-
[PODCAST ZNS #007] Skąd pochodzi rower?
Cyklista, rowerzysta i kolarz. To znane terminy, często używane jako synonimy. Choć zwykle posługujemy się nimi zamiennie, z każdym z tych słów wiąże się inna historia. Jaka? O tym przeczytasz w artykule.
Pozostałe wpisy
-
Co jadamy w tłusty czwartek?
W związku z tłustym czwartkiem często zastanawiamy się, skąd się wziął ten zwyczaj i co jadają Polacy w ten dzień. Pączki, faworki, kreple czy się chrust? Chcesz się dowiedzieć? Zapraszam do lektury!
-
Afektonimy, czyli czułe słówka
Słoneczko, żabko, bąbelku… Czułe słówka. Którego używasz najczęściej? A może się zastanawiasz, jak wyrażać czułość? Mam dla Ciebie wspaniałą wiadomość! Inspiracji w wymyślaniu pieszczotliwych „przezwisk” możesz szukać w słowniku. O księżniczkach, misiach, kotkach i innych sposobach wyrażania uczuć przeczytasz w tym artykule.
-
Skąd się wziął karnawał? Etymologia, historia i zwyczaje
Karnawał to jedno z najbardziej kolorowych, radosnych i energetyzujących wydarzeń roku. Odbywa się w wielu krajach i ma swoje korzenie w dawnych tradycjach. Przed nami ostatni tydzień karnawału. Zbliżająca się Środa Popielcowa bezwzględnie nam o tym przypomina. Kiedy i gdzie zaczyna się historia karnawału? Skąd bierze początek to jedno z najstarszych i najbardziej niezwykłych świąt na świecie? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.
-
Kiedy stawiamy przecinek przed czy?
Przecinek przed czy spędza Ci sen z powiek? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie. Wyjaśniam zasady interpunkcji i analizuję przykłady.
-
Jakie błędy poprawia korektor?
Jakie błędy poprawia korektor? Lista jest bardzo długa. Nie jest łatwo podczas jednego czytania wyłapać wszystkie usterki językowe. Poznaj typy błędów i zobacz, z czym musi zmierzyć się korektor podczas poprawiania tekstu.
-
Trzech Króli czy Trzech Królów
W związku z uroczystością Trzech Króli często pojawiają się wątpliwości o charakterze językowym. Nie wiemy, czy to uroczystość Trzech Króli, czy Trzech Królów. Chcesz poznać właściwą formę? Zapraszam do lektury!
-
Do siego roku! Czy wiesz, co oznaczają te życzenia?
Dlaczego życzymy sobie do siego roku? Co wspólnego z tymi życzeniami ma reklama proszku do prania? Jeśli lubisz ciekawostki językowe, ten artykuł jest dla Ciebie!
-
Świąteczny quiz. Czy znasz te zwyczaje?
Święta Bożego Narodzenia trwają tylko dwa dni, ale związanych z nimi zwyczajów jest mnóstwo. Wydaje Ci się, że wszystkie masz w małym palcu? Przygotowałam wyjątkowy świąteczny quiz. Jeśli chcesz się sprawdzić, zapraszam do zabawy!
