
Skąd się wzięła jesień? Etymologiczna podróż po porach roku
Czyżby jesień była bardziej intrygująca, niż myślisz?
Odkryj, jak zmieniała się nazwa tej pory roku. Zapraszam Cię w fascynującą podróż przez historię naszego języka.
Czyżby jesień była bardziej intrygująca, niż myślisz?
Odkryj, jak zmieniała się nazwa tej pory roku. Zapraszam Cię w fascynującą podróż przez historię naszego języka.
Kto kocha książki, palec pod budkę, bo za minutkę… Książkoholicy też mają swoje święto. Światowy Dzień Miłośników Książek obchodzimy 9 sierpnia. Jak świętować? Oczywiście z dobrą lekturą. Ale wcześniej przeczytaj, skąd się wzięła książka.
Czy wiesz, co oznacza wyrażenie „sezon ogórkowy”? To nie okres zbierania ogórków i robienia z nich przetworów. Wiele osób jednak błędnie używa tego frazeologizmu. Czas więc wszystko wyjaśnić.
Mówi się, że szachy to gra błędów. Wygrywa ten, kto potrafi wykorzystać błąd przeciwnika.
Nie, to nie jest wstęp do tekstu o błędach językowych – 20 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szachów. Święto to jest dobrą okazją, żeby się przekonać, czy i w nas nie drzemie genialny szachista.
Języki, którymi się posługujemy, bardzo się od siebie różnią. Istnieją jednak dwa słowa, które we wszystkich językach świata brzmią bardzo podobnie.
Dzień Matki to dobry pretekst do przypomnienia etymologii słowa „mama”. Dziś zapraszam Cię w podróż w głąb jezyka. Dzięki niej możemy poznać niezwykłą historię tego słowa.
Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd właściwie przybyła do nas wiosna i jakie zwyczaje się z nią wiążą? Czytajcie dalej, a wszystkiego się dowiecie.
Zastanawiasz się, czym się różni whiskey od whisky? W tym wpisie wszystko Ci wyjaśnię. Koniecznie przeczytaj, bo nawet doświadczeni korektorzy wpadają w tę pułapkę. Whiskey whisky nierówna.
Czy wiesz, że jeszcze w XVII w. określenie „kobieta” było obraźliwe? Stosowało się je jako wyzwisko, głównie w środowisku mieszczańskim. Obecnie jest najpopularniejszym i nienacechowanym określeniem przedstawicielki płci pięknej. Jak jeszcze nazywano kobietę?
Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy pytanie, skąd wzięło się powiedzenie "kupować kota w worku"? To popularne wyrażenie, które oznacza kupowanie czegoś bez uprzedniego sprawdzenia, w ciemno. Sprawdźmy, co stoi za tym zwrotem i jakie jest jego pochodzenie.
W związku z tłustym czwartkiem często zastanawiamy się, skąd się wziął ten zwyczaj i co jadają Polacy w ten dzień. Pączki, faworki, kreple czy się chrust? Chcesz się dowiedzieć? Zapraszam do lektury!