
[PODCAST ZNS #007] Skąd pochodzi rower?
Cyklista, rowerzysta i kolarz. To znane terminy, często używane jako synonimy. Choć zwykle posługujemy się nimi zamiennie, z każdym z tych słów wiąże się inna historia. Jaka? O tym przeczytasz w artykule.
Cyklista, rowerzysta i kolarz. To znane terminy, często używane jako synonimy. Choć zwykle posługujemy się nimi zamiennie, z każdym z tych słów wiąże się inna historia. Jaka? O tym przeczytasz w artykule.
Jeśli kochasz książki, to na pewno nieraz przemknęło Ci przez głowę pytanie o Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Kto i kiedy zainicjował to święto?
Skąd pochodzi zwyczaj obdarowywania się w tym dniu książkami i… różami?
Nadszedł czas, aby rozwiać te wątpliwości. Posłuchaj mojej opowieści o Międzynarodowym Dniu Książki.
Praca korektora jest w dużej mierze samotna. Nie jest pracą zespołową. Jednak każdy człowiek żyje w jakiejś społeczności i czuje potrzebę otaczania się ludźmi, którzy go rozumieją, którzy robią podobne rzeczy. Chce rozmawiać z innymi o swoich problemach, dzielić się wątpliwościami, sukcesami, doświadczeniami, wypracowanymi metodami poprawiania tekstu. Czy istnieje takie miejsce?
Praca korektora nie jest tak prosta, jak by się mogło wydawać. Niektórzy wyobrażają sobie, że korektor siedzi w fotelu pod kocem, popija gorącą kawę lub herbatę, raz na jakiś czas wstawi przecinek i jeszcze mu za to zapłacą. Rzeczywistość jednak jest zupełnie inna.
Co w polszczyźnie jest takiego wyjątkowego? Czego jeszcze nie wiesz o naszym języku? W tym odcinku poznasz 12 ciekawostek związanych z językiem polskim.
Moja historia. Jak to wszystko się zaczęło? Dokąd doprowadziła mnie ta droga? Czy nie żałuję podjętych decyzji? W tym odcinku dzielę się wnioskami po 15 latach prowadzenia firmy.
Wielu osobom się wydaje, że aby zostać korektorem i zdobyć prestiżowych klientów, trzeba ukończyć studia polonistyczne i mieć co najmniej kilka lat doświadczenia. A jeszcze lepiej listę referencji i wyrobioną markę eksperta. Czy tak jest w rzeczywistości? Dzisiaj zdobycie klienta faktycznie nie jest łatwe. Ale są tacy ludzie, którym ta sztuka się udaje.
Jak zaplanować proces wydawniczy? Czy self-publishing się opłaca? Moim gościem w tym odcinku podcastu Zapanuj nad słowami była Kasia Szulik. Rozmawiałyśmy o procesie powstawania książki, współpracy z korektorem i pomysłach na promocję.
Zdrobnienia we współczesnej polszczyźnie są zdecydowanie nadużywane. Dlaczego?
Przeczytaj na blogu.