też zaopatrzyć się w dysk zewnętrzny i regularnie (np. co tydzień) przenosić na niego efekty swojej pracy, umowy, faktury oraz inne dokumenty. Taki dysk (fizyczny lub wirtualny) to jedno z ważniejszych narzędzi korektora tekstów – jednak mało kto o nim pamięta!
Które narzędzia dla korektora tekstów masz na swoim biurku?
Nic dziwnego, że Dzień Sprzątania Biurka wypada na początku stycznia. To dobry moment, aby trochę uporządkować swoje narzędzia i zastanowić się, w jaki sposób usprawnić codzienną pracę.