fbpx

Co zrobić, gdy klient mówi: „Za drogo!”?

„To nie mieści się w moim budżecie, za taką usługę mogę zapłacić mniej” – czy w Twojej korektorskiej karierze zdarzyła się już taka sytuacja? Jeśli nie, prawdopodobnie wszystko przed Tobą… Tymczasem korektorzy często nie wiedzą, jak zareagować na obiekcje klienta. Zwykle godzą się na niższą stawkę – bez żadnej dodatkowej rozmowy. A to błąd!

klient mówi za drogo

Zacznijmy od podstawowej rzeczy. Wysłanie już pierwszej oferty z obniżoną ceną, to jest zły początek potencjalnej współpracy. Poddawanie się presji klienta sprawia, że w przypadku spornych sytuacji klient będzie wymuszał swoją wersję. Zamiast od razu obniżać cenę, znajdź powód i poszukaj rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron.

Dlaczego klient mówi: „Za drogo!”?

Aby odpowiednio poradzić sobie z obiekcjami klienta, trzeba znać powód takich wątpliwości. Klient zwykle narzeka na wycenę korekty, jeśli:

  • nie zna aktualnych realiów rynku – pierwszy raz szuka korektora i wydawało mu się, że ta usługa kosztuje znacznie mniej;
  • rzeczywiście nie ma większego budżetu – fizycznie nie jest w stanie zapłacić więcej, ma określoną kwotę, którą może wydać na korektę;
  • nie docenia korzyści wynikających z korekty – wydaje mu się, że usługa nie jest obiektywnie tyle warta i nie zna jej wszystkich zalet;
  • chce zrezygnować z usługi lub wybrać kogoś innego – nie chce się tłumaczyć, a argument wysokiej ceny jest dla niego najłatwiejszy do przedstawienia.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, ile na rynku płaci się za korektę tekstu? Przeczytaj artykuł na blogu: Ile kosztuje korekta tekstu? 7 najważniejszych czynników.

Co robić, gdy klient mówi: „Za drogo!”? 5 praktycznych wskazówek

Klient zwraca się do Ciebie z prośbą o wycenę korekty, a później kręci nosem na koszty… Co robisz?

W pierwszym odruchu najczęściej obniżasz cenę, bo zależy Ci na tym, by współpraca doszła do skutku. Ale stop! Jeśli usłyszysz: „Za drogo!”, to najpierw spróbuj się dowiedzieć, skąd się bierze takie postrzeganie Twoich cen. A potem poszukaj rozwiązania.

Po pierwsze: porozmawiaj z klientem o powodach takiej decyzji

Szczera rozmowa z klientem to klucz do rozwiązania wielu problemów i wątpliwości oraz sposób na partnerskie relacje. Jeśli klient mówi: „Za drogo!”, zapytaj go:

  • czego oczekuje od Ciebie (dokładny zakres działań);
  • jakiej ceny się spodziewał i dlaczego takiej;
  • czy już korzystał z usług korekty tekstów;
  • czy ma porównanie z innymi usługodawcami;
  • do czego porównuje (być może inne oferty mają inny zakres);
  • na czym najbardziej mu zależy, a z czego może zrezygnować;
  • jakim budżetem dysponuje.

Dzięki odpowiedziom na te pytania znacznie łatwiej będzie Ci dopasować wycenę korekty do możliwości finansowych klienta lub przekonać go, że rzeczywiście warto tym razem zapłacić trochę więcej.

Po drugie: zbijaj obiekcje klienta

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie korzyści przynosi korekta tekstów. Twoim zadaniem jest pokazanie klientowi, co zyska dzięki współpracy z Tobą. 

Pamiętaj, że oferujesz coś więcej niż proste poprawki językowe – dla klienta to przede wszystkim sposób na:

  • profesjonalny wizerunek;
  • lepszą komunikację z odbiorcami;
  • wzrost skuteczności komunikatów;
  • wzrost sprzedaży;
  • uniknięcie kompromitujących błędów;
  • oszczędność czasu.

Po trzecie: targuj się i negocjuj

Negocjacje z klientem to nieodłączna część prowadzenia własnego korektorskiego biznesu. Pamiętaj jednak, że targowanie nie oznacza jednostronnych korzyści – czyli sytuacji, w której Ty obniżasz cenę, a klient otrzymuje pełny zakres usług. Najważniejszy jest kompromis!

Gdy klient mówi: „Za drogo!”, nie poddawaj się. Wykorzystaj czas negocjacji na ustalenie warunków, które będą korzystne dla obu stron. Przykładowo nieznacznie obniżasz cenę, a klient:

  • decyduje się na podpisanie umowy w ciągu 24 godzin;
  • podpisuje umowę długoterminową, np. abonament na korektę;
  • liczy się z wydłużonym czasem realizacji;
  • zapłaci szybciej, np. w ciągu 2 dni albo przed wykonaniem zlecenia.

Dopytaj klienta, co poza ceną jest dla niego równie istotne. Następnie zaproponuj coś dodatkowego, czego nie znajdziesz w innych ofertach.

Po czwarte: dopasuj ofertę do budżetu klienta

Jeśli okazuje się, że klient ma określony budżet i nie jest w stanie zapłacić za korektę więcej – dopasuj swoją ofertę do jego możliwości, przedstaw mu lekko okrojony zakres usług. Możesz na przykład zrezygnować z rewizji po naniesieniu poprawek składacza. Dzięki temu Twoja praca zostanie realnie wynagrodzona – nie obniżysz swojej stawki godzinowej.

Warto klienta zapytać o to, czy fakt, że usługi są dla niego za drogie, oznacza, że nigdy się na taką współpracę nie zdecyduje. Czy to jest przeszkoda, która powoduje że jego decyzja jest negatywna? I nigdy się to nie wydarzy? Bo warto się dowiedzieć, co musiałoby się w naszej ofercie zmienić, żeby klient zmienił zdanie. Może to faktycznie kwestia budżetu, który musi sobie uzbierać i potrzebuje czasu. A być może ta oferta nie spodobała się z innych powodów.

Po piąte: zaproponuj płatność na raty

Jeśli problemem są niewielkie możliwości finansowe klienta, zaproponuj mu rozłożenie płatności na raty. To odciąży jego budżet i pozwoli mu inaczej go rozplanować. Rozwiązaniem może być też rozbicie projektu w czasie – np. na płatność po poszczególnych etapach lub comiesięczne transze. Nie obniżysz ceny, a klientowi łatwiej będzie zebrać potrzebne fundusze.

Nic nie działa? Nie bój się zrezygnować ze współpracy

„Może rzeczywiście podałam zbyt wysoką cenę, przecież wcale nie jestem taka wyjątkowa, klient ma rację” – takie myślenie często jest efektem tzw. syndromu oszusta. Pokonaj ten wewnętrzny głos! Twoja wycena korekty tekstu jest odpowiednia do zakresu usług, doświadczenia i umiejętności. A może nawet zaniżona.

Zgoda na zbyt niską stawkę to prosta droga do frustracji i nieopłacalności Twojego korektorskiego biznesu – a przecież nie o to chodzi. Dodatkowo czasami od samego początku czuć, że coś nie gra: klient zachowuje się roszczeniowo, rozmowa jest trudna, nie ma mowy o kompromisach. 

Jeśli nic nie działa, lepiej poświęcić czas na szukanie innych klientów, dla których Twoja wycena korekty tekstu nie będzie problemem. Nie obniżaj ceny bez powodu i nie bój się zrezygnować ze współpracy. Umiejętność odpuszczania jest sztuką, której musisz się nauczyć. Ceń swój czas i umiejętności!

Jeśli chcesz odpowiednio wyceniać swoją pracę i rozwijać swoje umiejętności korektorskie, dołącz do Klubu Korektorów. Jest to miejsce, w którym możesz wymieniać się doświadczeniami z innymi profesjonalistami, znaleźć odpowiedzi na swoje wątpliwości oraz czerpać wiedzę na temat wyceniania zleceń i technik negocjacji z klientem. Klub Korektorów to nie tylko społeczność wspierająca rozwój zawodowy, lecz także platforma, dzięki której możesz jeszcze efektywniej budować swoją karierę w branży.

Patrycja Bukowska