-
Trendy w branży wydawniczej na rok 2025
Czy zastanawialiście się, jak będzie wyglądać świat książek w 2025 roku? Przygotowałam dla Was zestawienie najważniejszych trendów w branży wydawniczej, które już wkrótce mogą zrewolucjonizować nasz sposób czytania i tworzenia książek. Zapraszam do lektury!
Pozostałe wpisy
-
Jak rozwiązywać konflikty na linii autor-korektor? 6 przydatnych zasad rozwiązywania sporów
„Ten korektor myśli, że wszystko wie najlepiej. Zmienia tekst, jak mu się podoba. Nie zgadzam się na to” kontra „Autor w ogóle nie przyjmuje moich wskazówek. Tekst na pewno nie może tak wyglądać, zadbam o to”… Właśnie tak najczęściej wygląda konflikt autora z korektorem.
-
Jak siedzieć przy biurku, by zadbać o postawę ciała? 6 wskazówek
Według badań dla Benefit Systems aż 86% Polaków zmaga się z bólem kręgosłupa. Ankiety przeprowadzano podczas pandemii, a jako jedno z głównych źródeł problemu uznano nieergonomiczne stanowiska pracy. Długotrwała praca siedząca – szczególnie w nieodpowiedniej pozycji – może również wywołać m.in. zespół cieśni nadgarstka, bóle i skurcze nóg, zaparcia czy zmiany zwyrodnieniowe.
-
9 sposobów na poprawę koncentracji w trakcie pracy zdalnej
Ty też czasami (a może nawet często…) nie potrafisz skoncentrować się na pracy, chociaż deadline’y gonią? Mam dla Ciebie 9 sposobów na poprawę koncentracji w pracy zdalnej. Być może wybierzesz coś dla siebie i już niedługo Twoja produktywność naprawdę wejdzie na wyższy poziom?
-
Zmiany zasad ortografii od 2026 r. Cz. 5: pisownia cząstki -by i nie tylko
Jak poprawnie zapisać cząstkę -by – razem czy osobno? Każdy korektor wie, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta i zależy od różnych czynników… W styczniu 2026 roku sprawa stanie się jednak trochę prostsza, przynajmniej w jednym przypadku!
-
Stawki redaktorów i korektorów w wydawnictwach. Czy ta praca jest wciąż opłacalna?
Praca redaktorów i korektorów współpracujących z wydawnictwami jest niezwykle istotna dla jakości publikacji, które trafiają do rąk czytelników. Jednak mimo upływu lat wynagrodzenia w tej branży pozostają na zaskakująco niskim poziomie, co budzi frustrację w branży. Jak wygląda sytuacja na rynku wydawniczym i co należy zrobić, aby to zmienić?
-
7 kompetencji komunikacyjnych, które powinien mieć korektor
Według raportu Pracuj.pl aż 49% osób w wieku 18–34 lat uważa, że to kompetencje miękkie są najważniejsze dla ich rozwoju. Podobnie jest w pracy korektora: umiejętności twarde – np. doskonała znajomość zasad poprawnej polszczyzny czy obsługa programów – to tylko część sukcesu.
-
Zmiany zasad ortografii od 2026 r. Cz. 4: pisownia przedrostków
Super, eko, mega, mini, niby, wege… Jak zapisywać tego typu prefiksy – razem czy osobno? Od 2026 roku odpowiedź na to pytanie będzie jednoznaczna. Oto czwarta część cyklu o nowej reformie ortograficznej. Tym razem czas na zmiany w pisowni przedrostków (zasady: 6, 9, 10). Sprawdź, co warto wiedzieć i na co się przygotować!
-
Zmiany zasad ortografii od 2026 r. Cz. 3: pisownia „nie”
Zasady pisowni „nie” to prawdziwy temat rzeka! Łączny lub rozdzielny zapis – podczas gdy powinien być zastosowany ten odwrotny – to jeden z częstszych błędów poprawianych przez korektorów. Już niedługo będzie jednak trochę łatwiej!