Samotność w biznesie korektorskim – jak ją pokonać?
Czy korektorzy są skazani na samotność? Jak radzić sobie z osamotnieniem, kiedy ze wszystkim musisz radzić sobie samodzielnie? W tym artykule przedstawiam 7 sprawdzonych sposobów na walkę z samotnością.
Okazuje się, że problem samotności i osamotnienia nie omija też przedsiębiorców – a stąd prosta droga m.in. do wypalenia zawodowego. Jak często masz wrażenie, że nikt z bliskich Cię nie rozumie, ze wszystkim musisz radzić sobie samodzielnie, nie masz z kim obgadać trudnego językowego przypadku? Sprawdź, jak radzić sobie z samotnością w biznesie!
Czym jest samotność przedsiębiorcy?
Okazuje się, że największa zaleta prowadzenia własnej firmy – wolność i samodzielność – może być jednocześnie jej przekleństwem.
Bo chociaż z jednej strony cieszymy się z tego, że możemy mieć wpływ na wszystkie decyzje, wybierać projekty i klientów czy pracować w dogodnych godzinach, to z drugiej strony piętrzy się całkiem spora grupa problemów. A wśród nich chociażby samotne godziny przy biurku, spory stres związany z podatkami czy poszukiwaniem zleceń, a także to, że po prostu nie odetniesz się od pracy np. w trakcie urlopu.
Jesteś na początku swojej drogi? Przeczytaj artykuł: 9 błędów początkujących przedsiębiorców – sprawdź, czy je popełniasz i jak sobie z nimi radzić!
Samotność przedsiębiorcy to realny problem, który często przybiera formę osamotnienia – nawet w otoczeniu pełnym ludzi (np. rodzina, znajomi) pojawia się poczucie braku zrozumienia i konieczność stałego radzenia sobie na własną rękę. Brzmi znajomo? Nie czekaj, aż stres i wypalenie zawodowe przygniotą Cię na dobre.
Jak radzić sobie z samotnością w biznesie korektora? 7 sposobów
Samotność i osamotnienie w biznesie potrafią mocno dać się we znaki. Sprawdź, w jaki sposób radzić sobie z tym problemem, jeśli prowadzisz firmę korektorską – mam dla Ciebie 7 sposobów, które możesz wykorzystać na co dzień.
1. Nie bój się prosić o pomoc
Mimo tego, że masz własną firmę, wcale nie musisz robić wszystkiego samodzielnie. Delegowanie zadań to żaden wstyd! Ta dewiza dotyczy zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego.
Przykładowo: czasami lepiej zamówić firmę, która zajmie się sprzątaniem w trakcie Twojej pracy. Szczególnie jeśli w godzinę zarabiasz więcej, niż zapłacisz za taką usługę. Jeśli masz problem z ustaleniem swojej stawki godzinowej, przeczytaj artykuł: Jak wyceniać zlecenia korekty tekstu?
2. Wychodź do ludzi
Praca korektora ma to do siebie, że możesz wykonywać ją niemal wszędzie – wystarczy mieć ze sobą laptopa. Dlaczego więc z tego nie skorzystać, zamiast zamykać się w czterech ścianach?
Praca w parku czy przestrzeni coworkingowej może być dobrym wyjściem dla osób, którym brakuje zwykłego przebywania wśród ludzi. A jeśli znasz kogoś, kto również pracuje zdalnie (może być nawet etat), warto co jakiś czas umówić się na wspólne sesje pracy.
3. Znajdź grupę podobnych osób
To prawdziwe remedium na samotność w biznesie! Prawdopodobnie nie chcesz obarczać problemami swoich bliskich. A nawet jeśli z nimi rozmawiasz – czy rozumieją specyfikę branży korektorskiej? Tłumaczenie wszystkich zawiłości może być męczące dla obu stron.
Warto dołączyć więc do społeczności, która doskonale wie, o czym mówisz. Jednym z takich miejsc jest Klub Korektorów. Ze wsparciem klubowiczów zapomnisz, czym jest poczucie osamotnienia!
4. Znajdź czas dla bliskich
„Nie mogę, pracuję” – jak często Twoi bliscy słyszą takie słowa? Rozwój biznesu wymaga czasu i poświęcenia, ale nie zaniedbuj relacji. Po czasie bez kontaktu znajomość może po prostu naturalnie się rozsypać. Nic nie zwróci Ci również ważnych momentów z życia Twojej rodziny!
Czasem niestety pracujemy za dużo. Chcesz ę dowiedzieć, ile tak naprawdę pracuje korektor? Sprawdź, jak zapanować nad wyzwaniami każdego dnia.
5. Rozwijaj asertywność
Pułapką wielu przedsiębiorców, szczególnie tych początkujących, jest zgadzanie się właściwie na wszystko. Duży rabat ze strachu, że klient odejdzie? Korekta poniżej ceny rynkowej dla znajomego? Krótki termin i praca po nocach, bo druk już za tydzień? Zrobi się!
Tymczasem takie zlecenia tylko często przybliżają Cię do wypalenia zawodowego i zajmują cenny czas. Czy aby na pewno warto? Naucz się mówić „nie” i przyjmować zlecenia na własnych zasadach. Z czasem będzie Ci coraz łatwiej!
6. Znajdź czas na relaks
Zadbaj o to, aby Twoje życie nie kręciło się tylko wokół pracy. Codziennie poświęcaj chociaż chwilę na coś, co Cię relaksuje – spacer, czytanie, seriale. Brzmi banalnie, ale wdrożenie tego to nie taka prosta sprawa!
Przeczytaj artykuł o tym, jak organizować pracę zdalną, by mieć czas na życie.
7. Dbaj o zdrowie psychiczne
Tak naprawdę zastosowanie wszystkich wymienionych zasad może mieć korzystny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne. Jeśli czujesz jednak, że nie poradzisz sobie samodzielnie – skorzystaj z profesjonalnej pomocy, np. psychoterapeuty. Takie spotkania mogą pomóc Ci poukładać w głowie priorytety.
Samotność przedsiębiorcy to ważny, ale często pomijany temat. Jeśli i Ty czujesz osamotnienie w związku z prowadzonym biznesem, zapraszam Cię do Klubu Korektorów. Znajdziesz tam osoby, które również zajmują się korektą – a na co dzień mają podobne dylematy!