fbpx

Jak założyć firmę korektorską krok po kroku?

„Bój się i rób” – właśnie tak powiedziałam sobie 3 listopada 2006 roku, kiedy założyłam firmę korektorską. Po ponad 17 latach prowadzenia biznesu wiem, że warto wziąć los w swoje ręce. Z okazji Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet, który przypada 19 listopada, podpowiem Ci, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą – najpopularniejszą formę prowadzenia biznesu w Polsce.

Chcesz mieć klientów, samodzielnie określać czas i miejsce pracy? Czeka Cię wiele wyzwań, ale własna działalność pomoże Ci zyskać wolność, jakiej nie daje etat.

O tym pamiętaj, zanim założysz firmę korektorską

Firmę korektorską może założyć każda osoba, która ma pełnię praw i nie otrzymała zakazu sądowego. Do działania w tej branży nie potrzebujesz koncesji, zezwoleń ani konkretnego wykształcenia. Zgodnie z ustawą z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (art. 2 i 3):

Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach. Działalnością gospodarczą jest zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły.

Do zarejestrowania jednoosobowej działalności korektorskiej wystarczy jeden wniosek złożony przez internet. Rozpoczęcie biznesu jest więc dziś prostsze niż kiedykolwiek!

Zanim jednak wypełnisz formularz CEIDG, musisz wybrać: 

  • nazwę firmy – obowiązkowe elementy to minimum Twoje imię i nazwisko, ale możesz dodać też inne elementy (np. Anna Kowalska korekta tekstów);
  • adres siedziby – zdecyduj się na taki, do którego masz prawo (np. mieszkanie własnościowe lub wynajęte, biuro – również wirtualne);
  • formę opodatkowania – do dyspozycji masz zasady ogólne (12% lub 32% podatku w zależności od progu podatkowego), podatek liniowy (19% bez względu na wysokość dochodu), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (od 2% do 17% przychodu);
  • kody PKD (kody Polskiej Klasyfikacji Działalności, które pozwalają określić, czym się zajmuje Twoja firma) – podstawowy kod dla korekty to 18.13. Z (działalność usługowa związana z przygotowywaniem do druku);
  • osobę lub firmę, która poprowadzi księgowość – możesz to oczywiście robić samodzielnie, ale moim zdaniem księgowość to jedno z pierwszych zadań, które warto delegować (chyba że zawodowo zajmujesz się księgowością).

Jeśli masz wątpliwości na przykład co do formy opodatkowania, porozmawiaj z księgową i doradcą podatkowym. Specjaliści pomogą Ci wybrać takie rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najkorzystniejsze. Wezmą pod uwagę nie tylko opcje dostępne dla branży korektorskiej, lecz także Twoją indywidualną sytuację – rozliczanie samodzielnie lub z mężem, dzieci, możliwe ulgi podatkowe.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Kto może zostać korektorem? Sprawdź, dla kogo jest praca korektora.

Najważniejsze obowiązki przedsiębiorcy

Gdy uzyskasz status przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, zaczynasz odpowiadać za swoją firmę korektorską prawnie i finansowo (także majątkiem osobistym).

Masz obowiązek nie tylko działać zgodnie z prawem i poszanowaniem konkurencji, lecz także:

  • płacić składki zdrowotne i ZUS (emerytalne, rentowe, wypadkowe);
  • płacić podatek dochodowy (PIT);
  • w konkretnych sytuacjach zarejestrować się jako czynny podatnik VAT;
  • wystawiać faktury sprzedażowe;
  • księgować faktury kosztowe (za tzw. zakupy na firmę). 

Składki ZUS i zdrowotne płacisz nawet wtedy, gdy w danym miesiącu Twoja firma korektorska nie uzyska żadnych przychodów. Dla nowych firm są dostępne jednak ulgi (m.in. Ulga na start – pierwsze 6 miesięcy bez składek ZUS, wtedy płacisz tylko składkę zdrowotną).

Jakie błędy popełniają początkujący przedsiębiorcy? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Jak założyć firmę korektorską?

Jednoosobową działalność gospodarczą rejestrujesz w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Możesz to zrobić osobiście, listownie lub przez internet. Ta ostatnia opcja jest zdecydowanie najwygodniejsza.

Na stronie rządowej Biznes.gov znajdziesz kreator wniosków. Wypełniony formularz wystarczy podpisać np. profilem zaufanym. Wypełniasz przede wszystkim takie pola, jak:

  • podstawowe dane (imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia, dokument tożsamości);
  • informacje o firmie (adres prowadzenia działalności, kody PKD, nazwa firmy);
  • datę rozpoczęcia działalności (możesz wybrać datę przyszłą, wtedy formalnie zostaniesz przedsiębiorcą od konkretnego dnia).

Aby ograniczyć formalności do minimum, we wniosku CEIDG możesz od razu podać numer rachunku bankowego, adres urzędu skarbowego i formę opodatkowania, a także zgłosić się jako płatnik składek ZUS. Dzięki temu unikniesz bezpośredniego kontaktu z urzędem skarbowym. Co więcej, w ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności masz do złożenia jeszcze jeden wniosek – ZUS ZUA lub ZUS ZZA (czyli zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego lub wyłącznie zdrowotnego).

Jak widzisz – założenie firmy korektorskiej wcale nie jest takie skomplikowane. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zapraszam Cię do Klubu Korektorów. Na klubowej platformie znajdziesz dodatkowe szkolenia dotyczące prowadzenia firmy, kwestii księgowych, prawnych i finansowych.

Nawet jeśli dopiero zastanawiasz się nad założeniem własnego biznesu, to 19 listopada możesz świętować. Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet (Women’s Entrepreneurship Day) jest największą na świecie inicjatywą na rzecz promocji przedsiębiorczości i rozwoju finansowego kobiet. To święto kobiecego biznesu i niezależności finansowej. Ten dzień jest również okazją do uhonorowania kobiet biznesu, które odniosły sukces i są inspiracją dla innych.

Chcesz poznać moją historię? W 2020 r. podzieliłam się nią w podcaście (jest też transkrypcja): [PODCAST #005] Jak zostałam korektorką. 

Patrycja Bukowska